Постанова від 16.12.2013 по справі 801/11373/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

16 грудня 2013 р. Справа №801/11373/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Пакет Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Мельникової А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алатау» до Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим про визнання бездіяльності протиправною та спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: ТОВ «Алатау» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не реєстрації та не взяття на облік бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійського району АР Крим відповідно до договору від 11.10.2012 року №50/409/070 у сумі 31,215 тис. грн.; зобов'язання відповідача розглянути звернення Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим про реєстрацію бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань; зобов'язання відповідача зареєструвати та взяти на облік бюджетні зобов'язання та бюджетні і фінансові зобов'язання Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійського району АР Крим відповідно до договору від 11.10.2012 року №50/409/070 у сумі 31,215 тис. грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем необґрунтовано відмовлено в реєстрації або несвоєчасної реєстрації бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійського району АР Крим відповідно до договору від 11.10.2012 року №50/409/070 у сумі 31,215 тис., у зв'язку чим порушуються права та інтереси позивача на отримання оплати за виконані роботи відповідно до умов вказаного договору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.12.2013 року залучено до участі у справі у якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Головне управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до матеріалів справи клопотання про розгляд справи у його відсутності.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до матеріалів справи заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позовних вимог заперечує у повному обсязі.

У судове засідання представник третьої особи не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду письмові пояснення та клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представників позивача, відповідача та третьої особи, повідомлених про час, дату та місце розгляду справи належним чином.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2012 року між Головним управлінням капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим (далі - Замовник) та ТОВ «Алатау» (далі Підрядник) укладено договір №50/409/070 «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійскього району АР Крим».

Відповідно до умов вказаного договору ТОВ «Алатау» виконало капітальний ремонт за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійскього району АР Крим», що підтверджується актом прийомки виконаних робіт за грудень 2012 року.

В свою чергу Головним управлінням капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим до цього часу не проведено оплату за вказаним договором та станом на 01 грудня 2013 року заборгованість перед позивачем складає 31,215 тис. грн.

Відповідно до п.п.1.2 та 1.3 вказаного договору вартість робіт на 2012 рік складає - 312,144 тис. грн. Замовник бере на себе зобов'язання у межах затверджених асигнувань та фактичних надходжень за загальним Фондом. Джерело фінансування - державні капітальні витрати.

11 грудня 2013 року Головне управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим направило на адресу відповідача комплект документів для реєстрації бюджетних юридичних та фінансових зобов'язань в 2013 році за кредиторською заборгованістю, що виникла у 2012 році (КПК 7711800, джерело фінансування державний бюджет), зокрема, за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійскього району АР Крим» у сумі 31,215 тис. грн.

12 грудня 2013 року за вих. №052-21.1/594-10411 Головним управлінням Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим було повернуто без виконання реєстри бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань від 11.12.2013 року №№711, 744 на підставі підпункту а пункту 2.9 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 року №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 року за №419/20732, у зв'язку з невідповідністю напрямів витрачання бюджетних коштів паспорту бюджетної програми на 2013 рік за КПКВК 7711800 (відсутність у пункті 5 «Підстави для виконання бюджетної програми» посилання на розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року №472-р та у пункті 8 «Напрями використання бюджетних коштів» об'єктів, по яких взяті зобов'язання), що відповідно до пункту 21 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства.

Оскільки Головним управлінням Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим не була виконана реєстрація бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, Замовник Головне управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим не має можливості погасити вищевказану заборгованість, яка виникла перед ТОВ «Алатау», у зв'язку з чим останній звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Бюджетні призначення для здійснення фінансування за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійскього району АР Крим» у сумі 31,3 тис. грн., визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 № 472-р Про перерозподіл деяких видатків та передачу бюджетних призначень, передбачених у 2013 році Міністерству фінансів та розпорядженням Ради міністрів Автономної Республіки Крим №626-р від 10.07.2013 року Про розподіл державних капітальних витрат у 2013 році.

Вказаними нормативно-правовими актами вказана вище сума 31,3 тис. грн. за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійскього району АР Крим» визначена як погашення заборгованості.

Пунктом 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 року № 472-р наказано Державній казначейській службі України забезпечити перерахування бюджетних коштів відповідно до бюджетних призначень.

Однак, Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, яке входить в структуру Державної казначейської службі України, пункт 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 № 472-р не виконало - бюджетні фінансові зобов'язання Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійскього району АР Крим» в сумі 31,215 тис. грн. не зареєстровані і не узяті на облік, що робить неможливим перерахування бюджетних коштів, а також оплату заборгованості перед позивачем - ТОВ «Алатау» за виконані роботи по договору №50/409/070 від 11 жовтня 2012 року.

Згідно ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України у межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Згідно з пунктом 7 статті 48 Бюджетного Кодексу України Міністерством фінансів України визначено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 (далі-Порядок).

Відповідно до п. 2.1 Порядку розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації - центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.

Органи Казначейства не реєструють зобов'язання у разі:відсутності у розпорядника бюджетних коштів бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом; відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання; відсутності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (крім випадків, у яких законодавством не передбачено його затвердження); невідповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми; неподання або подання неповного пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти; недотримання розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами; недотримання вимог щодо оформлення поданих документів (п. 2.9 Порядку).

У міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про погашення бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, які були зареєстровані в органах Казначейства та залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов'язання відображаються в обліку у поточному бюджетному періоді на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів.

Бюджетні фінансові зобов'язання за загальним фондом, які залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду (бюджетна кредиторська заборгованість) та обліковуються органами Казначейства за бюджетними програмами, за якими відсутні бюджетні асигнування або обсяг бюджетної кредиторської заборгованості перевищує бюджетні асигнування відповідно до встановлених законом про Державний бюджет України на поточний бюджетний період та/або переданих в установленому порядку бюджетних призначень, відображаються в обліку органами Казначейства у поточному бюджетному періоді після прийняття рішення головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом) щодо визначення бюджетної програми за загальним та/або спеціальним фондами, в межах бюджетних асигнувань якої будуть погашатись бюджетні фінансові зобов'язання, на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів (п. 2.14 Порядку).

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно повернув без виконання реєстри бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань від 11.12.2013 року №№711, 744.

З огляду на викладені обставини по справі, приймаючи до уваги вимоги ст. 11 КАС України, щодо розгляду справ в рамках позовних вимог суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим зареєструвати та взяти на облік бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійського району АР Крим відповідно до договору від 11.10.2012 року №50/409/070 у сумі 31,215 тис. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню та це буде належним та достатнім способом для захисту порушених прав позивача.

Підстав для задоволення іншої частини позову суд не вбачає, а тому відмовляє у їх задоволенні.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим зареєструвати та взяти на облік бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів Автономної Республіки Крим за об'єктом «Капітальний ремонт системи водопостачання с. Зернове Красногвардійського району АР Крим відповідно до договору від 11.10.2012 року №50/409/070 у сумі 31,215 тис.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Алатау» судовий збір у розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.В.Пакет