Рішення від 11.12.2013 по справі 913/3170/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 грудня 2013 року Справа № 913/3170/13

Провадження №19пд/913/3170/13

За позовом прокурора Станично-Луганського району Луганської області, смт.Станиця-Луганська Луганської області

в інтересах держави в особі:

позивача - Станично-Луганської райдержадміністрації, смт.Станиця-Луганська Луганської області

до відповідача - Селянського (фермерського) господарства "Вікторія", с.Розквіт Станично-Луганського району Луганської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання Дрожанова О.В.

У засіданні брали участь:

від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;

від позивача - Кондрюков Є.Ю. - головний спеціаліст юридичного сектору, довіреність № 4128 від 10.12.2013;

від відповідача - Поздняков М.В. - директор, наказ № 3 від 01.08.2011.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Станично-Луганського району Луганської області в інтересах держави в особі Станично-Луганської райдержадміністрації заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2005, державна реєстрація від 15.04.2005 за № 040542300003, який укладений між Станично-Луганською районною державною адміністрацією та Селянським (фермерським) господарством "Вікторія", відносно земельної ділянки площею 29,7354 га, а саме: викласти п.9 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 3".

Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.11.2013 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 11.12.2013.

Поясненням № 125-4550 вих.13 від 10.12.2013 прокуратура Станчино-Луганського району повідомила, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходиться у стані формування, у зв'язку з чим відомості станом на 04.12.2013 про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є неповним; що повним правильним найменуванням відповідача є - Селянське (фермерське) господарство "Вікторія".

В подальшому справа розглядається з урахуванням вказаних пояснень.

Відповідач відзивом б/н від 11.12.2013 вимоги позову визнав повністю.

У судовому засіданні 11.12.2013 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на момент звернення до суду, прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора Станично-Луганського району Луганської області з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Станично-Луганської райдержадміністрації є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.

Розпорядженням голови Станично-Луганської райдержадміністрації № 44 від 24.01.2005 було вирішено передати Селянському (фермерському) господарству в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 29,7354 га ріллі із складу земель запасу Розквітненської сільської ради.

На виконання вказаного розпорядження між Станично-Луганською райдержадміністрацією та Селянським (фермерським) господарством "Вікторія" було укладено договір оренди земельної ділянки від 25.01.2005, державна реєстрація від 15.04.2005 за № 040542300003.

Пунктом 9 вказаного договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 0,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, становить 1210 грн. 22 коп. на рік.

Згідно до п.34 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора Станично-Луганського району Луганської області в інтересах держави в особі позивача з даним позовом до суду.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Обґрунтованою суд вважає вимогу прокурора про викладення п.9 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "9.Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 3", враховуючи наступне.

Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Абзацом 4 п.п.2.19 п.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (зі змінами та доповненнями) встановлено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.34 договору).

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно ч.5 ст.78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Таким чином, є обґрунтованою вимога прокурора Станично-Луганського району Луганської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2005, державна реєстрація від 15.04.2005 за № 0405423200003, який укладений між Станично-Луганською районною державною адміністрацією та Селянським (фермерським) господарством "Вікторія".

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.49, 78, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов прокурора Станично-Луганського району Луганської області в інтересах держави в особі Станично-Луганської районної державної адміністрації до Селянського (фермерського) господарством "Вікторія" задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2005, державна реєстрація від 15.04.2005 за № 040542300003, який укладений між Станично-Луганською районною державною адміністрацією та Селянським (фермерським) господарством "Вікторія", відносно земельної ділянки площею 29,7354 га сільськогосподарського призначення із складу земель запасу Розквітненської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, виклавши п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 3".

3. Стягнути з Селянського (фермерського) господарством "Вікторія",с.Розквіт Станично-Луганського району Луганської області, ідентифікаційний код 21786772, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Державній податковій інспекції у Станично-Луганському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 16.12.2013.

Суддя Т.В.Косенко