справа № 806/115/13-a
категорія 6.2.1
19 листопада 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Костарчуку О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Прокурора Олевського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації до Олевської районної державної адміністрації, за участю третіх осіб: Головного управління Держземагенства у Житомирській області, відділу Держземагенства в Олевському районі, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування розпоряджень від 20.04.2010 р. № 185 та від 28.04.2010 р. № 242,-
встановив:
Прокурор Олевського району Житомирської області звернувся до адміністративного суду в інтересах Житомирської обласної державної адміністрації з позовною заявою, в якій просив визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1" та від 28.04.2010 року № 242 "Про передачу земельної ділянки у власність за проектом її відведення гр. ОСОБА_1". В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржувані розпорядження голови РДА прийняті з порушенням вимог законодавства, суперечать інтересам держави, перешкоджають ефективному використанню природних ресурсів, а тому підлягають скасуванню.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та письмових доказів долучених до неї.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Надав до суду клопотання, в якому просив справу розглядати без його участі. Також, надав до суду письмові пояснення на адміністративний позов, в яких частково визнав позовні вимоги та просив відмовити в задоволенні позовних вимог в частині скасування розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1".
Представник відділу Держземагенства в Олевському районі в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Надав до суду клопотання, в якому просив справу розглядати без його участі.
Представник Головного управління Держземагенства у Житомирській області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Просив справу розглядати без його участі.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив.
Частиною 2 статті 49 КАС України визначено, що особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення третіх осіб належним чином про час, дату і місце розгляду судової справи з їх участю та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів, яким останні не скористались.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1" надано дозвіл ОСОБА_1 на договірних умовах з проектною землевпорядною організацією, що має ліцензію, замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки.
У подальшому розпорядженням голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 28.04.2010 року № 242 "Про передачу земельної ділянки у власність за проектом її відведення гр. ОСОБА_1" передано у власність ОСОБА_1 відповідну земельну ділянку загальною площею 2,0000 га з відведенням її земель до наступних категорій: землі сільськогосподарського призначення (сільськогосподарські угіддя-рілля).
Однак, суд вважає дані розпорядження протиправними та такими, що підлягають скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3 вказаної статті, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності із ч. 6 ст. 118 Земельного Кодексу України (далі ЗК України), громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної державної адміністрації за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Районна державна адміністрація розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до ст. 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з зазначеними щодо неї правами.
Статтею 121 ЗК України визначено норми безоплатної приватизації земельних ділянок та види використання земель.
Статтею 116 ЗК України визначено підстави набуття права на землю, а саме те, що громадяни можуть набувати право користування або власності на землю.
Разом з тим, у розпорядженні голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1" не зазначено місце розташування земельної ділянки, вид права на землю (власність чи користування), площа, вид користування, чим порушено вимоги вищевказаних норм Земельного кодексу України.
Таким чином, вказане розпорядження не відповідає вимогам закону, а тому не могло бути підставою для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1
Однак, на підставі вищезазначеного розпорядження ПП "Терра Центр і К" розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 площею 2,0000 га, який затверджений розпорядженням голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 28.04.2010 року № 242 "Про передачу земельної ділянки у власність за проектом її відведення гр. ОСОБА_1".
Відповідно до ст. 118 ЗК України, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі, якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Відповідно до ст. 186-1 ЗК України, до складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини, які надають свої висновки і підписують загальний висновок про погодження чи непогодження проекту землеустрою.
Організація роботи Комісії, матеріально-технічне забезпечення її діяльності та контроль за дотриманням нею строків і порядку розгляду документації із землеустрою здійснюють органи, що утворили Комісію.
Документація із землеустрою, погоджена Комісією, вважається такою, що погоджена органами, представники яких входять до її складу.
Разом з тим, судом встановлено, що на час затвердження проекту землеустрою, тобто 28.04.2010 року, природоохоронний орган, а саме: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області, висновок не надавав.
Крім того, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 згідно розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1" не містить номеру та дати його видачі.
Також, затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблений з порушенням Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок , що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677.
Так, проект землеустрою не пронумерований, клопотання про його розробку не підписане, умови відведення земельної ділянки без дати та номера, технічне завдання не затверджене, план відведення земельної ділянки не підписаний сільською радою, протокол погодження меж не погоджений суміжними землекористувачами, а саме: сільською радою та ін.
Таким чином, райдержадміністрація не мала підстав для затвердження проекту землеустрою, що розроблений з порушенням закону та видачі на підставі нього державного акту на землю.
Не можна залишити поза увагою і той факт, що Розпорядженням Президента України від 28.04.2010 року за № 516/2010-рп голову Олевської районної державної адміністрації Фіца З.М., яким було підписано спірне розпорядження від 28.04.2010 року № 242, яким було затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 2,0000 га з віднесенням її до земель сільськогосподарського призначення, - звільнено з посади.
Тобто, вказане розпорядження підписано особою, яка не має на це повноважень.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1" та від 28.04.2010 року № 242 "Про передачу земельної ділянки у власність за проектом її відведення гр. ОСОБА_1" винесені з порушенням вимог закону, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються належними доказами, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись Земельним кодексом України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), ст.ст. 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації З.Р. Фіца від 20.04.2010 року № 185 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1" та від 28.04.2010 року № 242 "Про передачу земельної ділянки у власність за проектом її відведення гр. ОСОБА_1"
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя В.А. Липа