Рішення від 09.12.2013 по справі 911/3670/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2013 р. Справа № 911/3670/13

За позовом Прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарської селищної ради Київської області,

Київська обл., смт. Володарка

до Фізичної особи - підприємця Малого Олега Вікторовича,

Київська обл.,

смт. Володарка

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя С.Ю. Наріжний

Представники:

від прокуратури: Івашин О.Є. - посвідчення № 009572 від 15.10.2012 р.;

від позивача: Романішін Є.В. - доручення б/ № від 11.10.2013 р.;

від відповідача: Нікіташ С.П. - довіреність б/№ від 08.11.2013 р.

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року до господарського суду Київської області надійшла позовна заява Прокурора Володарського району Київської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Володарської селищної ради Київської області (далі - позивач) до Фізичної особи - підприємця Малого Олега Вікторовича (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з прийняттям Володарською селищною радою рішення № 834-21-VI від 12.03.2013 р. "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008 р. № 194" та рішення № 90-4(п)- VI від 08.02.2011 р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Володарка", на адресу відповідача було надіслано претензію № 2-20/97 разом з проектом додаткової угоди, яка залишена ним без відповіді.

Ухвалою господарського суду Київської області від 24.09.2013 р. порушено провадження у справі № 911/3670/13 та призначено її до розгляду на 14.10.2013 р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 14.10.2013 р. суд відклав розгляд справи на 11.12.2013 р. на підставі ст. 77 ГПК України.

11.12.2013 р. суд відклав розгляд справи на 18.12.2013 р.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити у задоволені позову повністю з підстав, викладених у ньому.

Присутні в судовому засіданні 18.12.2013 р. представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали, вважають їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечив з тих же підстав, що і зазначив у відзиві га позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

17.03.2013 р. між Володарською селищною радою (далі - Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Малим Олегом Вікторовичем (далі - Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки зареєстрований посвідчений приватним загальною площею 0,4845 га по вул. Миру, 1 в смт. Володарка, Київської області, для виробничих потреб.

Вказаний договір зареєстрований у Володарській селищній раді про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис № 194 від 17.03.2008 р. та у Володарському районному відділу ДП "Центр ДЗК", про що в книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 24.03.2008 р. за № 04.08.327.00014.

Пунктом 4 договору встановлено, що нормативно-грошова оцінка складає 200835,80 грн.

Договір укладено на 49 (сорок дев'ять) років (п. 6 Договору).

Пункт 7 договору визначає, що орендна плата вноситься щорічно в сумі 6025,10 грн., а відповідно до розрахунку розміру орендної плати, орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 502,10 грн. на р/р 260082497 ради із врахуванням коефіцієнту індексації.

Відповідно до Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Так, на виконання вищезазначеного Закону у 2011 році була проведена оновлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка перебуває у користуванні орендаря, що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 724 від 2011 року, що складає 1824675,40 грн.

08.02.2011 р. прийнято рішення Володарською селищною радою № 90-4(п)-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Володарка".

Відповідно до Витягу № 724 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована по вул. Миру, 1 в смт. Володарка, Київської області та яка перебуває на правах оренди у відповідача становить 1824675,40 грн.

12.03.2013 р. Володарською селищною радою прийнято рішення "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008 р. № 194" № 834-21-VI.

Згідно вказаного рішення розмір орендної плати орендарем вноситься щорічно в 3 кратному розмірі земельного податку.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до пункту 3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 2 лютого 2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

У зв'язку з викладеним, 10.04.2013 р. позивач направив на адресу відповідача претензію № 02-20/97 разом з проект додаткової угоди до договору оренди землі. Вказаним проектом договору передбачалося внести зміни та доповнення до пунктів 4, 7, 9.

Однак відповіді на наведену пропозицію укласти договір позивач не одержав.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" (статті 15 та 21 Закону України "Про оренду землі").

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 3 червня 2008 року в Закон України "Про оренду землі" були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині". Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - з 4 червня 2008 року.

У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року (від 2 грудня 2010 року за №2755-VI), Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 1 січня 2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України. А порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений статтею 18 Закону України "Про оцінку земель".

Так, статтею 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно зі ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка, яких проведена, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу встановлюється в розмірі 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (п. 288.1).

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2).

Відповідно до п. 288.3., об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно з п. 288.4., розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

П. 288.5. закріплено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 10 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції; в інших випадках.

Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Відповідно до ч. 2 ст. 759 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Частиною 3 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Окрім цього, відповідач не надав суду доказів скасування рішень Володарської селищної ради "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008 р. № 194" № 834-21-VI.

Відтак, вищевикладене вказує на підставність вимог позивача щодо внесення змін до п. 4 та п. 7 договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008 р. у зв'язку зі зміною розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за якою розраховується орендна плата.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верхового суду України від 04.07.2011р.

Таким чином, позовна вимога в частині внесення змін до п. 4 та п. 7 договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008р. є обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.

Водночас, позовна вимога про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008р., щодо зміни порядку розрахунку не може бути судом задоволена з огляду на те, внесення таких змін в односторонньому порядку чинним законодавством не передбачено, а сторонами договору не було досягну згоди про запропоновані позивачем зміни.

Відповідно до статті 33, 34 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судові витрати, відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Внести зміни до пункту 4 договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008 р., укладеного між Володарською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем Малим Олегом Вікторовичем, зареєстрований у Володарській селищній раді про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис № 194 від 17.03.2008 р. та у Володарському районному відділу ДП "Центр ДЗК", про що в книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 24.03.2008 р. за № 04.08.327.00014, виклавши його в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1824675,40 грн.".

3. Внести зміни до пункту 7 договору оренди земельної ділянки від 17.03.2008 р., укладеного між Володарською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем Малим Олегом Вікторовичем, зареєстрований у Володарській селищній раді про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис № 194 від 17.03.2008 р. та у Володарському районному відділу ДП "Центр ДЗК", про що в книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 24.03.2008 р. за № 04.08.327.00014, виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у 3 (три) кратному розмірі земельного податку, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного відділом Держкомзему у Володарському районі Київської області".

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Малого Олега Вікторовича (ідентифікаційний код № 2052132860) в доход Державного бюджету України судового збору у сумі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 16.12.2013 р.

Суддя Наріжний С.Ю.