Іменем України
16 грудня 2013 р. 17:27 Справа №801/11387/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Яковлєва С.В.,
за участю секретаря Баценко А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД,
Виконавчого комітету Октябрської селищної ради
до Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК
про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивачів:
1) Насібулаєв С.Р., представник, довіреність № б/н від 13.12.2013 року;
2) не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД (далі позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК (далі відповідач) третя особа - Виконавчий комітет Октябрської селищної ради (далі третя особа) про зобов'язання Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК розглянути звернення Виконавчого комітету Октябрської селищної ради про реєстрацію бюджетних фінансових зобов'язань; визнання протиправною бездіяльність Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК щодо не взяття на облік бюджетних фінансових зобов'язань Виконавчого комітету Октябрської селищної ради по об'єкту - «капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин водо забезпечення» на суму 93431,88 грн.; зобов'язання Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК зареєструвати та взяти на облік бюджетні фінансові зобов'язання Виконавчого комітету Октябрської селищної ради по об'єкту - капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин водо забезпечення перед Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД відповідно до договору підряду № 12 від 17.08.2012 року на суму 93431,88 грн. Ухвалою суду від 16.12.2013 року залучено до участі у справі у якості другого позивача Виконавчий комітет Октябрської селищної ради, виключивши його з кола третіх осіб.
У судовому засіданні, яке відбулось 16.12.2013 року, представник першого позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові.
Другий позивач та відповідач явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про час, день та місце його проведення повідомлені належним чином, 16.12.2013 року від другого позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої він просить зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК зареєструвати та взяти на облік бюджетні фінансові зобов'язання Виконавчого комітету Октябрської селищної ради по об'єкту - капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин водо забезпечення перед Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД відповідно до договору підряду № 12 від 17.08.2012 року на суму 93431,88 грн.
Перший позивач у судовому засіданні, яке відбулося 16.12.2013 року, погодився з заявою про уточнення позовних вимог другого позивача та наполягав на її задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представника першого позивача, суд
Між Виконавчого комітету Октябрської селищної ради (замовник) та Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД (підрядник) 17.08.2012 року укладено договір підряду № 12 (далів Договір № 12).
Згідно п.п. 1.1. п. 1 Договору № 12 підрядник зобов'язується виконати будівельно-монтажні роботи по об'єкту «капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин водо забезпечення».
Відповідно до акту звірки взаємних розрахунків № б/н від 04.01.2013 року, було проведено звірку взаємних розрахунків за виконані роботи по об'єкту «капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин питного водозабезпечення », згідно якого загальна вартість робіт складає 93431,88 грн., заборгованість складає 93431,88 грн.
Виконавчий комітет Октябрської селищної ради листом № 2767/10-18 від 11.12.2013 року направило на адресу Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК пакет документів для реєстрації бюджетних юридичних та фінансових зобов'язань на загальну суму 93431,88 грн.
Листом № 29-12.2/1496 від 12.12.2013 року Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК надало відповідь Виконавчому комітету Октябрської селищної ради про повернення без виконання реєстрів бюджетних зобов'язань на підставі п. 2.9 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України.
Статтею 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Згідно з пунктом 7 статті 48 Бюджетного Кодексу України Міністерством фінансів України визначено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 (далі-Порядок).
Відповідно до п. 2.1 Порядку розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації - центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Органи Казначейства не реєструють зобов'язання у разі:відсутності у розпорядника бюджетних коштів бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом; відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання; відсутності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми (крім випадків, у яких законодавством не передбачено його затвердження); невідповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми; неподання або подання неповного пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти; недотримання розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами; недотримання вимог щодо оформлення поданих документів (п. 2.9 Порядку).
У міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про погашення бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, які були зареєстровані в органах Казначейства та залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов'язання відображаються в обліку у поточному бюджетному періоді на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів.
Бюджетні фінансові зобов'язання за загальним фондом, які залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду (бюджетна кредиторська заборгованість) та обліковуються органами Казначейства за бюджетними програмами, за якими відсутні бюджетні асигнування або обсяг бюджетної кредиторської заборгованості перевищує бюджетні асигнування відповідно до встановлених законом про Державний бюджет України на поточний бюджетний період та/або переданих в установленому порядку бюджетних призначень, відображаються в обліку органами Казначейства у поточному бюджетному періоді після прийняття рішення головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом) щодо визначення бюджетної програми за загальним та/або спеціальним фондами, в межах бюджетних асигнувань якої будуть погашатись бюджетні фінансові зобов'язання, на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних підтвердних документів (п. 2.14 Порядку).
Матеріали справи свідчать про те, що 04.01.2013 року між позивачами підписано акт звірки взаємних розрахунків, а саме, було проведено звірку взаємних розрахунків за виконані роботи по об'єкту «капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин питного водозабезпечення», згідно якого загальна вартість робіт складає 93431,88 грн., заборгованість складає 93431,88 -грн.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 472-р від 03.07.2013 року та розпорядженням Ради Міністрів АР Крим від 10.07.2013 року № 626-р (зі змінами) визначено бюджетні призначення для здійснення фінансування по об'єкту капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин водо забезпечення на суму 93,6 тис. грн.
З огляду на вище наведене, враховуючи заяву другого позивача про уточнення позовних вимог, беручи до уваги наявність доказів виконання Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД робіт відповідно до договору № 12 від 17.08.2012 року на загальну суму 93431,88 грн., їх прийняття відповідно до актів виконання робіт, копії яких залучені до матеріалів справи, не проведення їх оплати, суд вважає, що існують підстави для задоволення адміністративного позову шляхом зобов'язання Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК зареєструвати та взяти на облік бюджетні фінансові зобов'язання Виконавчого комітету Октябрської селищної ради на суму 93431,88 грн. за об'єктом - капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин питного водозабезпечення перед Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД відповідно до договору підряду № 12 від 17.08.2012 року.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.12.2013 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 16.12.2013 року.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Красногвардійському районі АРК зареєструвати та взяти на облік бюджетні фінансові зобов'язання Виконавчого комітету Октябрської селищної ради на суму 93431,88 грн. за об'єктом - капітальний ремонт заміна устаткування двох свердловин питного водозабезпечення перед Товариством з обмеженою відповідальністю Виробничо-будівельна компанія "Пошук" ЛТД відповідно до договору підряду № 12 від 17.08.2012 року.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.