Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 грудня 2013 р. Справа № 805/16565/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 03.01.2013 року про зупинення виконавчого провадження, -
Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області (далі - Управління) звернулось до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 03.01.2013 року про зупинення виконавчого провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на примусовому виконанні у Відділі знаходяться виконавчі документи видані Донецьким окружним адміністративним судом про стягнення з боржника ДП «Орджонікідзевугілля» на користь Управління заборгованості з пільгових пенсій. Постановою від 12.04.2012 року відкрито виконавче провадження з виконавчого листа №2а/0570/3259/2011 від 21.03.2012 року на суму 7425460,58 грн. Постановою від 02.01.2013 року вищевказаний документ було об'єднано у зведене виконавче провадження №37592752.
04.06.2013 року з інформації, яка міститься в єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень Управлінню стало відомо, що виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа №2а/0570/3259/2011 державним виконавцем було зупинено у зв'язку з тим, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №987 від 19.09.2012 року, боржник - ДП «Орджонікідзевугілля» включений до об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках та вказаних підстав провадження підлягає обов'язковому зупиненню.
Позивач не погоджується з діями відповідача, вважає, що дана постанова про зупинення виконавчого провадження є незаконною та прийнятою з порушенням норм закону.
Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання від 10.12.2013 року, відповідно до якого просить суд розглянути справу без участі представника.
Представник відповідача через канцелярію суду надав клопотання, відповідно до якого просить суд розглянути справу у порядку письмового провадження.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області є юридичною особою публічного права, суб'єктом владних повноважень. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області є юридичною особою публічного права, суб'єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Законом України «Про державну виконавчу службу» та Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно Закону України «Про державну виконавчу службу» від 24 березня 1998 року № 202/98-ВР державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України. Органом державної виконавчої служби, зокрема, є районні, міські (міст обласного значення), районні в містах відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 606) примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 07.12.2011 Донецьким окружним адміністративний судом виданий виконавчий лист у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 в сумі 8395606,26 гривень. У зазначеному виконавчому листі боржником вказано Державне підприємство «Орджонікідзевугілля».
Управління звернулось до підрозділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області із заявою від 27.07.2012 щодо відкриття виконавчого провадження.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Донецькій області Меженського В.В. від 27.07.2012 було відкрито виконавче провадження за № 33615830 на підставі виконавчого листа № 2а/0570/21470/2011, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 04.07.2012 про стягнення з ДП «Орджонікідзевугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 8395606,26 грн.
02.01.2013 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Донецькій області Меженським В.В. прийнята постанова про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження, якою постановлено приєднати виконавче провадження № 33615830 з примусового виконання виконавчого листа №2а/0570/21470/2011 до зведеного виконавчого провадження № 37592752.
З матеріалів справи вбачається, зокрема з постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Донецькій області Меженського В.В. від 03.01.2013, якою виконавче провадження № 33615830 по примусовому виконанню виконавчого листа №2а0570/21470/2011, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 04.07.2012 про стягнення з Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 8395606,26 грн. було зупинено.
Вказана постанова обґрунтована тим, що ДП «Орджонікідзевугілля» є вугледобувним підприємством з частиною державної власності у статутному фонді 100%. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 № 987 було затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, до складу якого входить ДП «Орджонікідзевугілля» з окремо виділеними структурними підрозділами, а саме: структурний підрозділ «Шахта «Булавинська», структурний підрозділ «Шахта «Ольховатська», структурний підрозділ «Шахта «Вуглегірська», структурний підрозділ «Шахта «Єнакієвська», структурний підрозділ «Шахта «Полтавська», структурний підрозділ «Шахта імені Карла Маркса». Отже, відповідно до пункту 17 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» та статті 13 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств», таким чином, вказане виконавче провадження підлягало обов'язковому зупиненню.
На думку позивача, безпосередньо боржник ДП «Орджонікідзевугілля» в переліку Постанови Кабінету Міністрів України №987 не значиться, а тому відповідачем без законних на то підстав було прийнято рішення про зупинення виконавчого провадження, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну виконавчу службу» правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом від 21.04.1999 № 606-XIV «Про виконавче провадження» (далі за текстом - закон № 606-XIV).
Відповідно до статті 1 Закону № 606-XIV, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі за текстом - рішення).
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону № 606-XIV, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Відповідно до частини 1 статті 6 цього ж Закону, державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Примусове виконання рішень судів України відбувається на підставі виконавчих документів, які є основою для відкриття державним виконавцем виконавчого провадження і проведення виконавчих дій.
Зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень полягає у відстроченні виконання судового рішення на певний строк, має відповідати принципу верховенства права та здійснюватися у випадках і на підставі, визначених законом.
Відповідна правова позиція висловлена Конституційним Судом України в п.2 мотивувальної частини рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012 про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Законом № 606 визначені обставини, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, (ст. 37) та обставини, за наявності яких державний виконавець має право зупинити виконавче провадження (ст. 38).
Пунктом 17 частини 1 статті 37 Закону № 606-XIV передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню до прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
Аналіз п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону № 606 зумовлює висновок, що підставою для зупинення виконавчого провадження є прийняття рішення про приватизацію вугледобувного підприємства, яке є боржником у виконавчому провадженні.
Порядок і строки зупинення виконавчого провадження визначені ст. 39 Закону № 606.
У випадку, передбаченому п. 17 ст. 37 цього Закону, виконавче провадження зупиняється на строк три роки з моменту завершення приватизації вугледобувних підприємств відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» (ч. 2 ст. 39 Закону № 606).
Постанова про зупинення виконавчого провадження може бути оскаржена у десятиденний строк в порядку, встановленому цим Законом, що передбачено ч. 3 ст. 39 Закону № 606.
Особливості правового, економічного та організаційного регулювання приватизації державного майна вугледобувних підприємств та особливості їх діяльності у післяприватизаційний період визначає Закон України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» від 12 квітня 2012 року № 4650-VI (далі - Закон № 4650).
У відповідності до п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 4650 термін «вугледобувне підприємство» у цьому Закону вживається у такому значенні - гірниче підприємство, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти, шахтоуправління, розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції.
Отже, в розумінні Закону № 4650 ДП «Орджонікідзевугілля» є вугледобувним підприємством.
Особливі умови приватизації вугледобувних підприємств визначені ст. 2 Закону № 4650, однією з таких особливих умов є встановлення на строк до трьох років з моменту завершення приватизації мораторію на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження. Мораторій не застосовується щодо рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, а також щодо рішень про стягнення заборгованості за електричну енергію і послуги з її передачі та розподілу.
Згідно з статтею 4 Закону №4650 до об'єктів приватизації належать: вугледобувні підприємства як єдині майнові комплекси; шахти (шахтоуправління) як єдині майнові комплекси; розрізи як єдині майнові комплекси; акції, які належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, утворених у процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 Закону № 4650 орган, уповноважений управляти державним майном, формує перелік об'єктів приватизації для затвердження Кабінетом Міністрів України переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації.
Як зазначалося судом раніше, постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визнання способу їх приватизації» затверджений Перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до якого включені структурні підрозділи ДП «Орджонікідзевугілля», а саме: Структурний підрозділ «Шахта «Булавинська», СП «Ольховатська», СП «Шахта «Вуглегірська». СП «Шахта «Єнакієвська», СП «Шахта «Полтавська», СП «Шахта ім. Карла Маркса».
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 4650, яка кореспондується з положеннями п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону № 606, з метою недопущення банкрутства вугледобувних підприємств і збереження сировинної бази металургійного та енергетичного комплексів з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2013 року у справі №805/12718/13-а за результатами адміністративної справи з одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що відповідач при складанні постанови про зупинення виконавчого провадження діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на те, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про незаконність дій відповідача та порушення прав чи інтересів Управління при примусовому виконанні виконавчого листа №2а/0570/21470/2011, виданого Донецьким окружним адміністративним судом від 04.07.2012 року, підстави для задоволення даного позову відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 03.01.2013 року про зупинення виконавчого провадження - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.