Іменем України
10 грудня 2013 р. Справа №801/10818/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим
до Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад»
про стягнення,
Державна податкова інспекція у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» про стягнення 16797 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач являється платником податків та зборів, у зв'язку з чим повинен надавати до податкового органу декларації та декларувати податкові зобов'язання, які має сплачувати у повному обсязі у встановлений законодавством строк.
Згідно наданій ним податковій декларації з плати за землю за 2013 рік відповідач самостійно розрахував належні до сплати суми, які були сплачені ним лише частково. Також позивачем була проведена камеральна перевірка з питань своєчасності сплати в бюджет податку на землю, якою встановлена несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання з податку на землю, на підставі чого позивачем відносно відповідача були застосовані штрафні санкції податковим повідомленням-рішенням №0010461503 від 24.09.2013 року на суму 2212,63 грн.
Також, за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання відповідачу була нарахована пеня у сумі 262,87 грн. Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача станом на час розгляду справи становить 16797 грн., яка, всупереч направленій йому вимозі №578-15 від 17.06.2013 року не сплачується, через що позивач просить стягнути цю суму примусово.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день, місце та час судового розгляду справи був повідомлений належним чином, в позовній заяві зазначив, що просить розглянути справу в його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, місце та час судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотань або заперечень на позов не надав, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників сторін, на підставі наявних у ній доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - Державне підприємство Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» зареєстровано у якості юридичної особи 18.04.2001 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим (а.с.10) та перебуває на податковому обліку в органах Державної податкової служби з 23.12.1994 року (а.с.5).
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Відповідно до п.54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.
Порядок, підстави та строки сплати земельного податку передбачені Податковим кодексом України, що набрав чинності з 01.01.2011 року.
Пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з 286.2. ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із п.287.3. ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Нарахування орендної плати, зарахування її до бюджету здійснюється відповідно до вимог ст.ст.285-287 ПК України.
Судом встановлено, що відповідачем до податкової інспекції було подано податкову декларацію №9001473455 від 24.01.2013 року з плати за землю за 2013 рік, відповідно до якої ним самостійно були визначені належні до сплати суми податку, розмір якого склав 2829,79 грн. щомісячно (а.с.14-16).
Разом з тим, самостійно задеклароване податкове зобов'язання за травень 2013 року було сплачено лише частково - в сумі 172,55 грн. Податкові зобов'язання за період червень-жовтень 2013 року взагалі не сплачено.
Таким чином, на день розгляду справи у суді, сума заборгованості відповідача з самостійно узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю складає 14584,37 грн.
Також, судом встановлено, що позивачем була проведена камеральна перевірка відповідача з питань своєчасності сплати в бюджет податку на землю за період з 02.03.2013 року по 10.09.2013 рік, за результатами якої був складений акт №286/15.3/00415416 від 10.09.2013 року (а.с.20).
Перевіркою встановлені порушення вимог ст.57.1 ст.287.3 ПК України, які виразились в несвоєчасній сплаті відповідачем податкового зобов'язання, а саме: сума у розмірі 2746,30 грн., термін погашення якої - 02.03.2013 року, фактично сплачена 17.07.2013 року, тобто з затримкою в 136 днів; сума у розмірі 2829,79 грн., термін погашення якої - 30.03.2013 року, фактично сплачена 17.07.2013 року, тобто з затримкою в 108 днів; сума у розмірі 2657,25 грн., термін погашення якої - 30.04.2013 року, фактично сплачена 17.07.2013 року, тобто з затримкою в 77 днів; сума у розмірі 172, 55 грн., термін погашення якої - 30.04.2013 рік, фактично сплачена 25.07.2013 року, тобто з затримкою в 85 днів; сума у розмірі 2657,25 грн., термін погашення якої - 30.05.2013 року, фактично сплачена 25.07.2013 року, тобто з затримкою в 55 днів.
За результатами висновків акту перевірки, до відповідача були застосовані штрафні санкції податковим повідомленням-рішенням №0010461503 від 24.09.2013 року на суму 2212,63 грн., яке було направлено відповідачу поштою та отримано останнім 12.09.2013 року (а.с.18, 19).
Згідно з п.58.2 ст.8 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.56.1 ст.56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Доказів оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення відповідачем суду не надано, однак у встановлені законодавством строки визначене ним грошове зобов'язання сплачене не було.
Згідно з п.п.129.11 п.129.1 ст.129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
З розрахунку суми заборгованості Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» вбачається, що у зв'язку з неповним погашенням узгодженого грошового зобов'язання з податку на землю відповідачу була нарахована пеня у сумі 262,87 грн. (а.с.4).
Відповідно до п.14.1.175 ст.14 ПК України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Таким чином, судом встановлено, що станом на час розгляду справи сума податкового боргу відповідача складає 16797 грн.
Відповідно до п.59.1. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що ДПІ у м.Сімферополі АР Крим ДПС на адресу відповідача було направлено податкову вимогу №578-15 від 17.06.2013 року, яка була отримана останнім 27.06.2013 року, відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні (а.с.9).
Відповідно до п.87.2 ст.87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, станом на час розгляду справи за відповідачем значиться податковий борг у загальному розмірі 16797 грн., який добровільно не сплачується, а отже заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд -
Позов Державнї податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим - задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства Український державний інститут по проектуванню садів та виноградників «Укрдіпросад» (95018, АР Крим, м.Сімферополь, вул.Ракетна, б.10, ЄДРПОУ 00415416) грошові кошти у сумі 16797 грн. (шістнадцять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень), які є заборгованістю з податку на землю з юридичних осіб, код платежу 5213050100, р/р33211811700003 в ГУ ДКСУ в м.Сімферополь, ЄДРПОУ 38040558, МФО 824026.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.С. Кононова