ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20789/13-к
провадження № 1-кп/753/654/13
"16" грудня 2013 р.
Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Заруби П.І.,
при секретарі Шегеда Ю.О.,
за участю прокурора Гулійчук С.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора прокуратури Шевченківського району м. Києва С.В. Гулійчука про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42013110100000743 від 25 вересня 2013 року
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Києва, громадянки України, заміжньої, з незакінченою вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимої, востаннє 20 квітня 2011 року Деснянським районним судом м. Києва до трьох років позбавлення волі з конфіскацією майна
підозрюваної у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 190 КК України та ч. 1 і ч. 4 ст. 358 КК України,
В провадження Дарницького районного суду м. Києва з Апеляційного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора прокуратури Шевченківського району м. Києва С.В. Гулійчука про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42013110100000743 від 25 вересня 2013 року.
В судовому засіданні прокурор С.В. Гулійчук підтримав клопотання та вважає наявними підстави для звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.
ОСОБА_3 не заперечує щодо її звільнення від кримінальної відповідальності, зазначивши про своє розуміння суті підозри та підстави звільнення від кримінальної відповідальності.
Як вбачається з клопотання прокурора, в ході досудового розслідування ОСОБА_3 5 листопада 2013 р. повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 190 та ч. 1 і 4 ст. 358 КК України.
Вивчивши матеріали клопотання, заслухавши думку прокурора, підозрюваної, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до роз'яснень, що містяться у п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства, про звільнення особи від кримінальної відповідальності» від 23 грудня 2005 року № 12 при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд під час судового розгляду справи повинен переконатися (незалежно від того, надійшла вона до суду першої інстанції з відповідною постановою чи з обвинувальним висновком), що діяння, яке поставлено особі за провину, дійсно мало місце, що воно містить склад злочину і особа винна в його вчиненні, а також, що умови та підстави її звільнення від кримінальної відповідальності передбачені КК України.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 288 КПК України у разі встановлення судом необґрунтованості клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд своєю ухвалою відмовляє у його задоволенні та повертає клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку.
Ст. 287 КПК України передбачені вимоги до клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності. Зокрема, п. 7 ч. 1 вказаної статті передбачено вказівку обставин, які свідчать, що особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності та відповідна правова підстава, а п. 8 ч. 1 відомості про ознайомлення з клопотанням потерпілого та його думка щодо можливості звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності.
Однак, як встановлено дослідженням матеріалів клопотання вимоги п.п. 7, 8 ч. 1 ст. 287 КПК України прокурором не виконані.
Злочин передбачений ч. 2 ст. 190 КК України є, відповідно до вимог ст. 12 КК України злочином середньої тяжкості, діяння, передбачені ч.1 і 4 ст. 358 КК України є злочинами невеликої тяжкості. Відповідно до ст. 49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах другій та третій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
Як вбачається з клопотання ОСОБА_3 дії передбачені ч. 1 і 4 ст. 358 КК України вчинила в жовтні-листопаді 1996 року, а дії передбачені ч. 2 ст. 190 КК України в листопаді 1996 року.
Разом з цим, 12 травня 1998 року відносно ОСОБА_3 було порушено кримінальну справу за ознаками вчинення злочину передбаченого ст. 86-1 КК України (в редакції 1960 року), яка 10 червня 1998 року буда зупинена на підставі п. 1 ст. 206 КПК України.
Крім цього, належно завірені процесуальні рішення, які б дали змогу суду прийняти рішення та перевірити переривання строку обчислення давності у матеріалах справи відсутні.
Також, з матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_3 7 вересня 2001 року притягувалась до кримінальної відповідальності Залізничним судом м. Києва, в той час коли вона перебувала в розшуку. Однак і це рішення в матеріалах клопотання відсутнє.
Як вбачається з опису фактичних обставин ОСОБА_3 ввела в оману генерального директора ВП «Укртрансзалізобетон» ОСОБА_4 та заволоділа майном. Проте, процесуальний статус вказаної особи не визначено, вимоги, які встановлені п. 8 ч.1 ст. 287 КПК України не виконані.
За таких обставин, судом встановлено необґрунтованість клопотання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, і тому у задоволенні клопотання слід відмовити та повернути клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку.
Керуючись 287, 288, 314, 389 КПК України, суд,
У задоволенні клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42013110100000743 від 25 вересня 2013 року - відмовити.
Клопотання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42013110100000743 від 25 вересня 2013 року повернути прокурору, який надсилав його до суду для здійснення кримінального провадження в загальному порядку.
Ухвала оскарженню не підлягає.