про закриття провадження у справі
17 грудня 2013 року 810/5682/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю.,
при секретарі судового засідання Погоржевська М.О.,
за участю:
представника позивача - Коцупатрия О.М.,
представника відповідача - Миколаєвої Ю.В.
представника третіх осіб - ОСОБА_3
відкривши судове засідання в адміністративній справі за позовом Державного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України" до Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування розпоряджень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне сільськогосподарське підприємство "Головний селекційний центр України" з позовом до Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, за участю третіх осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування розпоряджень голови Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області № 298 від 16.03.2010 року та № 323 від 18.03.2010 року, яким передано у власність громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 3,8990 га із земель, що перебувають у постійному користуванні позивача, як таких що не відповідають вимогам Закону та порушують інтереси позивача.
В судовому засіданні від представника третіх осіб заявлено клопотання про закриття провадження. Клопотання мотивоване тим що на сьогоднішній день, земельні ділянки, які отримані третіми особами на підставі оскаржуваних розпоряджень, є у власності, що підтверджується державними актами. По суті позовних вимог позивач претендує на ці ж земельні ділянки, вважаючи, що у нього порушене право землекористування в зв'язку із набуттям третіми особами даних земельних ділянок. Отже, даний спір пов'язаний із питанням права користування земельними ділянками, а тому не може розглядатись адміністративним судом.
Представник позивача проти клопотання заперечував. Представник відповідача заявлене клопотання підтримала.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та думку представників сторін, суд вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку з частиною першою тієї самої статті, з якої випливає, що захист прав та інтересів юридичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Перевіркою за матеріалами справи встановлено, що в ній наявний спір щодо користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення загальною площею 3,8990 га, яка перебувала у постійному користуванні Державного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України". На даний час ця земельна ділянка перебуває у власності ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які отримали її на підставі оскаржуваних рішень.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС України).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:
а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;
б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;
в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;
г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом;
д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;
е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;
є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;
ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
При цьому, як убачається зі змісту зазначеної статті, райдержадміністрація має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Таким чином, при здійсненні повноважень власника землі райдержадміністрація є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини першої статті 17 КАС України, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Спір у справі, що розглядається, не є адміністративним, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язані з вирішенням питання права користування земельною ділянкою.
Спір Державного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України" з Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Державного сільськогосподарського підприємства "Головний селекційний центр України" до Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування розпоряджень..
Копію ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Василенко Г.Ю.
Повний текст ухвали виготовлено 18.12.2013 року