Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
15 листопада 2013 року Справа № 805/16239/13-а
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Добропільського міського управління юстиції про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, зобов'язання вжити передбачені законодавством заходи щодо стягнення боргу з ФО-П ОСОБА_1, зобов'язання повідомляти стягувача про вжиті заходи з примусового стягнення боргу з ФО-П ОСОБА_1 шляхом направлення відповідної інформації, -
Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області звернулось до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Добропільського міського управління юстиції про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, зобов'язання вжити передбачені законодавством заходи щодо стягнення боргу з ФО-П ОСОБА_1, зобов'язання повідомляти стягувача про вжиті заходи з примусового стягнення боргу з ФО-П ОСОБА_1 шляхом направлення відповідної інформації.
Відповідно до ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 1 ст. 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішеннями, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З доданої до позовної заяви копії протоколу ознайомлення зі станом реалізації виконавчого провадження вбачається, що позивачем 19.09.2013 року проведено ознайомлення зі станом виконавчого провадження по виконавчому документу у відношенні ОСОБА_1
Позовна заява підписана позивачем 07.11.2013р., а відправлена поштою - 09.11.2013р. До суду позовна заява надійшла 12.10.13р., тобто з пропуском встановленого 10-денного строку звернення до суду. При цьому в позовній заяві позивачем не зазначені причини пропуску встановленого КАС України строку звернення до суду, у зв'язку з чим у суду немає можливості дійти висновку щодо їх поважності.
Згідно ст. 108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вказані вимоги, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду, інакше заява буде вважатися не поданою і повернута позивачеві.
За таких обставин зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення зазначених недоліків. Керуючись ст.ст. 106, 108 КАС України, -
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Добропільського міського управління юстиції про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, зобов'язання вжити передбачені законодавством заходи щодо стягнення боргу з ФО-П ОСОБА_1, зобов'язання повідомляти стягувача про вжиті заходи з примусового стягнення боргу з ФО-П ОСОБА_1 шляхом направлення відповідної інформації залишити без руху і встановити десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.
Позивачеві надати до суду письмові пояснення із зазначенням причин пропуску 10-денного строку звернення до суду із даними позовними вимогами.
Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк апеляційної скарги з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, то апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.