ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
11 грудня 2013 року № 826/9282/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши у письмовому провадженні клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи у справі
За позовом ОСОБА_1
до Київської міської ради, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: ТОВ "Лаккі", Комунальне підприємство "Липкижитлосервіс", Київське комунальне об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд", дошкільний навчальний заклад №273
про визнання протиправними та скасування рішень від 14.07.2005, від 27.11.2008, визнання протиправними дій
В проваджені Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа №826/9282/13-а за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: ТОВ "Лаккі", Комунальне підприємство "Липкижитлосервіс", Київське комунальне об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд", дошкільний навчальний заклад №273 про визнання незаконними та скасування рішень Київської міської ради від 14.07.2005 №709/3279 "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Лаккі" земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на бульварі Л. Українки, 9-а у Печерському районі м. Києва", від 27.11.2008 №659/659 "Про продаж товариству з обмеженою відповідальністю "Лаккі" земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на бульварі Л. Українки, 9-а у Печерському районі м. Києва", визнання протиправними дій щодо надання дозволу на знесення зелених насаджень за вказаною адресою, визнання протиправними та скасування рішення (ордеру) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання дозволу на знесення зелених насаджень у м. Києві по бульвару Лесі Українки, 9-а та дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві на виконання підготовчих робіт від 22.03.2010 №1912-Пч/С до будівництва житлового будинку з підземним паркінгом за адресою бульвар Л. Українки, 9-а у Печерському районі м. Києва.
До суду надійшло клопотання позивача про призначення будівельно-технічної експертизи у сказаній вище справі для вирішення питання чи відповідає вартість об'єкта оцінки - земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:82:036:0075 площею 1706 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 9-А яка визначена у звіті про експертну грошову оцінку реальній вартості вказаної земельної ділянки.
В обґрунтування клопотання позивач вказує, що предметом спору є, зокрема, рішення Київської міської ради від 27.11.2008 №659/659 "Про продаж товариству з обмеженою відповідальністю "Лаккі" земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на бульварі Л. Українки, 9-а у Печерському районі м. Києва" яким затверджено вартість земельної ділянки у розмірі 3 412 200 грн. на підставі експертної грошової оцінки (висновок експерта про ринкову вартість земельної ділянки від 19.08.2008) та продано ТОВ «Лаккі» земельну ділянку за вказаною вище ціною.
Відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві - не заперечував проти задоволення клопотання та призначення будівельно-технічної експертизи.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаккі» - в судовому засіданні заперечувала проти призначення будівельно-технічної експертизи.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) - в судовому засіданні підтримав клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи.
Інші сторони явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про час, дату та місце судового вирішення справи.
28.11.2013 в судовому засідання ухвалено про продовження вирішення клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 156 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Відповідно до ст. 81 Кодексу адміністративного судочинства України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Предметом спору є зокрема, рішення Київської міської ради від 27.11.2008 №659/659 "Про продаж товариству з обмеженою відповідальністю "Лаккі" земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом на бульварі Л. Українки, 9-а у Печерському районі м. Києва", яким затверджено вартість земельної ділянки у розмірі 3 412 200 грн. на підставі експертної грошової оцінки (висновок експерта про ринкову вартість земельної ділянки від 19.08.2008) та продано ТОВ «Лаккі» земельну ділянку за вказаною вище ціною.
Проте, позивач зазначає, що вказана вище вартість є критично заниженою у порівнянні з ринковою вартістю земельних ділянок у Печерському районі м. Києва, що на думку позивача, свідчить про порушення оцінювачем приписів Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Закону України «Про оцінку земель».
Зважаючи, що доводи позивача стосуються встановлення вартості земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:82:036:0075 площею 1706 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 9-А, що потребує спеціальних знань, суд вважає, що клопотання позивача про призначення будівельно-технічної експертизи є обґрунтованим.
Відповідно до ч.2 ст.81 Кодексу адміністративного судочинства України коло питань, що мають бути передані на вирішення експерту, визначає суд. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Лаккі" серед питань на експертизу заявлено питання чи проводились будівельні роботи з будівництва високоповерхового житлового будинку на земельній ділянці кадастровий номер 8000000000:82:036:0075 площею 1706 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 9-А.
Проте суд відхиляє вказане вище питання ТОВ "Лаккі", оскільки таке питання не стосується предмету спору.
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись положеннями ст.81, ч. 2 ст.156, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Задовольнити клопотання позивача про призначення будівельно-технічної експертизи.
2. Призначити у справі № 826/9282/13-а будівельно-технічну експертизу.
3. Доручити проведення будівельно-технічної експертизи Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Смоленська, 6.
4. Поставити на вирішення експерта наступні питання:
- чи відповідає вартість об'єкта оцінки кадастровий номер 8000000000:82:036:0075 площею 1706 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 9-А, яка визначена у звіті про експертну грошову оцінку реальній вартості вказаної земельної ділянки від 19.08.2008)?
- чи можливе проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:82:036:0075 площею 1706 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 9-А станом на 2013 рік із урахуваннями всіх показників, методів, цін та обставин, що мали місце під час проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та складання звіту про експертну грошову оцінку у 2008 році?
- якаю мінімальною та максимально була/мала бути експертна грошова оцінка аналогічних/схожих земельних ділянок земельній ділянці кадастровий номер 8000000000:82:036:0075 площею 1706 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 9-А станом на 2008 рік?
5. Відповідно до п. 5 ст. 81 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 4 Закону України "Про судову експертизу" попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України.
6. Зупинити провадження у справі до закінчення проведення будівельно-технічної експертизи та отримання її висновків.
7. Ухвалу та матеріали справи № 826/9282/13-а надіслати Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Київ, вул.. Смоленська, 6).
6. Зобов'язати позивача провести попередню оплату витрат по проведенню експертизи, докази чого надати у судове засідання, що буде призначене після проведення експертизи.
7. Зобов'язати сторін надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених перед ним питань.
8. Зобов'язати Київський науково-дослідний інститут судових експертиз надати суду та сторонам після закінчення судової експертизи експертний висновок.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки встановленні ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала відповідно до ч.1 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо ухвалу не було оскаржено.
Суддя В.І. Келеберда