Постанова від 17.12.2013 по справі 915/1488/13

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2013 р.Справа № 915/1488/13

Одеський апеляційний господарський суд у складі:

головуючого судді Мацюри П.Ф.,

суддів Лисенко В.А.,

Ліпчанської Н.В.

при секретарі судового засідання Стеблиненко В.С.

за участю представників сторін в судовому засіданні:

від позивача - Павленко І.В., за довіреністю

від відповідача - Петровського Д.О., за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського товариства „Нібулон"

на рішення господарського суду Миколаївської області від 29.10.2013 р.

по справі № 915/1488/13

за позовом Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" в особі Філії „Дельта-Лоцман" Державного підприємства „Адміністрація морських портів України"

до Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського товариства „Нібулон"

про стягнення 57 298,29грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Філії "Дельта-Лоцман" Державного підприємства " Адміністрація морських портів України" звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "Нібулон" заборгованості з канального збору та збору за послуги служб регулювання руху суден в розмрі 56746,01 грн. та трьох процентів річних в розмірі 552,28 грн.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 29 жовтня 2013 року по справі № 915/1488/13 (суддя Бритавська Ю.С.) позов задоволено, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" на користь Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Філії "Дельта-Лоцман" Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" 56746,01 грн. заборгованості, 552,28 грн. трьох процентів річних та 1720,5 грн. судового збору.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Філії "Дельта-Лоцман" ДП "Адміністрація морських портів України" про стягнення з відповідача заборгованості з канального збору та збору за послуги служб регулювання руху суден в розмірі 56746,01 грн. є правомірними та підлягають задоволенню. Господарським судом першої інстанції також було зазначено, що наявні в матеріалах справи документи, в т.ч. записи радіолокаційного контролю за рухом суден відповідача Автоматизованої інформаційної обчислювальної системи підтримки регулювання руху суден "Дельта-Навігатор", доводять, що судна відповідача, здійснюючи рух по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу, дійсно користувались послугами СРРС, які надавались позивачем та за умовами законодавства вказані послуги мають бути оплачені за встановленими ставками. Окрім того, господарський суд першої інстанції зазначив, що задоволенню підлягають і позовні вимоги про стягнення з відповідача трьох процентів річних в розмірі 552,28 грн. на підставі ч.2 ст. 625 ЦК України.

Не погоджуючись з рішенням ТОВ "СП "Нібулон" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Миколаївської області від 29.10.2013 р. по справі №915/1488/13 та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.

На думку скаржника, висновки суду першої інстанції про те, що судна відповідача нібито здійснювали вантажні комерційні рейси, є припущенням і не підтверджується документально. За твердженнями відповідача, позивач не довів того, що отримання послуг з користування Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом і послуг СРРС є обов'язковим і що без отримання цих послуг плавання суден товариства було б неможливим.

09.12.2013 р. через канцелярію Одеського апеляційного господарського суду надійшов відзив ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Філії "Дельта-Лоцман" ДП "Адміністрація морських портів України", в якому позивач просить залишити апеляційну скаргу ТОВ "СП "Нібулон" без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Представник ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Філії "Дельта-Лоцман" ДП "Адміністрація морських портів України" в судовому засіданні господарського суду апеляційної інстанції просив оспорюване рішення залишити без змін , а апеляційну скаргу ТОВ СП "Нібулон" - без задоволення з підстав, викладених у відзиві.

Представник ТОВ СП "Нібулон" у судовому засіданні господарського суду апеляційної інстанції надавав пояснення, підтримав доводи апеляційної скарги та просив рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає, що слід відмовити у задоволені апеляційної скарги, а рішення господарського суду залишити без змін з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено рішенням господарського суду Миколаївської області, протягом січня-квітня 2013 року судна (баржі та буксири), що належать ТОВ СП "НІБУЛОН", проходили Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом під час здійснення вантажних комерційних рейсів, за що відповідно до вимог чинного законодавства ДП "Адміністрація морських портів України" в особі філії ДП "Дельта-лоцман" було нараховано канальний збір, а також під час проходження каналом цим суднам надавались послуги служби регулювання руху суден, за що нарахований збір за послуги служби регулювання руху суден.

Факт проходження суднами відповідача каналом та надання відповідачу послуг підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями СРРС, виписками та копіями з вахтового журналу, записами радіолокаційного контролю за рухом суден відповідача Автоматизованої інформаційної обчислювальної системи підтримки регулювання руху суден "Дельта-Навігатор", виписками з радіопереговорів між ЦРРС та капітанами суден, поясненнями сторін.

На оплату нарахованих зборів позивач виставив відповідачу рахунки №ДЕ-00123 від 11.01.2013р. на суму 7718,28 грн., №ДЕ-00131 від 11.01.2013р. на суму 470,50 грн., ДЕ-00338 від 31.01.2013р. на суму 266,71 грн., №ДЕ-00553 від 28.02.2013р. на суму 2656,46 грн., №ДЕ-00674 від 28.02.2013р. на суму 2353,14 грн., №ДЕ-00675 від 28.02.2013р. на суму 1446,68 грн., №ДЕ-00925 від 25.03.2013р. на суму 1197,37 грн., №ДЕ-00952 від 26.03.2013р. на суму 8068,63 грн., №ДЕ-00953 від 26.03.2013р. на суму 4170,89 грн., №ДЕ-00959 від 27.03.2013р. на суму 636,60 грн., №ДЕ-01023 від 31.03.2013р. на суму 2353,14 грн., ДЕ-01416 від 30.04.2013р. на суму 7059,43 грн., №ДЕ-01417 від 30.04.2013р. на суму 4852,88 грн., №ДЕ-01418 від 30.04.2013р. на суму 3637,32 грн., №ДЕ-01419 від 2284,43 грн., №ДЕ-01420 від 30.04.2013р. на суму 4706,29 грн., №ДЕ-1421 від 30.04.2013р. на суму 1325,87 грн., №ДЕ-01423 від 30.04.2013р. на суму 1541,39 грн., на загальну суму 56746,01 грн.

Вказані рахунки відповідачем оплачені не були, у зв'язку з чим на адресу ТОВ СП "НІБУЛОН" позивачем було направлено претензії 25.02.2013р. за вих.№866, 22.03.2013р. за вих.№1355, 23.04.2013р. за вих.№1953, 21.05.2013р. за вих.№2427, 22.07.2013р. за вих.№460, які були залишені відповідачем без відповіді та задоволення, що і стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.

Таким чином предметом спору в даному випадку є розрахунки за послуги служби регулювання руху суден та справляння канального збору.

Згідно статті 3 Кодексу торговельного мореплавства України, - держава здійснює регулювання торговельного мореплавства через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, інші центральні органи виконавчої влади та національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Згідно з цим Кодексом, іншими актами законодавства та міжнародними договорами України центральний орган виконавчої влади в галузі транспорту в межах своїх повноважень за участю заінтересованих центральних органів виконавчої влади розробляє та затверджує нормативні документи з питань торговельного мореплавства, інструкції, правила перевезень вантажів, пасажирів, пошти і багажу, правила перевезень у прямому змішаному та прямому водному сполученні, які є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб.

Відповідно до положень ст. 4 КТМ України до правовідносин, що виникають із торговельного мореплавства застосовуються правила цивільного, адміністративного, господарського та іншого законодавства України, якщо вони не врегульовані цим Кодексом.

Статтею 84 Кодексу торговельного мореплавства України визначено, що у морському порту справляються такі цільові портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний. Інші види зборів можуть встановлюватися законодавчими актами України. Розмір портових зборів установлюється Кабінетом Міністрів України. Використання портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням.

Розмір портових зборів встановлений Положенням про портові збори, відповідно до якого портові збори (корабельний, канальний, маяковий, причальний, якірний, адміністративний та санітарний) справляються у морських портах із суден зазначених груп і плавучих споруд, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором.

У відповідності до п.18 Положення про портові збори нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження каналу судном в один кінець і кожне проходження каналу судном транзитом в один кінець за 1 куб. метр об'єму судна за відповідними ставками.

Згідно з Приміткою 2 до п.18 Положення про портові збори за проходження Бузько-Дніпровсько-лиманського і Херсонського морського каналу без заходження в морські порти (причали) канальний збір сплачується суднами за визначеними ставками відповідно державному підприємству "Дельта-лоцман" та морським торговельним портам Миколаїв і Херсон у розмірах, установлених для портів Миколаїв (морський) і Херсон (морський).

Відповідно до Примітки 2 до п.1 Положення про портові збори судна груп В (буксири та баржі), Д та Е, що виконують комерційні вантажні рейси, належать до групи А.

У відповідності до Примітки 3 до п.18 Положення про портові збори для суден, що згідно з обмірним свідоцтвом з повним вантажем мають осадку не більш як 4,5 метра, ставки канального збору застосовуються з коефіцієнтом 0,38, крім Білгород-Дністровського порту, каналу Прорва, підхідного каналу порту заводу "Азовсталь".

Пунктом 1 наказу Міністерства транспорту України від 15.04.2004р. №312 "Про забезпечення лоцманського проведення і регулювання руху суден у територіальних, внутрішніх водах та на внутрішніх водних шляхах України" покладено на державне підприємство "Дельта-лоцман" з 00 годин 00 хвилин 01.05.2004р. функції з забезпечення лоцманського проведення та регулювання руху суден на судноплавних шляхах у територіальних водах, на фарватерах, каналах, на акваторіях, підхідних каналах, внутрішніх і зовнішніх рейдах портів та терміналів усіх форм власності за рахунок зборів за послуги лоцманських служб і постів (служб) регулювання руху суден.

Відповідно до паспорту Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу Бузько-Дніпровсько-лиманський канал слугує для підходу до Очаківського портопункту, Очаківського морського рибного порту, Дніпро-Бузького порту, порту Ніка-Тера, спеціалізованому порту Октябрьськ, Миколаївському річковому і морським торговельним портам, терміналу НІБУЛОН, Херсонському морському та річковому портам. Траса каналу проходить по Дніпро-Бузькому лиману та річці Південний Буг. Характерною рисою цього є його мілководність.

Зі змісту п.3.1.18 Правил плавання вбачається, що на колінах Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу є ділянки, на яких зони забровкового плавання взагалі відсутні, окрім того, зони забровкового плавання на різних колінах каналу знаходяться то справа, то зліва.

Згідно з п.3.1.19. Правил плавання на ділянках каналу, де зони забровкового плавання відсутні, судна зобов'язані рухатись каналом.

Таким чином, судна відповідача при здійсненні ними перевезень до/від портів Херсонського регіону, не зважаючи на осадку цих суден, за будь-яких яких умов рухались каналом.

За проходження каналом відповідно до п.18 Положення про портові збори нараховується канальний збір.

При цьому, нарахування канального збору не ставиться в залежність від того, чи йшло судно каналом весь час, чи частково, чи пересікало його один або кілька разів. Канальний збір нараховується з 1 куб м. об'єму судна за визначеними ставками.

Господарський суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що судна відповідача, які проходили каналом, відносяться до групи А, оскільки відповідачем здійснювались перевезення зернових культур, що дає підстави дійти висновку, що суднами відповідача здійснювались вантажно-комерційні рейси.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача канального збору є правомірними та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення заборгованості за послуги служби регулювання руху суден слід зазначити наступне:

У відповідності до статті 115 Кодексу торгівельного мореплавства України, - із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до п.4.1 Типового положення про службу регулювання руху суден, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2011р. №340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2001р. за №545/5736 (з наступними змінами і доповненнями), СРРС створюються для надання послуг з регулювання руху суден, які перебувають у зоні дії СРРС, з метою забезпечення безпеки мореплавства, ефективності судноплавства, охорони людського життя на морі, запобігання забрудненню довкілля з суден.

За п.3.6 цього Положення утримання СРРС здійснюється за рахунок коштів від збору за послуги СРРС.

Як вже було зазначено вище, пунктом 1 наказу Міністерства транспорту України від 15.04.2004р. №312 "Про забезпечення лоцманського проведення і регулювання руху суден у територіальних, внутрішніх водах та на внутрішніх водних шляхах України" саме на державне підприємство "Дельта-лоцман" покладено з 00 годин 00 хвилин 01.05.2004 функції з забезпечення лоцманського проведення та регулювання руху суден на судноплавних шляхах у територіальних водах, на фарватерах, каналах, на акваторіях, підхідних каналах, внутрішніх і зовнішніх рейдах портів та терміналів усіх форм власності за рахунок зборів за послуги лоцманських служб і постів (служб) регулювання руху суден.

Згідно з п.2.2.2 Правил плавання у районі дії Правил рух суден цілодобово регулюється службою регулювання руху суден ДП "Дельта-Лоцман", до складу якої входять: ЦРРС "Руська Коса", ПРРС "Іллічівськ", "Одеса", "Южний", "Очаків" та "Широка Балка". Рух суден у зоні дії ЦРРС/ПРРС, вхід до зони дії, постановка на якір, зняття з якоря, відхід від причалу виконуються суднами тільки з дозволу відповідного ЦРРС/ПРРС. Дозвіл повинен бути отриманий не менш ніж за 30 хвилин до початку зазначеної дії. Дозвіл анулюється і повинен бути одержаний знову, якщо судно не почне зазначені дії протягом 30 хвилин.

Пунктом 2.3.1 Правил плавання встановлено, що кожне судно за 30 хвилин до входу в район дії Правил повинно встановити радіозв'язок з відповідним ЦРРС/ПРРС (канали зв'язку і позивні ПРРС та МЛС зазначені в додатку 2, канали зв'язку з портами, портпунктами, ІДПН - у додатку 3). Судна осадкою до 4,0 м, капітани яких мають право на плавання без лоцмана, які прямують до БДЛК по РШ-59 та РШ-2, повинні завчасно встановити радіозв'язок з ПРРС "Очаків" та повідомити прізвище капітана.

Пунктом 1.3 Правил плавання визначено, що послуги СРРС - інформаційні послуги, навігаційна допомога (радіолокаційне проведення), радіолокаційний контроль за рухом та стоянкою суден на якорі, організація руху та регулювання руху суден.

Відповідно до п.п. 2.2.8, 2.2.3 Правил плавання ЦРРС/ПРРС надають суднам такі послуги: інформаційне обслуговування, надання навігаційної допомоги (радіолокаційне проведення), регулювання руху суден. ЦРРС/ПРРС зобов'язані надавати суднам інформацію, рекомендації, вказівки щодо безпеки судноплавства та регулювання руху суден. Для кораблів і суден Військово-Морських Сил Збройних Сил України послуги ЦРРС/ПРРС у північно-західній частині Чорного моря, Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах надаються безкоштовно. Усі судна, які проходять через зони дії ЦРРС/ПРРС, зобов'язані отримувати інформацію, виконувати рекомендації та вказівки ЦРРС/ПРРС.

У відповідності до п.п. 2.4.1, 2.4.2 Правил плавання ЦРРС/ПРРС здійснюють такі види обслуговування:

а) радіолокаційний контроль за безпекою судноплавства, а також за місцезнаходженням суден на якірних місцях в очікуванні транзитного проходу або проведення перевантажувальних операцій;

б) регулювання руху суден;

в) радіолокаційне проведення суден (надання навігаційної допомоги);

г) надання допомоги суднам під час аварійно-рятувальних операцій;

ґ) інформування про рух суден, стан засобів навігаційного облаштування, гідрометеорологічні умови та інші фактори, що впливають на безпеку судноплавства;

д) надання суднам та стороннім організаціям навігаційної та комерційної інформації. Радіолокаційний контроль за рухом суден та стоянкою суден на якорі здійснюється постійно.

Пунктом 3.2 Правил плавання визначена організація руху суден на БДЛК і ХМК у зоні дії РС РРС Дніпро-Бузького регіону.

Так, за п.п. 3.2.1, 3.2.7 Правил плавання регіональна служба регулювання руху суден Дніпро-Бузького регіону ДП "Дельта-лоцман" організовує суднопотік у зоні своєї дії шляхом завчасного планування руху суден. Кожне судно, яке прямує до БДЛК і/або ХМК, повинно одержати дозвіл на плавання в зоні дії РС РРС. Зона дії РС РРС поділяється на сектори, які закріплені за ЦРРС "Руська Коса", ПРРС "Очаків" і "Широка Балка", що входять до її складу. Судна, що постійно здійснюють плавання в межах зони дії РС РРС (буксири місцевого базування, судна портового флоту портів регіону, судна днопоглиблювальних караванів, що ведуть роботи в зоні дії РС РРС та ін.), подають заявку на рух не менш, ніж за 30 хвилин до передбачуваного часу початку руху на робочому каналі радіозв'язку ЦРРС/ПРРС, у зоні дії якого вони перебувають.

Згідно з п.2.4.7 Правил плавання радіообмін ЦРРС/ПРРС із суднами, а також поточні навігаційні обставини документально фіксуються.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги наявні в матеріалах справи документи, в т.ч. записи радіолокаційного контролю за рухом суден відповідача Автоматизованої інформаційної обчислювальної системи підтримки регулювання руху суден "Дельта-Навігатор", господарський суд приходить до висновку, що судна відповідача, здійснюючи рух по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу, дійсно користувались послугами СРРС, які надавались позивачем та за умовами законодавства вказані послуги мають бути оплачені за встановленими ставками.

Отже судна відповідача, здійснюючи рух по Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу, дійсно користувались послугами СРРС які надавались позивачем та за умовами законодавства вказані послуги мають бути оплачені за встановленими ставками.

За таких обставин, колегія суддів цілком погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості з канального збору та збору за послуги служб регулювання руху суден в розмірі 56746,01 грн.

Доводи апеляційної скарги ТОВ СП "Нібулон" щодо неправильного нарахування заборгованості за послуги служби регулювання руху суден до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладеного і додаткового правового аналізу не потребують.

Окрім того, правомірною та обґрунтованою є вимога позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних, виходячи з вимог ч.2 ст. 625 ЦК України, якою передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, згідно з наявними у матеріалах справи розрахунками, розмір 3% річних складає 552,28 грн.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що господарський суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, повно і всебічно дослідив матеріали справи, надав вірну юридичну оцінку обставинам справи та наданим доказам, порушень норм матеріального і процесуального права не допустив, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни рішення суду та задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105 Господарського процесуального Кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Миколаївської області від 29.10.2013 р. по справі № 915/1488/13 залишити без змін, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства "Нібулон" - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя П.Ф. Мацюра

Суддя В.А. Лисенко

Суддя Н. В. Ліпчанська