Постанова від 06.12.2013 по справі 826/16915/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 грудня 2013 року № 826/16915/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Мазур А.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання нечинним рішення, визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулася до суду з позовом про визнання нечинними рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Головному управлінні праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації від 23.03.2011 року та рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Департаменті соціальної політики Київської міської державної адміністрації від 24.09.2013 року №12 в частині відмови у визначенні статусу ОСОБА_1 як особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії. Крім того, просила визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації, які мали місце у невидачі: з 01.04.2010 року вкладки до посвідчення Серії НОМЕР_1 (категорія 1) від 27.03.2007 року, виданого Чернігівською обласною державною адміністрацією та вилученні такого посвідчення; у відмові з 01.04.2010 року в наданні компенсації на продукти харчування, в наданні пільг на оздоровлення шляхом щорічного безоплатного забезпечення санаторно-курортними путівками; у направленні до Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва повідомлення про відсутність підстав для користування пільгами з 01.04.2010 року у відношенні пенсійного забезпечення позивачки; просила зобов'язати Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації поновити з 01.04.2010 року ОСОБА_1 в усіх пільгах, передбачених для громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на час звернення до відповідачів - 01.04.2010 року, була особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та користувалася відповідними пільгами. На звернення Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації (Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації) Комісія зі встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Чернігівській обласній державній адміністрації скасувала рішення про надання їй такого статусу. Дане рішення було скасовано Постановою Київського апеляційного адміністративного суду. Для поновлення своїх прав постраждалої від Чорнобильської катастрофи, вона звернулася до Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації з заявою від 21.08.2013 року, однак їй було відмовлено відповідачами, вважаючи їх дії протиправними, просила задовольнити позов.

У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та уточнили позовні вимоги, зокрема просили зобов'язати Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації видати з 01.04.2010 року безстроково вкладку до посвідчення Серії НОМЕР_1 (категорія 1), виданого Чернігівською обласною державною адміністрацією 27.03.2007 року як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії.

Представник відповідача Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації проти позову заперечила та пояснила, що згідно матеріалів справи, позивач мала статус дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи. На час встановлення зв'язку захворювання та інвалідності з впливом аварії на ЧАЕС та видачі Чернігівською обласною державною адміністрацією посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_1 від 27.03.2007 року позивач не належала до осіб, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи. Листом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.08.2010 року надано роз'яснення з питання правомірності встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, в якому зазначено, що саме посвідчення є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватися пільгами, встановленими Законом. Крім того, не було враховано, що такий критерій, як рак щитовидної залози, є підставою для визначення статусу потерпілих лише дітям до настання повноліття. Після досягнення повноліття встановлення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи проводиться на умовах, визначених ст. 11 Закону. У зв'язку з чим було винесено рішення Комісії від 23.03.2011 року №7 про відсутність законних підстав для встановлення позивачу статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1. Згідно рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 24.09.2013 року №12 з урахуванням Ухвали ВАС України від 03.07.2013 року підстав для зміни попереднього рішення від 23.03.2011 року немає, оскільки на час видачі експертного висновку про зв'язок захворювання з впливом аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення інвалідності, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, позивач не мала статусу потерпілої особи. Просила у задоволенні позову відмовити.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації у судове засідання 12.11.2013 року не прибув, у зв'язку з чим суд, керуючись ч.6 ст. 128 КАС України, розглянув справу у письмовому провадженні. 27.11.2013 року до суду надійшло клопотання відповідача, у якому зазначається, що до повноважень управління не входить розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та видача посвідчень даній категорії громадян.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року з наступними змінами і доповненнями, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2011 року, яка залишена без змін Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.07.2013 року, скасовано рішення комісії зі встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації від 30.09.2010 (протокол №12) в частині визнання неправомірною видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 та в частині визнання недійсним рішення комісії зі встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації від 05.08.2010 (протокол №10) про відсутність підстав для визнання неправомірним видачі ОСОБА_1 посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_1. В задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

В ухвалі ВАС України від 03.07.2013 року зазначається, що судами встановлено, що причинний зв'язок між погіршенням стану здоров'я позивача і встановленням інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, на час видачі посвідчення, встановлений експертним висновком Чернігівської обласної лікарсько-консультаційної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС №248 від 03 січня 2007 року. Крім того, у березні 2010 року під час проходження перекомісії висновок про зв'язок захворювання позивача з впливом наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджений спеціалізованою радіологічною медико-соціальною експертною комісією МОЗ Центру медико-соціальної експертизи м. Києва, про що свідчить довідка до акту огляду МСЕК Серії 10 ААА №117604 від 22 березня 2010 року та довічно встановлена третя група інвалідності.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, факт наявності причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я позивача і встановленням інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, на час видачі посвідчення, встановлений 03.01.2007 року і підтверджений 22.03.2010 року.

Як вбачається з витягу з протоколу засідання Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 24.09.2013 року №12 підставою відмови позивачці у визначенні статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи стало те, що на час встановлення експертного висновку про зв'язок захворювань з впливом аварії на Чорнобильській АЕС та на час встановлення інвалідності, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи не мала статусу потерпілої особи.

Аналогічна підстава для відмови позивачці у наданні статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 викладена і у рішенні від 23.03.2011 року, згідно витягу з протоколу №7 засідання Комісії по визначенню статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке в судовому порядку не оскаржувалось, оскільки в касаційній інстанції розглядалась справа щодо правомірності рішення від 05.08.2010 року, винесеного з аналогічних підстав. Рішення касаційною інстанцією винесено тільки 03.07.2013 року, а тому суд вважає причини пропуску строку звернення до суду поважними.

Беручи до уваги преюдиційність обставин, встановлених судовими рішеннями в адміністративній справі, суд приходить до висновку про неправомірність відмови позивачці у встановленні статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи внаслідок відсутності статусу потерпілої особи на час встановлення експертного висновку про зв'язок захворювань з впливом аварії на Чорнобильській АЕС та на час встановлення інвалідності, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, судом встановлено, що рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Головному управлінні праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації від 23.03.2011 року та рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Департаменті соціальної політики Київської міської державної адміністрації від 24.09.2013 року №12 в частині відмови у визначенні статусу ОСОБА_1 як особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії винесені неправомірно та підлягають скасуванню.

Як зазначила позивач та не заперечила представник відповідача, вкладка до посвідчення ОСОБА_1 була вилучена за її згодою, 01.04.2010 року. У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що позивачку слід поновити в статусі особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії, з 01.04.2010 року, зобов'язавши Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації видати з 01.04.2010 року безстроково вкладку до посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії; в частині визнання протиправними дій відповідача щодо вилучення вкладки слід відмовити.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено надання компенсацій та пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 19 Закону компенсація та пільги, встановлені в даному розділі, стосуються всіх громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до встановлених категорій.

Положеннями ст. 20 Закону передбачено, компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 1.

Позивачка не надала доказів відмови чи ненадання їй відповідачами компенсацій та пільг як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії, що передбачені відповідним законодавством, вчинені протягом строку позовної давності, тобто протягом 6 місяців до дати звернення з даним позовом.

Крім того в матеріалах справи відсутні докази звернення до відповідачів щодо надання таких пільг та компенсацій протягом останніх 6 місяців, тому в задоволенні позовних вимог щодо ненадання пільг та компенсацій позивачці слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 21, 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково.

Скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Головному управлінні праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації від 23.03.2011 року (Протокол №7) та рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Департаменті соціальної політики Київської міської державної адміністрації від 24.09.2013 року №12 в частині відмови у визначенні статусу ОСОБА_1 як особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії.

Зобов'язати Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації видати ОСОБА_1 вкладку до посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії, з 01.04.2010 року безстроково.

В решті позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур