ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 910/18529/13 26.11.13
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Керамблоки-Інвест»
до Київської міської ради
про внесення змін до договору та визнання укладеною угоди
Суддя Удалова О.Г.
за участю представників сторін:
від позивача Дуб І.В. (за довіреністю)
від відповідача не з'явились
Товариство з обмеженою відповідальністю «Керамблоки-Інвест» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради, у якому просить:
- внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 85-6-00301 від 27.12.2006 р., а саме виключити з п. 8.4 договору оренди наступні підпункти:
«- у складі проекту будівництва виконати розрахунки щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо) і передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлового комплексу;
- передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 12% загальної площі житлового комплексу (крім службової) на підставі п. 70 рішення Київради від 27.12.2005 р. № 621/3082 «Про бюджет м. Києва на 2006 рік»;
- сплатити до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва на розвиток житлового будівництва до моменту здачі в експлуатацію збудованої житлової площі кошти в розмірі 5% витрат з будівництва загальної площі цього житлового комплексу, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Державним комітетом України з будівництва та архітектури для міста Києва станом на 1 січня року, в якому проводиться оплата, на підставі пункту 76 рішення Київської міської рада від 27.12.2005 р. № 621/3082 «Про бюджет м. Києва на 2006 рік»;
- вважати укладеною угоду до договору оренди земельної ділянки в редакції, яка підписана позивачем, з моменту набрання чинності судовим рішенням на умовах, визначних угодою.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вказані вище положення пункту 8.4 договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами, який зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 85-6-00301 від 27.12.2006 р., на даний час суперечать Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яким встановлено заборону органам місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг та передачі матеріальних або нематеріальних активів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.09.2013 р. порушено провадження у справі № 910/18529/13, розгляд справи призначено на 29.10.2013 р.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Вимоги ухвали суду від 26.09.2013 р. не виконав.
У судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про витребування доказів.
Клопотання про витребування доказів судом задоволено.
У зв'язку з неявкою представника відповідача та невиконанням вимог суду сторонами судом ухвалено відкласти розгляд справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2013 р. розгляд справи було відкладено на 12.11.2013 р.
12.11.2013 р. у судовому засіданні представник позивача надав суду документи, які були долучені до матеріалів справи.
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання в чергове не з'явився. Вимоги ухвал суду не виконав. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою від 12.11.2013 р. строк вирішення спору було продовжено на підставі ст. 69 ГПК України.
У зв'язку з неявкою представника відповідача та невиконанням вимог суду, розгляд справи було відкладено на 26.11.2013 р.
У судовому засіданні 26.11.2013 р. представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не надав, представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
За таких обставин, суд вважає за можливе на підставі ст. 75 ГПК України розглянути справу у відсутності відповідача за наявними матеріалами.
Розглянувши надані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив:
Між Київською міською радою (орендодавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Керамблоки-Інвест» (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки, що зареєстрований у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 27.12.2006 р. за № 82-6-00301 у книзі записів державної реєстрації договорів (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - об'єкт оренди), визначену цим Договором.
Згідно з п. 2.1 Договору об'єкт оренди розташований в межах вулиць Фрунзе, Нижньоюрківська та провулок Мильного у Подільському районі м. Києва; розмір - 107497 кв. м.; цільове призначення - для будівництва житлового комплексу з об'єктами соціального і громадського призначення і підземним паркінгом; кадастровий 8 000 000 000:85:311:0033.
Відповідно до п. 8.4 Договору орендар зобов'язаний, зокрема:
- у складі проекту будівництва виконати розрахунки щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо) і передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлового комплексу;
- передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 12% загальної площі житлового комплексу (крім службової) на підставі п. 70 рішення Київради від 27.12.2005 р. № 621/3082 «Про бюджет м. Києва на 2006 рік»;
- сплатити до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва на розвиток житлового будівництва до моменту здачі в експлуатацію збудованої житлової площі кошти в розмірі 5% витрат з будівництва загальної площі цього житлового комплексу, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Державним комітетом України з будівництва та архітектури для міста Києва станом на 1 січня року, в якому проводиться оплата, на підставі пункту 76 рішення Київської міської рада від 27.12.2005 р. № 621/3082 «Про бюджет м. Києва на 2006 рік».
Згідно з п. 3.1 Договору строк дії останнього - 5 років. В редакції угоди до Договору, зареєстрованої Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 16.11.2007 р. за № 85-6-00356, у книзі записів державної реєстрації договорів, пункт 3.1 Договору змінено та визначено строк дії правочину - 15 років.
22.04.2013 р. орендар листом № 18/4 звернувся до орендодавця з клопотання про зміну Договору шляхом підписання угоди, якою передбачено виключення вищезазначених умов з п. 8.4 Договору.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом, просить змінити Договір на тій підставі, що покладення на орендаря обов'язків, передбачених п. 8.4 Договору, суперечить вимогам законодавства. Лист позивача від 22.04.2013 р. № 18/4 про внесення змін до Договору залишено відповідачем без відповіді та задоволення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 7 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.
Відповідно до абз. 2 п. 7 прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовником будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об'єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього Закону, прийняті до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 9.1 Договору визначено, що всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору є його рішення, прийняте в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 30 Закону України «По оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Згідно з ч. 3 ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Частиною четвертою статті 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Доказами, наданими в матеріали справи, підтверджується, що орендар звертався до орендаря з клопотання про укладення угоди про внесення змін до Договору. Проте, орендодавцем пропозиція позивача внести зміни до Договору на сесії Київради не розглядалась. Докази, письмові пояснення на підтвердження або спростування зазначеної обставини, витребувані судом у відповідача, не надані.
Таким чином, на виконання ст. 188 та ст. 181 Господарського кодексу України позивач підписав угоду про внесення змін до Договору та надіслав до Київської міської ради, яка у двадцятиденний термін зобов'язана була їх підписати або надати примірники протоколів розбіжностей з підписаними угодами.
Зважаючи на викладене вище, позивачем вчинено всі необхідні дії для внесення змін до Договору. При цьому Київська міська рада не підписала запропоновану угоду, але й не заперечила проти неї.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до п. 3.4.7 рекомендацій Президії Вищого господарського суду України «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства» № 04-06/15 від 02.02.2010 судам слід враховувати, що при розгляді спору про внесення змін до договору, зацікавлена сторона або прокурор в її інтересах повинен ставити перед судом питання про внесення змін до договору, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. Оскільки відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, зобов'язання в судовому порядку другої сторони за договором внести до нього зміни суперечить законодавству.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, підлягають задоволенню в повному обсязі
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 4, 49, 82-85 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки, що зареєстрований у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис 27.12.2006 р. за № 82-6-00301 у книзі записів державної реєстрації договорів.
3. Визнати укладеною з дати набрання рішенням законної сили угоду до договору оренди земельної ділянки, що укладений між Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) та товариством з обмеженою відповідальністю «Керамблоки-Інвест» (04080, м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 2, код 32960774), зареєстрований у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис 27.12.2006 р. за № 82-6-00301 у книзі записів державної реєстрації договорів, в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю «Керамблоки-Інвест» (04080, м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 2, код 32960774) на умовах, визначених угодою:
Угода до договору оренди земельної ділянки
від 27.12.2006 р. № 82-6-00301
Київська міська рада (м. Київ, Хрещатик, 36) - далі у тексті - «орендодавець», в особі заступника Київського міського голови - секретаря Київської міської ради Гереги Галини Федорівни, яка діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та
товариство з обмеженою відповідальністю «Керамблоки-Інвест» - далі у тексті -«орендар», в особі директора Прокопенко Валентини Іванівни, яка діє на підставі Статуту, з другої сторони,
керуючись статтею 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»,
домовились внести наступні зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами і зареєстрованого у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації) 27.12.2006 р. за № 82-6-00301 у книзі записів державної реєстрації договорів (далі - договір оренди), та уклали цю угоду (далі - Угода) про таке:
1. Виключити з п. 8.4 Договору оренди наступні підпункти:
- у складі проекту будівництва виконати розрахунки щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо) і передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлового комплексу;
- передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 12% загальної площі житлового комплексу (крім службової) на підставі п. 70 рішення Київради від 27.12.2005 р. № 621/3082 «Про бюджет м. Києва на 2006 рік»;
- сплатити до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва на розвиток житлового будівництва до моменту здачі в експлуатацію збудованої житлової площі кошти в розмірі 5% витрат з будівництва загальної площі цього житлового комплексу, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Державним комітетом України з будівництва та архітектури для міста Києва станом на 1 січня року, в якому проводиться оплата, на підставі пункту 76 рішення Київської міської рада від 27.12.2005 р. № 621/3082 «Про бюджет м. Києва на 2006 рік».
2. Інші умови Договору оренди, окрім зазначених у цій Угоді та в Угоді до договору оренди, зареєстрованій Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 16.11.2007 р. за № 82-6-00356 у книзі записів державної реєстрації договорів, залишаються без змін.
3. Дана Угода набуває чинності з дня її державної реєстрації.
4. Ця Угода є невід'ємною частиною Договору оренди, складена у чотирьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу.
Орендодавець - Київська міська рада /реквізити/
Орендар - ТОВ «Керамблоки-Інвест» /реквізити/
4. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Керамблоки-Інвест» (04080, м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 2, код 32960774) 2 294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп. витрат зі сплаті судового збору.
Повне рішення складено 13.12.2013 р.
Суддя О.Г. Удалова