10 грудня 2013 р. Справа № 903/1099/13
Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі
за позовом Луцької міської ради, м. Луцьк
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Луцьк
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Держземагенства у Луцькому районі Волинської області, с. Забороль Луцького р-ну
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки
Суддя: С.В. Бондарєв
від позивача: Гармай І.Т., дов. від 19.02.2013р. №1.1-8/944, Форостецький І.О., дов. від 20.08.2013р. №1.1-8/5285
від відповідача: ОСОБА_4, дов. від 30.01.2013р. №б/н
від третьої особи: Бущак Т.Я., дов. від 14.10.2013р. №01-01-20/15
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України представникам сторін роз'яснено право відводу судді. Відводу судді заявлено не було. В судовому засіданні учасникам судового процесу згідно ст.ст. 22, 27 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки.
В судовому засіданні 10.12.2013 року відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Позивач- Луцька міська рада-звернувся до господарського суду з позовом до відповідача- Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 26.04.2002р., укладеного між Луцькою міською радою та Підприємцем ОСОБА_1 строком на 25 років для будівництва та обслуговування торгових рядів на АДРЕСА_2 та посвідченим приватним нотаріусом Луцького нотаріального округу ОСОБА_6 і зареєстрований Луцьким міським управлінням земельних ресурсів в Книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею 10.05.2002р. за №424, а саме внести зміни в розділ "2. Орендна плата", виклавши його у новій редакції:
"1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 4,7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 16 400,27грн. (шістнадцять тисяч чотириста гривень двадцять сім копійок).
2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнта індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується управлінням Держкомзему у м. Луцьку Волинської області та уточнюється щороку для врахування офіційного річного коефіцієнта індексації.
3. Орендна плата вноситься щомісячно орендарем рівними частинами на р/р 33216815700002, МФО 803014, ЗКПО 38009628, банк ГУДКСУ у Волинській області, одержувач УК у м. Луцьку (м. Луцьк), 13050500, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін, не більший одного календарного року.
4. Розмір орендної плати переглядається у разі:
2.1. зміни умов господарювання, передбачених договором;
2.2. зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
2.3. погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
2.4. в інших випадках, передбачених законом.
1. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла впродовж строку, за який нарахована пеня, від несвоєчасно сплаченої суми, за кожен день прострочення платежу.
У разі розірвання договору з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди землі цієї земельної ділянки на тих самих умовах.
У разі визнання договору у судовому порядку недійсним, отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 06.06.2013р. Луцькою міською радою на адресу відповідача було надіслано пропозицію за вих. №1.1.-11/3598 укласти додаткову угоду до договору оренди землі в частині внесення змін (збільшення) розміру орендної плати та направлено примірник додаткової угоди. Однак, відповідач не повідомив про результати розгляду даної пропозиції.
У зв'язку з тим, що сторони добровільно не досягнули домовленості про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 26.04.2002р., зареєстрованого від 10.05.2002р. за №424 позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Як на правові підстави позову позивач посилається на ст.ст. 287, 288, 290 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 17, 18, 21, 30 ЗУ "Про оренду землі", ст.ст. 59,73 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 651, 652, 653 ЦК України.
Ухвалою суду від 24.10.2013р. порушено провадження по справі та призначено її до розгляду на 19.11.2013р. на 14:30год.
Позивач, в судовому засіданні, до початку розгляду справи по суті, 19.11.2013р. звернувся до суду з клопотанням від 19.11.2013р. №б/н, яким подав суду уточнення позовних вимог стосовно часткової зміни предмету позову, а саме просив пункт 2.1. договору викласти у такій редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 4,7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".
Водночас, долучив до матеріалів справи копію витягу з ЄДРПОУ серії НОМЕР_2, згідно з яким, місцезнаходження відповідача ФОП ОСОБА_1: АДРЕСА_1.
Крім того, просив відкласти розгляд справи, у зв'язку з необхідністю направити примірник позовної заяви з додатками відповідачу за новою адресою, зазначеною у витязі.
Ухвалою суду від 19.11.2013р. розгляд справи відкладався згідно ст. 77 ГПК України, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі, зважаючи на нез'явлення відповідача та третьої особи в судове засідання, неподання ними витребуваних судом доказів та необхідністю витребування додаткових доказів по справі.
Водночас зобов'язано сторін представити суду: позивача-докази направлення позову та уточнень відповідачу за адресою вказаною в витязі з ЄДРПОУ серії НОМЕР_2; відповідача-письмові пояснення (обґрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог; свідоцтво суб'єкта підприємницької діяльності; третю особу-письмові пояснення (обґрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог; кадастрову справу (належним чином завірену копію) на земельну ділянку на АДРЕСА_2 площею 340м.кв.
Представник позивача, в судовому засіданні 10.12.2013р., позовні вимоги підтримав та просив задовольнити останні в повному обсязі.
Водночас, на виконання вимог суду від 19.11.2013р. долучив до матеріалів справи докази направлення позивачем позовної заяви з додатками та уточнень від 19.11.2013р. відповідачу за адресою, зазначеною у витязі з ЄДРПОУ, а саме поштову квитанцію №9772 від 20.11.2013р. з описом вкладення у цінний лист.
Представник відповідача, в судовому засіданні 10.12.2013р. позов заперечив.
Водночас, надав суду відзив на позовну заяву №б/н від 10.12.2013р., в якому в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що з внесенням змін у договір оренди земельної ділянки площею 340 кв.м. по АДРЕСА_2 від 26.04.2002р. не погоджується, оскільки пунктом 2 рішення Луцької міської ради від 24.06.2009р. №42/20 передбачено, що воно застосовується при підготовці проектів договорів оренди землі, тобто до новоукладених договорів.
Крім того, предметом даного договору (п.1.2.) є надання земельної ділянки в довгострокове користування строком на 25 років для будівництва та обслуговування торгових рядів, а орендна плата у розмірі 4,7 відсотків від нормативної грошової оцінки, вказана в додатку до вищевказаного рішення, стосується розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу, що не відноситься до предмету договору. Отже розмір орендної плати повинен встановлюватися у відповідності з п.21 додатку-інші види діяльності, які не увійшли до цього переліку, тобто 3 відсотки.
Незважаючи на те, що договором (п.2.1.) передбачена орендна плата в розмірі 1,5 відсотка, з початку дії договору ним сплачувалась орендна плата в розмірі 3 відсотки.
Вказав, що пропозиція про укладення додаткової угоди від 06.06.13. №1.1-11/3598. на яку посилається позивач, ним не отримана, у зв'язку з чим він не мав змоги врегулювати спір в досудовому порядку.
Долучив до матеріалів справи копії квитанцій про сплату орендної плати №1055 від 16.02.2011р., №983 від 15.04.2011р., №999 від 16.03.2011р., №609 від 10.05.2011р., №940 від 15.04.2011р., №432 від 08.07.2011р., №768 від 08.06.2011р., №1569.129.16 від 07.09.2011р., №33 від 06.10.2011р., №2448 від 11.08.2011р., №67 від 09.12.2011р., №22 від 08.11.2011р., №2582.59.7 від 07.02.2012р., №2512.202.3 від 06.03.2012р., №2512.146.3 від 06.05.2012р., №2512.93.3 від 11.01.2012р., №1541.122.4 від 06.04.2012р., №2512.182.5 від 06.07.2012р., №2596.103.3 від 07.08.2012р., №1541.150.6 від 06.09.2012р., №1494.59.5 від 08.06.2012р., №1541.77.3 від 06.10.2012р., №1569.126.3 від 06.12.2012р., №1569.191.5 від 09.01.2013р., №759.235.3 від 08.04.2013р., №1569.17.3 від 07.05.2013р., №759.115.3 від 06.06.2013р., №1569.113.3 від 06.03.2013р., №1569.113.3 від 07.02.2013р., №1541.124.4 від 05.08.2013р., №2468.112.4 від 06.09.2013р., №1541.185.3 від 08.10.2013р., №1541.205.3 від 08.07.2013р.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача- Управління Держземагенства у Луцькому районі Волинської області-в судовому засіданні 10.12.2013р. позов Луцької міської ради підтримала.
Водночас, надала суду пояснення №б/н від 10.12.2013р., в яких вказала, що проект відведення земельної ділянки Підприємцю ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування торгових рядів, яка розміщена в АДРЕСА_2 був розроблений у 2002 році; підставою був дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування торгових рядів на АДРЕСА_2 від 20.12.2001р. № 101 Луцькою міською радою народних депутатів Волинської області.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 27.12.2001р. № 729 "Про надання земельної ділянки на умовах оренди Підприємцю ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування торгових рядів на АДРЕСА_2" надано Підприємцю ОСОБА_1 на умовах оренди на 25 років земельну ділянку на АДРЕСА_2 загальною площею 0,034 га для будівництва та обслуговування торгових рядів та укладено договір оренди земельної ділянки від 26.04.2007 року між Луцькою міською радою та Підприємцем ОСОБА_1, зареєстрований Луцьким міським управлінням земельних ресурсів в Книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею 10.05.2002 року за № 424.
Повідомила, що згідно з грошовою оцінкою, яка затверджена рішенням Луцької міської ради від 25.03.1998р. №12/1 "Про плату на землю в Луцькій міській раді", земельна ділянка на АДРЕСА_2 відносилась до 51 земельно-оціночного району, відповіповідно до якої, грошова оцінка одного квадратного метра земель з врахуванням особливостей місцезнаходження земельної ділянки та індексацією станом на 01.04.2002 року становила 174,77 грн., грошова оцінка всієї земельної ділянки площею 0,0340 га складала 59 421,80 грн.
Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати на землю" було встановлено річний розмір орендної плати на землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з додатком.
Зауважила, що додатком до цього рішення встановлено, що вісоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки, якщо земельна ділянка використовується для розміщення непродовольчих ринків, то річний розмір орендної плати становить 4,7% від грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держземагентства у Волинській області від 18.05.2013р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0340 га для будівництва та обслуговування торгових рядів у АДРЕСА_2 становить 348 942,00 грн.
Враховуючи вищевикладене та те, що розпорядником територіальної громади м.Луцька являється Луцька міська рада та у відповідності до п.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно п.5 ст.59 вищезазначеного Закону рішення міської ради нормативного- правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Рішення Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати на землю" оприлюднено на офіційному сайті Луцької міської ради та опубліковано у газеті "Луцький замок" № 27 від.02.07.2009 року.
Зазначила, що визначення розміру орендної плати у договорах оренди земельних ділянок державної та комунальної власності має певні особливості, які, зокрема, полягають у нормативному закріпленні мінімальної орендної плати. Так, у пункті 288.5. статті 288 Податкового кодексу України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку.
З дня набрання чинності ПК України (1 січня 2011 року) при визначенні цієї істотної умови договору оренди землі державної і комунальної власності сторони мають враховувати, що орендна плата не може бути меншою мінімального розміру, встановленого ПК України.
Договір оренди землі між Луцькою міською радою та підприємцем ОСОБА_1 був укладений до набрання чинності ПК України. При цьому розмір орендної плати у договорі визначений у фіксованій сумі, а умови, які передбачають автоматичну зміну орендної плати у разі збільшення розміру земельного податку, відсутні. Розмір орендної плати у договорі є меншим, ніж це встановлено статтею 288 ПК України, тому до такого договору повинні бути внесені зміни в частині встановлення розміру орендної плати згідно з вимогами пункту 288.5 статті 288 ПК України.
При цьому необхідно врахувати, що грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, визначений відповідно до ст. 289 ПК України. Нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення, проведена у 2006-му році, станом на 01.01.2013р. підлягає індексації на коефіцієнт 1,254, згідно з Методикою нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011р. № 1278.
Долучила до матеріалів справи копію проекту відведення земельної ділянки Підприємцю ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування торгових рядів АДРЕСА_2.
Заслухавши пояснення представників сторін, визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України,господарський суд -
встановив:
26 квітня 2002року між Луцькою міською радою як орендодавцем та Підприємцем ОСОБА_1 як орендарем був укладений договір оренди земельної ділянки №б/н, який 26.04.2002р. було нотаріально посвідчено, а 10.05.2002р. -зареєстровано в книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею Луцьким міським управлінням земельних ресурсів за №424. Згідно з п.п. 1.1., 1.2. якого Луцька міська рада на підставі рішення №729 від 27.12.2001р. "Про надання земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування торгових рядів на АДРЕСА_2", надає, а Підприємець ОСОБА_1 приймає на умовах оренди земельну ділянку площею 340 кв.м. згідно з планом землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору. Земельна ділянка надається в довгострокове користування на умовах оренди строком на 25 років для будівництва та обслуговування торгових рядів на АДРЕСА_2. (а.с. 12)
Пунктами 2.1.-2.4. договору оренди, сторони передбачили, що плата за оренду земельної ділянки вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі півтора відсотка грошової оцінки земельної ділянки. Грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.04.2002р. згідно довідки №62, виданої Луцьким міським управлінням земельних ресурсів становить-59 421,80грн. Оплата за оренду земельної ділянки вноситься щомісячно орендарем рівними частками на р/р 33212813900002 отримувач-місцевий бюджет м.Луцька, МФО 803014, код 21741605 банк УДК у Волинській області код платежу 13050500 не пізніше 15 числа наступного місяця. Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін, не більший одного року.
Згідно п. 3.3. "а" орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
У відповідності до п. 3.2. "б", орендар зобов'язаний щорічно, не пізніше 1 лютого, проводити розрахунок грошової оцінки для врахування офіційних річних показників інфляції.
Договір підписаний сторонами.
Законом України від 28.12.2007 року "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до ч.4 ст.21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тому зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" у тій самій редакції повторно були внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року і набули чинності 04.06.2008 року.
З 01.01.2011 року Закон України "Про плату за землю" втратив чинність та набрав чинності Податковий кодекс України.
В п.14.1.136. Податкового кодексу вказано, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно із ст.14.1.147. плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 274.1. Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод та визначення розміру земельного податку.
Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в залежності від функціонального використання земельної ділянки. (а.с. 20)
Згідно з додатком до рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р., якщо земельна ділянка використовується для розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу річний розмір орендної плати за землю становить 4,7 % від грошової оцінки земельної ділянки. (а.с. 20-21)
Земельна ділянка, щодо якої позивач просить внести зміни до договору оренди землі, використовується відповідачем для обслуговування ринку, що стверджується і проектом відведення земельної ділянки Підприємцю ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування торгових рядів АДРЕСА_2. (а.с. 91-96)
А відтак, відповідач відноситься до підприємств, які використовують земельну ділянку для розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу - рядок 14 переліку, наведеного в додатку до рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р., яким встановлена орендна плата в розмірі 4,7 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. з подальшими змінами та доповненнями, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Матеріали справи не містяться доказів визнання нечинним або скасування рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р.
Як вбачається з пояснень третьої особи в судовому засіданні 10.12.2013р., згідно з грошовою оцінкою, яка затверджена рішенням Луцької міської ради від 25.03.1998р. №12/1 "Про плату на землю в Луцькій міській раді", земельна ділянка на АДРЕСА_2 відносилась до 51 земельно-оціночного району, відповіповідно до якої, грошова оцінка одного квадратного метра земель з врахуванням особливостей місцезнаходження земельної ділянки та індексацією станом на 01.04.2002 року становила 174,77 грн., грошова оцінка всієї земельної ділянки площею 0,0340 га складала 59 421,80 грн.
Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати на землю" було встановлено річний розмір орендної плати на землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з додатком.
Додатком до цього рішення встановлено, що вісоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки, якщо земельна ділянка використовується для розміщення непродовольчих ринків, то річний розмір орендної плати становить 4,7% від грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держземагентства у Волинській області від 18.05.2013р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0340 га для будівництва та обслуговування торгових рядів у АДРЕСА_2 становить 348 942,00 грн.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.
Листом за вих. №1.1.-11/3598 від 06.06.2013р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також надсилав примірник додаткової угоди, проте відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції. (а.с. 14-17)
Позовну заяву з додатками позивачем направлено 22.10.2013р. на адресу відповідача, яка зазначена в договорі оренди від 26.04.2002р., що стверджується описом вкладення у цінний лист.
20.11.2013р. Луцькою міською радою повторно направлено на юридичну адресу відповідача (АДРЕСА_1), що зазначена у витязі з ЄДР, позовну заяву з додатками, що стверджується описом вкладення у цінний лист та поштовою квитанцією №9772 від 20.11.2013р. (а.с. 73-74)
Доказів на підтвердження отримання відповідачем направленого листа з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі №б/н від 26.04.2002р. позивач суду не подав, проте ця обставина згідно з п.2 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. N 01-8/482 та згідно ч.1 п.6 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 20.11.12р. № 01-06/1821/2012 не є перешкодою для його звернення з позовом до суду (постанова від 20.11.2012р. №28/5005/640/2012).
У зв'язку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі №б/н від 26.04.2002р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно ст.ст. 651, 652 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, також істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в п.3.3. "а" договору оренди землі від 26.04.2002 року передбачено право орендодавця вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку, а орендна плата за землі державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленою умовами договору (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008).
Таким чином, позивач вправі вимагати внесення змін до договору оренди землі від 26.04.2002 року.
З огляду на викладене, зважаючи на законодавчу зміну граничного розміру орендної плати, встановлену договором оренди землі можливість перегляду цього розміру, строк передачі земельної ділянки на 25 років, беручи до уваги пояснення представника позивача про те, що з часу внесення змін до законодавства зміни до договору оренди землі від 26.04.2002 року не вносились, вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі від 26.04.2002 року шляхом викладення розділу 2 цього договору в новій редакції підлягає до задоволення.
Оскільки зміни до договору оренди землі від 26.04.2002 року вносяться в судовому порядку, то, враховуючи норму ч.3 ст.653 ЦК України, зобов'язання сторін за договором в такому випадку змінюються з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Також у відповідності із ч.5 ст.188 ГК України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі"встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надіслання відповідачу пропозиції про внесення змін до договору оренди землі є виключно правом, а не обов'язком позивача, а тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надіслання іншій стороні пропозиції про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 20.11.2012 року у справі №28/5005/640/2012, яка відповідно до приписів статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та всіх судів України, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Про те, що недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору в разі виникнення такої необхідності не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання договору, йдеться також в п.2 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. N 01-8/482.
Згідно із ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Як встановлено судом, укладений 26.04.2002 року договір оренди земельної ділянки, в цей же день було нотаріально посвідчено, а 10.05.2002 року - зареєстровано Луцьким міським управлінням земельних ресурсів за №424.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість вчинення змін до договору в такій самій формі, що й договір.
Згідно ст. 33 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В силу ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Заперечення відповідача суд не бере до уваги, оскільки вони є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
З огляду на вищевикладене, вимоги позивача слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 147,00грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.188 ГК України, ст. ст. 654 ЦК України, ст.ст.14.1.136., 274.1., 288.1., 288.5. Податкового кодексу України, ст.ст. 13 - 15, 17, 18, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки укладеного 26.04.2002 року між Луцькою міською радою та підприємцем ОСОБА_1, а саме внести зміни в розділ 2 договору, виклавши його у новій редакції:
2. "Орендна плата
2.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 4,7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
2.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнта індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується управлінням Держкомзему у м. Луцьку Волинської області та уточнюється щороку для врахування офіційного річного коефіцієнта індексації.
2.3. Орендна плата вноситься щомісячно орендарем рівними частинами на р/р 33216815700002, МФО 803014, ЗКПО 38009628, банк ГУДКСУ у Волинській області, одержувач УК у м. Луцьку (м. Луцьк), 13050500, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін, не більший одного календарного року.
2.4. Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
2.5. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла впродовж строку, за який нарахована пеня, від несвоєчасно сплаченої суми, за кожен день прострочення платежу.
У разі розірвання договору з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди землі цієї земельної ділянки на тих самих умовах.
У разі визнання договору у судовому порядку недійсним, отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається".
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Луцької міської ради (Волинська область, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 1 147,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Зміни до договору оренди землі від 26.04.2002 року, укладеного між Луцькою міською радою та підприємцем ОСОБА_1, набирають чинності з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Повне рішення складено
13 .12.2013р.
Суддя С. В. Бондарєв