Постанова від 10.12.2013 по справі 927/909/13

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2013 р. Справа№ 927/909/13

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Власова Ю.Л.

суддів: Самсіна Р.І.

Шаптали Є.Ю.

за участю секретаря судового засідання Вага В.В.

за участю представників

від позивача: Городнича Т.В.,

від відповідача: не з'явились,

від третьої особи 1: Сулім Л.Л.,

від третьої особи 2: не з'явились,

від третьої особи 3: не з'явились.

за апеляційною скаргою Чернігівської міської ради

на рішення Господарського суду Чернігівської області від 26.09.2013р. у справі № 927/909/13 (суддя Цимбал-Нарожна М.П.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськ-Схід Інвест»

до Чернігівської міської ради

треті особи Комунальне підприємство «Чернігівбудінвест» - третя особа 1

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради - третя особа 2

Фонд комунального майна Чернігівської міської ради - третя особа 3

про визнання недійсним п.2.2 п.2 рішення 32 сесії 6 скликання Чернігівської міської ради «Про надання згоди на передачу у комунальну власність територіальної громади м. Чернігова житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури» від 07.06.2013р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду Чернігівської області з позовною заявою до Відповідача про визнання недійсним пп.2.2. п.2 рішення 32 сесії 6 скликання Чернігівської міської ради «Про надання згоди на передачу у комунальну власність територіальної громади м. Чернігова житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури» від 07.06.2013р.

Рішенням господарського суду міста Києва від 26.09.13р. позов задоволено повністю, визнано недійсним пп.2.2 п.2 рішення 32 сесії 6 скликання Чернігівської міської ради від 07.06.13р. року «Про надання згоди на передачу у комунальну власність територіальної громади м. Чернігова житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури», стягнуто з Відповідача на користь Позивача 1147,00 грн. судового збору.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернігівської області від 26.09.13р. у даній справі та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції невірно застосовані норми Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», оскільки Позивачем було направлено пропозицію про прийняття дитячого майданчика до комунальної власності міста, яке було розглянуто Відповідачем та винесено по ньому рішення. При цьому на стадії прийняття Відповідачем спірного рішення законодавством не визначено вирішення питання оплатності чи безоплатності прийняття об'єкта у комунальну власність. Також Відповідач зазначив, що прийняте рішення не порушує та не обмежує прав Позивача щодо дитячого майданчика оскільки право власності на останній переходить в момент підписання акта приймання-передачі.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 15.11.13р. апеляційну скаргу Позивача прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 10.12.13р.

09.12.13р. через відділ діловодства Київського апеляційного господарського суду Позивач подав відзив на апеляційну скаргу в якому заперечив проти задоволення апеляційної скарги, мотивуючи тим, що між Позивачем та Відповідачем була укладена додаткова угода №2 до договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова від 10.08.12р. головною умовою якої було будівництво та облаштування дитячого майданчика Позивачем та зарахування витрат Позивача як внесок до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.

Крім того, Позивач не давав згоди щодо передачі дитячого майданчика до комунальної власності безоплатно, а запропонував за рахунок зменшення пайової участі до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова на суму зазначену в зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва майданчика.

У судове засідання представники Відповідача, Третьої особи 2, 3 не з'явились, про причини неявки до суду не повідомили.

Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, заслухавши пояснення Позивача та Третьої особи-1, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, суд, встановив.

19.12.11р. між Третьою особою 2 та Позивачем був укладений договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, предметом якого є пайова участь Позивача у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігів, яка полягає у сплаті Позивачем визначеної договором суми коштів до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігів, у зв'язку із здійсненням Відповідачем будівництва об'єкта: будівництво багатоквартирного житлового будинку з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі, з вбудовано-прибудованими приміщеннями магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно офісними приміщеннями в цокольному та першому поверхах, господарськими приміщеннями на кожному поверсі та критою автостоянкою по вул. Генерала Бєлова, 29-а в м. Чернігові, земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні.».

Відповідно до п.2.1. договору розмір пайового внеску визначається відповідно до розрахунку величини пайового внеску Позивача у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернігів.

09.08.12р. Чернігівський міський голова доручив Третій особі 1 залучити інвестора для будівництва дитячого майданчику з волейбольним полем на вільній земельній ділянці між будинками №37 та №33, забезпечити благоустрій території для відпочинку мешканців житлових будинків №27, 29а, 31, 33 та 37.

09.08.12р. Третя особа 1 направила на адресу Позивача лист №01-04/591, в якому пропонувало виступити інвестором будівництва дитячого майданчику з волейбольним полем на вільній земельній ділянці між будинками №37 та №33 по вул. Бєлова в м.Чернігові.

09.08.12р. Позивач направив на адресу Третьої особи 1 лист №59, в якому повідомив про свою згоду виступити інвестором будівництва дитячого майданчику з волейбольним полем на вільній земельній ділянці між будинками №37 та №33 по вул. Бєлова в м. Чернігові, при цьому просив витрати по будівництву та облаштуванню майданчика просив зарахувати як внесок в розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.

10.08.12р. між Третьою особою-2 та Позивачем була укладена додаткова угода №2 до договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, відповідно до якої сторони погодили підпункт 3.1 п.3 викласти в наступній редакції: «3.1. Забезпечити цільове використання коштів перерахованих Позивачем до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігів. Зарахувати витрати Позивача по будівництву та облаштуванню дитячого майданчика з волейбольним полем на вільній від забудови земельній ділянці між будинками №37 і №33 по вул. Генерала Бєлова в м. Чернігові як внесок до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігів».

10.01.13р. Позивач направив на адресу Чернігівського міського голови лист №03 в якому просив прийняти у комунальну власність збудований дитячий майданчик з волейбольним полем на вільній від забудови земельній ділянці (згідно доручення №39 від 09.08.12р. та договору про пайову участь Позивача) та зменшити пайову участь до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернігова на суму зазначену у зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва при будівництві доступного житла - багатоквартирного житлового будинку з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі, з вбудовано-прибудованими приміщеннями магазинів продовольчих і непродовольчих товарів, адміністративно-офісними приміщеннями в цокольному та першому поверхах, господарськими приміщеннями на кожному поверсі та критою автостоянкою по вул. Генерала Бєлова, 29-а, в м. Чернігів на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні.

23.05.13р. Позивач надав Третій особі 3 довідку, в якій повідомив первинну балансову вартість дитячого майданчику з волейбольним полем в розмірі 120066,00 грн.

07.06.13р. на 32 сесії шостого скликання Відповідач прийняв спірне рішення, відповідно до п.п.2.2 п.2 якого, надав згоду на безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади м. Чернігова: дитячого майданчика з волейбольним полем на вільній від забудови земельній ділянці між будинками №37 і №33 по вул. Генерала Бєлова в м. Чернігові, який перебуває на балансі товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськ-Схід Інвест».

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що апеляційна скарга Відповідача не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача у державну або комунальну власність об'єктів права інших форм власності може регулюватися положеннями цього Закону, якщо інше не передбачено законом або рішеннями відповідних місцевих рад.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» об'єктами передачі згідно з цим Законом є, в тому числі, об'єкти житлового фонду, гуртожитки та інші об'єкти соціальної інфраструктури, соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Згідно з ст.4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури здійснюється у порядку, встановленому цим Законом, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Ініціатива щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність може виходити відповідно від органів, визначених статтею 3 цього Закону, підприємств, на балансі яких перебувають ці об'єкти, а також господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації). Рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад. Пропозиції щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які належать підприємствам, погоджуються з цими підприємствами, а щодо передачі об'єктів житлового фонду (крім гуртожитків) та інших об'єктів соціальної інфраструктури, споруджених за рахунок коштів підприємств, також з трудовими колективами цих підприємств. Пропозиція вважається погодженою з трудовим колективом підприємства за наявності рішення загальних зборів трудового колективу, прийнятого більшістю голосів від загальної кількості працівників підприємства.

Згідно з ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Згідно з п.2 Положення про порядок передачі в комунальну власність територіальної громади м. Чернігова об'єктів соціальної інфраструктури об'єктами передачі є, в тому числі, нерухоме майно; житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Відповідно до п.3 вказаного Положення ініціатива щодо передачі об'єктів у комунальну власність може виходити від органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) та інших власників об'єктів.

Згідно з п.4.3. Положення про порядок передачі в комунальну власність територіальної громади м. Чернігова об'єктів соціальної інфраструктури при передачі об'єктів, які не належать до державної та комунальної власності - рішення органів, яким надані повноваження щодо відчуження майна (загальні збори, правління тощо) відповідно до статутних документів.

Згідно з п.6 Положення про порядок передачі в комунальну власність територіальної громади м. Чернігова об'єктів соціальної інфраструктури підставою для проведення роботи по передачі об'єктів до комунальної власності територіальної громади м.Чернігова є рішення міської ради про згоду на таку передачу.

Як встановлено судом, в 2011р. між Третьою особою 2 та Позивачем був укладений договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, предметом якого є пайова участь Позивача у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігів.

В 2012р. Позивач був залучений інвестором для будівництва та облаштування дитячого майданчику з волейбольним полем на вільній земельній ділянці між будинками №37 та №33 по вул. Бєлова в м. Чернігові, в зв'язку з чим, між позивачем та Третьою особою 2 була укладена додаткова угода №2 до договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, відповідно до якої сторони погодили зарахувати витрати Позивача по будівництву та облаштуванню дитячого майданчика як внесок до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігів.

В 2013р. Позивач звернувся до Чернігівського міського голови з пропозицією прийняти у комунальну власність збудований дитячий майданчик з волейбольним полем на вільній від забудови земельній ділянці (згідно доручення №39 від 09.08.12р. та договору про пайову участь Позивача) та зменшити пайову участь до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернігова. Проте, 07.06.13р. на 32 сесії шостого скликання Чернігівської міської ради прийнято рішення, відповідно до п.п.2.2 п.2 якого, надано згоду на безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади м. Чернігова: дитячого майданчика з волейбольним полем на вільній від забудови земельній ділянці між будинками №37 і №33 по вул. Генерала Бєлова в м. Чернігові, який перебуває на балансі товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськ-Схід Інвест».

З наведеного вбачається, що Позивач відповідно до укладеної додаткової угоди №2 до договору про пайову участь направив Відповідачу пропозицію про передачу дитячого майданчика вартістю 120066,00 грн. до комунальної власності м. Чернігова в рахунок зменшення його пайової участі до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернігова за вказаним договором. Але Відповідачем було прийняте спірне рішення про безоплатну передачу дитячого майданчика до комунальної власності м. Чернігова, при цьому Позивач не звертався до Відповідача та не погоджував безоплатну передачу вказаного майданчику, а просив прийняти цей майданчик в рахунок оплати ним пайової участі за договором про пайову участь.

З огляду на викладене, суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що пп.2.2 п.2 рішення 32 сесії 6 скликання Чернігівської міської ради від 07.06.13р. «Про надання згоди на передачу у комунальну власність територіальної громади м. Чернігова житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури» прийнятий з порушенням ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та п.п.4.3 п.4 Положення про передачу об'єктів соціальної інфраструктури, оскільки Позивач не надавав пропозицій та згоди на безоплатну передачу дитячого майданчика з волейбольним полем на вільній від забудови земельній ділянці у комунальну власність м. Чернігів.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції згідно з ст.104 Господарського процесуального кодексу України.

Судові витрати покладаються на Відповідача в порядку ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.32-34, 36, 43, 49, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Чернігівської міської ради на рішення Господарського суду Чернігівської області від 26.09.13р. у справі №927/909/13 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 26.09.13р. у справі №927/909/13 залишити без змін.

Повний текст постанови складено 18.12.2013р.

Головуючий суддя Ю.Л. Власов

Судді Р.І. Самсін

Є.Ю. Шаптала