Постанова від 14.12.2013 по справі 810/6845/13-а

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2013 року 810/6845/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - довірених осіб кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 94 ОСОБА_3 , третя особа - окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94 про обмеження реалізації права на мирні зібрання,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду о 18 годині 42 хвилини звернувся виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - довірених осіб кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 94 ОСОБА_3, третя особа - окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94 (далі - окружна виборча комісія), в якому просить суд обмежити реалізацію права на мирні зібрання шляхом заборони відповідачам та іншим суб'єктам, проводити зібрання (акції протесту, мітинги, збори, демонстрації, тощо) на площі біля приміщення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 94, що знаходиться за адресою м. Обухів, вулиця Малишка, будинок 10 з 20.00 години 15 грудня 2013 року по 19 грудня 2013 року.

Позов обґрунтований тим, що 13 грудня 2013 року до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області надійшло повідомлення від довірених осіб кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 94 ОСОБА_3 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про проведення мирного зібрання - мітингу на площі біля приміщення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 94, що знаходиться за адресою м. Обухів, вулиця Малишка, будинок 10 , який розпочнеться о 20.00 години 15 грудня 2013 року і триватиме до встановлення результату виборів. Заявлено, що на мітингу зберуться близько 1000 осіб.

Позивач у позові зазначив, що підсумки голосування будуть встановлюватись на 135 виборчих дільницях округу № 94, а це значить, що протягом деякого часу після закриття виборчих дільниць, після встановлення результатів виборів дільничними комісіями, протоколи з цих дільниць будуть передаватись до окружної виборчої комісії. Присутність такої великої кількості людей біля приміщення окружної комісії може негативно впливати на роботу окружної виборчої комісії та унеможливить конструктивну її роботу та виконання повноважень комісії, передбачених статтею 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до частини 4 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2013 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 22 год. 00 хв. 14 грудня 2013 року.

Зважаючи на те, що вимогами частини 4 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено скорочені строки розгляду справ щодо обмеження права на мирні зібрання, суд на підставі статті 38 Кодексу адміністративного судочинства України застосував винятковий засіб надіслання особам, які беруть участь у справі, судових повідомлень та повідомив відповідачів про дату, час та місце судового розгляду справи засобами телефонного зв'язку, що підтверджується наявними в матеріалах справи телефонограми.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідачі письмових заперечень на позов не надали, в судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник третьої особи до суду не з'явився, подав через канцелярію суду письмову заяву, в якій просив здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13 грудня 2013 року від довірених осіб кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 94 ОСОБА_3 ОСОБА_1 та ОСОБА_2, надіслано до Обухівської міської ради повідомлення про проведення мирного зібрання - мітингу на площі біля приміщення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 94, що знаходиться за адресою м. Обухів, вулиця Малишка, будинок 10 , який розпочнеться о 20.00 години 15 грудня 2013 року і триватиме до встановлення результату виборів. Орієнтовна кількість учасників заходу - 1000 осіб.

Позивач зазначає, що підсумки голосування 15 грудня 2013 року будуть встановлюватись на 135 виборчих дільницях округу № 94. Відповідно до Постанови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94 від 14 грудня 2013 року № 37, повідомлення - додатку № 1 до Постанови № 37, з 22 години розпочнеться безперервне засідання окружної виборчої комісії із прийняття виборчої документації (протоколів про підсумки голосування на дільничних виборчих комісіях в межах округу, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчими комісіями). Враховуючи велику цінність виборчої документації, а також, в разі її втрати, неможливість встановлення підсумків голосування виборців, комісія зобов'язана прийняти всі передбачені законодавством заходи для забезпечення схоронності виборчої документації. Отже, проведення мітингу 15 грудня 2013 року, орієнтовною кількістю учасників 1000 осіб біля приміщення окружної виборчої комісії в той час коли буде доставлятись та передаватись виборча документація, створить загрозу втрати чи пошкодження такої документації.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.

Згідно з вимогами статті 38 вказаного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

Статтею 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року закріплено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

У відповідності до статті 68 Конституції України, при здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) (№ 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.

На даний час вирішення питань про організацію, проведення та здійснення контролю за проведенням мирних заходів, окрім норм Конституції України, іншими законодавчими актами не врегульовано.

Указ Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28 липня 1988 року № 9306-XI на підставі пункту 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України застосовується судом в частині, що не суперечить Конституції України.

Відповідно до частини першої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Суд звертає увагу на те, що проведення мирних зібрань не повинно створювати загрозу порушення громадського порядку чи порушення прав і свобод інших людей. При цьому, умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.

Суд погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві та крім того, суд вважає, що присутність під приміщенням окружної виборчої комісії такої великої кількості людей може негативно вплинути на роботу окружної виборчої комісії та розцінює цей захід як своєрідний тиск на працівників комісії під час встановлення підсумків голосування на виборчих дільницях.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 128, 159-163, 167, 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області задовольнити.

Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони ОСОБА_1, ОСОБА_2 - довіреним особам кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 94 ОСОБА_3 та іншим суб'єктам, проводити зібрання (акції протесту, мітинги, збори, демонстрації, тощо) на площі біля приміщення окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 94, що знаходиться за адресою м. Обухів, вулиця Малишка, будинок 10 з 20.00 години 15 грудня 2013 року по 19 грудня 2013 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Василенко Г.Ю.