26 листопада 2013 року м. Київ К/800/52930/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області на постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року та ОСОБА_2 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Перевальського районного суду Луганської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати, починаючи з 01.07.2013 року з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області було задоволено частково. Постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року - змінено. У абзаці третьому резолютивної частини постанови Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року виключено вислів «…в розмірі 90 % від суми заробітної плати, починаючи…». В іншій частині постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року - залишено без змін.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року та ухвалити нову постанову.
У касаційній скарзі ОСОБА_2, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року та залишити в силі постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційні скарги управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області та ОСОБА_2 задоволенню не підлягають, оскільки рішення суду апеляційної інстанції та першої інстанції, змінене рішенням суду апеляційної інстанції, постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області та з 25.09.2008 року отримує пенсію державного службовця. До виходу на пенсію вона працювала в Управління пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області. У липні 2013 року ОСОБА_2 стало відомо, що під час розрахунку розміру пенсії відповідачем не були враховані всі складові її заробітної плати, на які нараховувалися внески згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 08 липня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області із заявою про перерахунок пенсії, якою просила виконати перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які було нараховані та з яких утримані страхові внески. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області від 08.07.2013 року ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Не погоджуючись із вказаним рішенням, ОСОБА_2 звернулася до суду.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи вищевикладене, колегія судів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2013 року з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 рок у справі № 21-430а11 за позовом ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 слід здійснити виходячи з розміру 80 відсотків від суми місячної заробітної плати особи на відповідній посаді, у відповідності до редакції статті 37 Закону України «Про державну службу», яка була чинною на час звернення за перерахунком пенсії, тобто на 08.07.2013 року.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області - залишити без задоволення, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року та постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04.09.2013 року, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.Є. Донець
судді: А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз