Рішення від 17.12.2013 по справі 916/2105/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2013 р.Справа № 916/2105/13

За позовом: Державного підприємства "Держекоінвест"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007"

про стягнення 1 543 764,07 грн.

Головуючий суддя Степанова Л.В.

Суддя Зайцев Ю.О.

Суддя Погребна К.Ф.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Янічева Л.Я. за довіреністю

Суть спору: про стягнення 1 543 764,07 грн.

У судовому засіданні від 21.11.2013р. оголошено перерву до 17.12.2013р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Державне підприємство "Держекоінвест" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" про стягнення штрафних санкцій за порушення умов договору № 7/11 від 14.06.2012р. в загальному розмірі 1 543 764,07 грн., в тому числі 1 113 232,25 грн. пені та 430 531,81 грн. штрафу.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.08.2013 року порушено провадження по справі № 916/2105/13.

02.09.2013р. до матеріалів справи надійшла заява Державного підприємства "Держекоінвест" № 01-1850/06 від 23.08.2013р. (вх. № 26237/13) про збільшення позовних вимог відповідно до якої позивач просить суд додатково стягнути з відповідача 36 902,70 грн. пені за період з 30.10.2012р. по 06.11.2012р.

03.10.2013р. до матеріалів справи надійшло клопотання представника позивач про відкладення розгляду справи (вх. № 29517/13).

03.10.2013р. до матеріалів справи надійшов відзив Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" № 132/13 від 02.10.2013р. (вх. № 29548/13) згідно з яким відповідач вважає позовні вимоги Державного підприємства "Держекоінвест" необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Також, 03.10.2013р. до матеріалів справи надійшли письмові пояснення щодо нарахування штрафних санкцій за договором № 7/11 від 14.06.2012р. після закінчення строку дії договору (вх. № 29549/13).

У судовому засіданні від 03.10.2013р. представник позивача звернувся із заявою про продовження строку розгляду справи № 916/2105/13 на 15 днів (вх. № 29553/13).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.10.2013р. строк розгляду справи № 916/2105/13 було продовжено до 22.10.2013р.

17.10.2013р. до матеріалів справи надійшов супровідний лист представника Державного підприємства "Держекоінвест" разом із додатком до нього (вх. № 31306/13).

У судовому засіданні від 17.10.2013р. представником відповідача були надані додаткові пояснення по справі (вх. № 31360/13).

У судовому засіданні від 17.10.2013р. представником позивача було надане клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів по справі (вх. № 31358/13).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.10.2013 року справу № 916/2105/13 призначено до колегіального розгляду.

Розпорядженням в. о. голови господарського суду Одеської області від 17.10.2013 року справу № 916/2105/13 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Погребна К.Ф., суддя Зайцев Ю.О.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.10.2013 року справу № 916/2105/13 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Погребна К.Ф., суддя Зайцев Ю.О.

У судовому засіданні від 07.11.2013р. представником позивача надано клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів (вх. № 33992/13), а також клопотання про уточнення позовних вимог № 06-2211/06 від 06.11.2013р. (вх. № 33993/13) відповідно до якого позивач просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції за порушення умов договору № 5/11 від 14.06.2012р. в загальному розмірі 1 580 666,77 грн., з них 1 150 134,95 грн. пені та 430 531,81 грн. штрафу.

Крім того, у судовому засіданні від 07.11.2013р. представником відповідача також надано клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів (вх. № 33990/13).

21.11.2013р. до матеріалів справи надійшли письмові пояснення представника позивача щодо відзиву відповідача на позовну заяву (вх. № 35586/13), а також письмові пояснення щодо розрахунку штрафних санкцій з зазначенням періоду нарахування (вх. № 35587/13).

17.12.2013р. до матеріалів справи надійшло клопотання Державного підприємства "Держекоінвест" № 06-2428/06 від 13.12.2013р. (вх. № 38449/13) відповідно до якого просить врахувати під час розгляду справи докази та письмові пояснення, надані позивачем, а також розглянути справу № 916/2105/13 без участі представника Державного підприємства "Держекоінвест".

У судовому засіданні від 17.12.2013р. представником відповідача було заявлене усне клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій.

Суд відмовив у задоволені клопотання представника відповідача щодо зменшення розміру штрафних санкцій з огляду на його необґрунтованість та недоведеність документальними доказами.

Розглянув матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

29 травня 2012 року між Державним агентством екологічних інвестицій України (надалі - Головний розпорядник бюджетних коштів) та Державним підприємством "Держекоінвест" (надалі - Одержувач бюджетних коштів) було укладено договір на делегування повноважень щодо здійснення функцій замовника при реалізації проекту цільових екологічних (зелених) інвестицій № 15/2012 (надалі - договір № 15/2012 від 29.05.2013р.) відповідно до п. 1.1 якого Головний розпорядник бюджетних коштів, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" та Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів, спрямованих на зменшення обсягів викидів (збільшення абсорбції) парникових газів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011р. № 348 делегує, а Одержувач бюджетних коштів приймає на себе функції щодо реалізації проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій з капітального ремонту об'єктів соціальної сфери, перелік яких міститься у додатку до цього Договору відповідно до затвердженого та погодженого установленому порядку Плану заходів щодо реалізації проектів та здійснення заходів, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008р. № 221.

В подальшому, 14 червня 2012 року між Державним підприємством "Держекоінвест" (надалі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" (надалі - Підрядник) було укладено договір про закупівлю за державні кошти № 7/11 (надалі - договір № 7/11 від 14.06.2012р.) відповідно до п. 1.1 якого договір укладений на основі проведеної процедури закупівлі в одного учасника.

Відповідно до п. 1.2 договору № 7/11 від 14.06.2012р. Підрядник зобов'язується на власний ризик, своїми та залученими силами, засобами та закупленими матеріальними ресурсами (в т. ч. обладнанням) виконати роботи з Капітального ремонту об'єктів соціальної сфери (далі - Роботи) у Волинській області (тепло санація 2 об'єктів) та здати закінчені Роботи в порядку і строк встановлений цим Договором, а Замовник зобов'язується прийняти закінчені Роботи і оплатити їх. Перелік об'єктів та їх місцезнаходження наведено в Додатку № 2 до цього Договору.

Згідно з п. 1.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р. обсяги закупівлі Робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків. У разі відсутності коштів на оплату виконаних етапів (роботи), початок фінансування і остаточні розрахунки можуть бути перенесені.

Пунктом 2.1 договору № 7/11 від 14.06.2012р. передбачено, що договірна тверда загальна ціна Робіт (Додаток № 1 до цього Договору) визначається згідно норм Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д.1.1-1-2000), затверджених наказом Держбуду України від 27 серпня 2000р. № 174 і становить 10 048 527,60 грн. (десять мільйонів сорок вісім тисяч п'ятсот двадцять сім грн. 60 коп.), в т. ч. ПДВ 1 674 754,6 грн.

Відповідно до п. 3.1 договору № 7/11 від 14.06.2012р. невід'ємною частиною Договору є підписаний Сторонами Перелік об'єктів. Календарний план виконання робіт (Додаток № 2 до Договору).

Згідно з п. 3.2 договору № 7/11 від 14.06.2012р. з моменту початку дії цього Договору, визначеного пунктом 12.1 Договору, але не пізніше 10 робочих днів до початку виконання Робіт Замовник здійснює Підряднику попередню оплату не більше 30% відсотків від річного обсягу Робіт на строк не більше трьох місяців (закривається актами форми КБ-2в), у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2006р. № 1404 "Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти", а Замовник здійснює перерахування коштів Підряднику на підставі наданого Підрядником рахунку - фактури.

Пунктом 3.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р. передбачено, що виконання Підрядником Робіт оформлюється Актами приймання виконаних будівельних робіт (складеним за формою КБ-2в "Акт приймання виконаних будівельних робіт") та довідками про вартість виконаних будівельних робіт (складеними за формою № КБ-3). Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3 складаються на кожний об'єкт згідно з переліком об'єктів (додаток № 2 до договору). Акти виконаних робіт надаються Підрядником для розгляду Замовнику не пізніше 3 числа місяця, який йде за звітним.

Відповідно до п. 3.5 договору № 7/11 від 14.06.2012р. оплата проводиться за фактично і якісно виконані Роботи, які відображені в підписаних Сторонами Актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в. Роботи, виконані з використанням матеріальних ресурсів, які не відповідають установленим вимогам Замовником не оплачуються. Підставою для здійснення розрахунків є підписані Сторонами Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3. Оплата виконаних Робіт здійснюється Замовником протягом 10 (десяти) робочих днів, з урахуванням бюджетних призначень, з моменту підписання Сторонами зазначених документів.

Згідно з п. 3.6 договору № 7/11 від 14.06.2012р. Замовник зобов'язаний оплатити фактично виконані роботи та закуплені матеріали. Оплата здійснюється з урахуванням 30% сплаченого авансу, та наявності бюджетного фінансування. Урахування сплаченого авансу враховується не більш 3 (трьох) місяців.

Пунктами 6.1, 6.2, 6.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р. передбачено, що Підрядник зобов'язаний завершити виконання Робіт згідно з умовами Договору та Календарного плану виконання робіт приведеному в Додатку 2 до цього Договору. Дата початку виконання Робіт є дата перерахування Підряднику попередню оплату у відповідності із п. 3.2 цього Договору. Термін виконання Робіт по 30 жовтня 2012 року.

Відповідно до п. 6.4 договору № 7/11 від 14.06.2012р. датою фактичного завершення виконання Робіт з капітального ремонту Об'єкта вважається дата підписання сторонами Акта приймання-передачі виконаних Робіт за умови, якщо підрядником завершені всі Роботи та усунені всі недоліки у виконанні Робіт по Об'єкту.

Згідно з п. 10.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р. у разі прострочення Підрядником терміну передачі завершених робіт на Об'єкті, або порушення якості виконаних робіт і наявності його провини, Підрядник несе відповідальність у відповідності із п. 2 ст. 231 Господарського кодексу України, яким визначено розмір штрафних санкцій.

Пунктом 10.7 договору № 7/11 від 14.06.2012р. передбачено, що у випадку, якщо затримка у виконанні Робіт згідно з Календарним планом, що виникла з вини Підрядника, триває більше ніж 30 (тридцять) днів, Замовник письмово повідомляє про це Підрядника. У випадку, якщо протягом 10 (десяти) днів з дати отримання такого повідомлення Підрядник не усуне затримку виконання Робіт, Замовник має право в односторонньому порядку відсторонити Підрядника від Робіт та відмовитись від виконання цього Договору та вимагати відшкодування прямих збитків.

Договір набуває чинності з дати підписання його Сторонами і діє до 31.12.2012р. (п. 12.1 договору № 7/11 від 14.06.2012р.).

Договірною ціною на капітальний ремонт 2 об'єктів соціальної сфери у Волинській області, що є додатком № 1 до договору № 7/11 від 14.06.2012р., всього тверда договірна ціна складає 10 048 527,60 грн.

Згідно з переліком об'єктів та графіку виконання робіт, що є додатком № 2 до договору № 7/11 від 14.06.2012р., до об'єктів віднесено:

- капітальний ремонт будівель Луцької міської поліклініки для дорослих № 1; утеплення фасадів, заміна вікон і дверей в будівлях по пр. Волі, 66а в м. Луцьку. Термін виконання робіт - 3 місяці; вартість робіт - 3 277 236 грн.

- капітальний ремонт будівель Волинської обласної інфекційної лікарні; утеплення фасадів, заміна вікон і дверей в будівлях по вул. Шевченка, 30 в м. Луцьку. Термін виконання робіт - 4 місяці; вартість робіт - 6 771 291,60 грн.

В подальшому, 06.11.2012р. між Державним підприємством "Держекоінвест" (надалі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" (надалі - Підрядник) було укладено додаткову угоду № 1 до договору № 7/11 про закупівлю за державні кошти від 14 червня 2012 року відповідно до п. п. 2, 3 якої сторони дійшли згоди: пункт 6.3 Договору змінити та викласти в наступній редакції: "Термін виконання Робіт по 31 грудня 2012 року"; невід'ємною частиною Договору є змінений та підписаний Сторонами Календарний план виконання робіт (Додаток № 1 до Додаткової угоди).

Крім того, 29.12.2012р. між Державним підприємством "Держекоінвест" (надалі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" (надалі - Підрядник) було також укладено додаткову угоду № 2 до договору № 7/11 про закупівлю за державні кошти від 14 червня 2012 року.

Так, на виконання вищенаведених умов договору № 7/11 від 14.06.2012р. Державне підприємство "Держекоінвест" 10.07.2012р. здійснило авансовий платіж у розмірі 30% на суму 3 014 558,28 грн., що підтверджується випискою з рахунку за 20.07.2012р. копія якої міститься в матеріалах справи.

Згідно з актами приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2012 року № 1 2 вол/1, № 1, № 2 1 вол/2, № 3 1 вол/3, та грудень 2012 року № 2 1 вол 2/03, № 1 1 вол 3/03, № 1 1 вол 1/03, копії яких містяться в матеріалах справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" були виконані роботи на загальну суму 3 898 073,15 грн.

Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків між Державним підприємством "Держекоінвест" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007", складеним за період з 01.07.2012р. по 01.04.2013р., підписаним та скріпленим печатками обох сторін, заборгованість Державного підприємства "Держекоінвест" складає 44 176,01 грн.

11.04.2013р. Державне підприємство "Держекоінвест" звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" з претензією № 01-673/0623 відповідно до якої просить терміново перерахувати на користь ДП "Держекоінвест" штрафні санкції у розмірі 658 098,15 грн. У разі невиконання заявлених у цій претензії вимог у повному обсязі, ми будемо змушені звернутися до господарського суду за примусовим задоволення вимог.

Відповіддю № 132/13 від 27.05.2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" повідомило, що вважає вимоги, викладені у зазначеній претензії, не підлягають задоволенню оскільки ДП "Держекоінвест" проведено перерахування грошових коштів не повністю - для виконання робіт в сумі, зазначеній в договорі № 7/11 від 14.06.2012р. Причина неповного фінансування робіт не пояснена. Відповідно до даного договору ДП "Держекоінвест" фактично було перераховано на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" 3 853 897,14 грн. Роботи, в свою чергу, виконані на суму 3 898 073,15 грн. тобто робіт виконано в об'ємі, який перевищує фактичне фінансування.

В подальшому, 01.07.2013р. Державне підприємство "Держекоінвест" перерахувало на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" грошову суму у розмірі 44 176,01 грн., що підтверджується випискою з рахунку за 08.07.2013р., копія якої міститься в матеріалах справи.

Державне підприємство "Держекоінвест" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" про стягнення штрафних санкцій за порушення умов договору № 7/11 від 14.06.2012р. в загальному розмірі 1 543 764,07 грн., в тому числі 1 113 232,25 грн. пені та 430 531,81 грн. штрафу.

Під час розгляду справи позовні вимоги неодноразово були уточнені. Так, згідно з остаточною редакцією вимог, викладеною Державним підприємством "Держекоінвест" у клопотанні про уточнення позовних вимог № 06-2211/06 від 06.11.2013р. (вх. № 33993/13), а також з урахуванням письмових пояснень щодо розрахунку штрафних санкцій з зазначенням періоду нарахування (вх. № 35587/13) позивач просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції в загальному розмірі 1 580 666,77 грн., з яких: пеня за період з 01.01.2013р. по 01.07.2013р. у сумі 1 113 232,25 грн., за період з 31.10.2012р. по 06.11.2013р. у сумі 36 902,73 грн., а всього пеня - 1 150 134,98 грн., та штраф у розмірі 430 531,81 грн. Отже, як видно з уточнень позовних вимог та письмових пояснень позивача щодо розрахунку штрафних санкцій з зазначенням періоду нарахування, останнім збільшені позовні вимоги шляхом збільшення періоду нарахування пені.

Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем прийнятих на себе за договором про закупівлю за державні кошти № 7/11 від 14.06.2012р. зобов'язань та зазначає, що відповідачем не виконані роботи у повному обсязі та в строки, передбачені договором. Крім того в обґрунтування своїх вимог позивач посилається на положення Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 132/13 від 02.10.2013р. (вх. № 29548/13) та додаткових поясненнях по справі № 20/1 від 16.10.2013р. (вх. № 31360/13).

Так, обґрунтовуючи свої заперечення відповідач зазначає наступне. У відповідача відсутній оригінал договору, в зв'язку з тим, що на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва, 16.01.2013р. було проведено обшук і вилучені всі фінансові документи. При цьому, копію протоколу відповідачу надано не було. А в разі відсутності оригіналу договору відповідач не може стверджувати, що надані до позовної заяви копії - є саме ті копії, які були підписані між сторонами. Крім того, як зазначає відповідач, позивачем не було надано проектно-кошторисну документацію, дефектні акти та позитивні висновки комплексної державної експертизи, як то передбачено п. 8.3.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р. Отже, не передання відповідачу проектно-кошторисної документації, без якої виконання обов'язків позивачем заборонено законом, відповідач - як боржник не вважається таким, що прострочив виконання зобов'язання.

Також відповідач зауважує, що виконання об'ємів робіт по договору залежить від волі та дій позивача в розрізі здійснення ним дій по оформленню і передачі відповідачу необхідних дозвільних документів для виконання передбачених підрядних робіт. Не належним чином виконання позивачем покладених на нього договорами та ст. 526 Цивільного кодексу України обов'язків призвело к порушенню умов договору і об'ємах робіт, які підлягали виконанню.

Позивач не погоджується з позицією відповідача по заявленим позовним вимогам про що зазначив у письмових поясненнях щодо відзиву відповідача на позовну заяву (вх. № 35586/13 від 21.11.2013р.).

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до положень п. 98 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 р. N 668 оплата за виконані роботи проводиться у порядку, визначеному договором підряду. Договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання.

Так, відповідно до п. 3.2 договору № 7/11 від 14.06.2012р. з моменту початку дії цього Договору, визначеного пунктом 12.1 Договору, але не пізніше 10 робочих днів до початку виконання Робіт Замовник здійснює Підряднику попередню оплату не більше 30% відсотків від річного обсягу Робіт на строк не більше трьох місяців (закривається актами форми КБ-2в), у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2006р. № 1404 "Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти", а Замовник здійснює перерахування коштів Підряднику на підставі наданого Підрядником рахунку - фактури.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представником відповідача, Державним підприємством "Держекоінвест" було перераховано на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" авансовий платіж у розмірі 30% на суму 3 014 558,28 грн., а також грошову суму у розмірі 44 176,01 грн., що загалом складає 3 898 073,15 грн., тобто суму, на яку відповідачем були виконані будівельні роботи згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за жовтень та грудень 2012 року.

При цьому, договірною ціною на капітальний ремонт 2 об'єктів соціальної сфери у Волинській області, що є додатком № 1 до договору № 7/11 від 14.06.2012р., всього тверда договірна ціна склала 10 048 527,60 грн.

Таким чином, роботи на суму 6 150 454,45 грн., яка є різницею між договірною ціною на капітальний ремонт 2 об'єктів соціальної сфери у Волинській області, обумовленою сторонами по справі, та вартістю виконаних відповідачем робіт, Товариством з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" виконані не були.

З огляду на викладене, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в загальному розмірі 1 580 666,79 грн., з яких: пеня за період з 01.01.2013р. по 01.07.2013р. у сумі 1 113 232,25 грн., за період з 31.10.2012р. по 06.11.2013р. у сумі 36 902,73 грн., а всього пеня - 1 150 134,98 грн., та штраф у розмірі 430 531,81 грн.

Згідно з п. 10.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р. у разі прострочення Підрядником терміну передачі завершених робіт на Об'єкті, або порушення якості виконаних робіт і наявності його провини, Підрядник несе відповідальність у відповідності із п. 2 ст. 231 Господарського кодексу України, яким визначено розмір штрафних санкцій.

Частиною 2 ст. 231 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг); за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Відповідно до п. 6.3 договору № 7/11 від 14.06.2012р., в редакції додаткової угоди № 1 до договору № 7/11 про закупівлю за державні кошти від 14 червня 2012 року, термін виконання Робіт по 31 грудня 2012 року.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були виконані роботи на загальну суму 3 898 073,15 грн., що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт за жовтень та грудень 2012 року, копії яких містяться в матеріалах справи. Однак умовами, укладеного між сторонами договору № 7/11 від 14.06.2012р., у строк до 31 грудня 2012 року відповідачем повинні були бути виконані роботи на суму 10 048 527,60 грн.

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Крім того, положеннями ст. 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до приписів ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідач проти нарахованих позивачем пені та штрафу заперечує у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 132/13 від 02.10.2013р. (вх. № 29548/13) та додаткових поясненнях по справі № 20/1 від 16.10.2013р. (вх. № 31360/13).

Судом доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" до уваги не приймаються з огляду на їх необґрунтованість.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, суду вбачаються всі правові підстави для задоволення позовних вимог шляхом присудження до стягнення з відповідача штрафних санкцій в загальному розмірі 1 580 666,79 грн., з яких: пеня за період з 01.01.2013р. по 01.07.2013р. у сумі 1 113 232,25 грн., за період з 31.10.2012р. по 06.11.2013р. у сумі 36 902,73 грн., а всього пеня - 1 150 134,98 грн., та штраф у розмірі 430 531,81 грн.

Судові витрати покладаються на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, п. 5 ч. 1 ст. 81, ст.ст. 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройінвест 2007" (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2, р/р 26005010081550 в ПАТ "Восток Банк", м. Дніпропетровськ, МФО 307123, код ЄДРПОУ 349299290 на користь Державного підприємства "Держекоінвест" (03035, м. Київ, вул. Урицького, 35, р/р 35243001005758 в ГУДКСУ, м. Київ, МФО 820019, код ЄДРПОУ 36939719) пеню у розмірі 1 150 134 (один мільйон сто п'ятдесят тисяч сто тридцять чотири) грн. 98 коп., штраф у розмірі 430 531 (чотириста тридцять тисяч п'ятсот тридцять одна) грн. 81 коп. та судовий збір у розмірі 31 613 (тридцять одна тисяча шістсот тринадцять) грн. 34 коп.

Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 17.12.2013 року.

Головуючий суддя Степанова Л.В.

Суддя Зайцев Ю.О.

Суддя Погребна К.Ф.