ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
11 грудня 2013 року Справа № 913/2676/13
Провадження №19пд/913/2676/13
За позовом прокурора міста Лисичанська, м.Лисичанськ Луганської області
в інтересах держави в особі:
позивача Лисичанської міської ради, м.Лисичанськ Луганської області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод", м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740600132
Судова колегія у складі: Головуючий суддя Косенко Т.В.,
судді: Демидов В.О., Середа А.П.
Секретар судового засідання Дрожанова О.В.
У засіданні брали участь:
від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;
від позивача - Торбенко Є.В. - завідуючий сектором зі спірних питань землекористування управління власності Лисичанської міської ради, довіреність № 863-01/16 від 22.02.2013;
від відповідача - представник не прибув.
Прокурором міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740600132, який укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод", відносно земельної ділянки площею 0,6389 га для розміщення та експлуатації цеху № 22 (будівля котельної), яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Орджонікідзе, 128, а саме: викласти п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1545153 грн. 27 коп. (один мільйон п'ятсот сорок п'ять тисяч сто п'ятдесят три грн. 27 коп."; п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 46354 грн. 60 коп. (сорок шість тисяч триста п'ятдесят чотири грн. 60 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679"; викласти п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "п.11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 3862 грн. 88 коп. (три тисячі вісімсот шістдесят дві грн. 88 коп.)".
Ухвалою господарського суду Луганської області від 04.10.2013 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 23.10.2013.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 23.10.2013 розгляд справи відкладений на 25.11.2013.
Відповідач відзивом № 21 від 04.11.2013 зазначив, що оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі згідно ст.58 Конституції України, відповідач має право не погоджуватися на підписання додаткової угоди у редакції позивача.
Прокуратура міста Лисичанська поясненням № 7279 вих.13 від 12.11.2013 доводи відповідача відхилила, посилаючись на те, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.11.2013 продовжено строк розгляду справи на 15 днів та розгляд справи відкладений на 11.12.2013.
У зв'язку із складністю даної справи розпорядженням голови господарського суду Луганської області від 11.12.2013 було призначено судову колегію у складі: Косенко Т.В. - головуючий судді, судді - Демидов В.О., Середа А.П.
Клопотанням № 7901 вих 13 від 04.12.2013 прокуратура міста Лисичанська просила суд вийти за межі позовних вимог, оскільки прокурором міста Лисичанська було витребувано витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.12.2013, з якого вбачається, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки площею 0,6389 га становить 1545137 грн. 98 коп., тому п.п.5, 9, 11 договору оренди землі від 15.03.2007 слід викласти в наступній редакції: п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1545137 грн. 98 коп. (один мільйон п'ятсот сорок п'ять тисяч сто тридцять сім грн. 98 коп."; п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 46354 грн. 14 коп. (сорок шість тисяч триста п'ятдесят чотири грн. 14 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679"; викласти п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "п.11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 3862 грн. 84 коп. (три тисячі вісімсот шістдесят дві грн. 84 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця".
Проаналізувавши зміст вказаної заяви суд дійшов висновку, що вона по суті є заявою про зміну предмету позову, а не про вихід за межі позовних вимог.
Заявою про зміну предмету позову № 7975 вих 13 від 09.12.2013, прокуратура міста Лисичанська, просила внести зміни до договору оренди землі від 15.03.2007, а саме викласти: п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1545137 грн. 98 коп. (один мільйон п'ятсот сорок п'ять тисяч сто тридцять сім грн. 98 коп."; п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 46354 грн. 14 коп. (сорок шість тисяч триста п'ятдесят чотири грн. 14 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679"; викласти п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "п.11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 3862 грн. 84 коп. (три тисячі вісімсот шістдесят дві грн. 84 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця".
Вказана заява за своїм змістом є аналогічною заяві про вихід за межі позовних вимог від 04.12.2013.
Суд з урахуванням приписів ст.22 Господарського процесуального кодексу України приймає вказані заяви до розгляду саме як заяву про зміну предмету позову.
Поясненням № 419 від 05.12.2013 Управління Держземагентства у м.Лисичанську Луганської області повідомило, що листом № 265 від 17.10.2013, який направлений до Лисичанської міської ради, Управлінням підтверджено розрахунки нормативної грошової оцінки, які були підготовлені у 2006 році, але на той час довідка про грошову оцінку розраховувалась у ручному режимі; що витяг від 21.01.2013 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,6389, яка розташована за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Орджонікідзе, 128, було підготовлено в комп'ютерній обробці в програмі Microsoft Office Excel, тому у зв'язку з різними методами розрахунку у підсумковій нормативній грошовій оцінці зазначеної земельної ділянки виникли розбіжності. Крім того, Управлінням Держземагентства у м.Лисичанську Луганської області було надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.12.2013, з якого вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,6389, яка розташована за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Орджонікідзе, 128, складає 1545137 грн. 98 коп.
Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить формуляр (протокол) судового засідання від 25.11.2013.
Згідно до п.п. 3.9.1, 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 918898 місцезнаходженням відповідача є: вул.Совєтська, б.62, м.Луганськ. На вказану адресу господарський суд і надсилав поштову кореспонденцію.
Відповідно до п.3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ст.17 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").
Згідно з ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Клопотанням № 420 від 05.12.2013 Управління Держземагентства у м.Лисичанську Луганської області просило розглянути справу без участі представника.
Суд, з урахуванням думки представників заявника та позивача, вважає можливим задовольнити вказане клопотання.
У судовому засіданні 11.12.2013 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та позивача, господарський суд
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на момент звернення до суду, прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора міста Лисичанська з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.
До відання Лисичанської міської ради, на підставі ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і , внаслідок цього - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Відповідно до абзацу 2 п.п.1.3 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України). У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить орендодавцеві (стаття 21 Закону України "Про оренду землі", стаття 288 ПК України), то право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку.
Відповідно до п.4 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3рп/99 справа № 1-1/99 інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Враховуючи викладене, суд вважає, що прокурор міста Лисичанська правомірно звернувся з даним позовом до суду.
Рішенням Лисичанської міської ради від 21.02.2007 № 217 було вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод" в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,6389 га для розміщення і експлуатації цеху № 22 (будівля котельної), яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Орджонікідзе, 128.
На виконання вказаного рішення між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод" було укладено договір оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740600132.
Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період експлуатації складає - 1232054 грн. 76 коп.
Пунктом 9 договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 18480 грн. 82 коп. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200.
Згідно п.11 договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 1540 грн. 07 коп.
В п.33 договору сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Обґрунтованою суд вважає вимоги прокурора про викладення п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1545137 грн. 98 коп. (один мільйон п'ятсот сорок п'ять тисяч сто тридцять сім грн. 98 коп." та п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 46354 грн. 14 коп. (сорок шість тисяч триста п'ятдесят чотири грн. 14 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679", враховуючи наступне.
Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).
Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Абзацом 4 п.п.2.19 п.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (зі змінами та доповненнями) встановлено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Також обґрунтованою є вимога прокурора міста Лисичанська про викладення п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "п.11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 3862 грн. 84 коп. (три тисячі вісімсот шістдесят дві грн. 84 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця", оскільки згідно з п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.33 договору).
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, є обґрунтованою вимога прокурора міста Лисичанська про внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740600132, який укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод".
Судовий збір покладається на відповідача відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки на неодноразові звернення позивача до відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору оренди землі, останній не вжив заходів для внесення зазначених змін у договір.
Керуючись ст.ст.49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов прокурора міста Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод" задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740600132, який укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод", відносно земельної ділянки площею 0,6389 га для розміщення та експлуатації цеху № 22 (будівля котельної), яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Орджонікідзе, 128, виклавши п.5 розділу "Об'єкт оренди" договоруу наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1545137 грн. 98 коп. (один мільйон п'ятсот сорок п'ять тисяч сто тридцять сім грн. 98 коп."; п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 46354 грн. 14 коп. (сорок шість тисяч триста п'ятдесят чотири грн. 14 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679"; п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "п.11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 3862 грн. 84 коп. (три тисячі вісімсот шістдесят дві грн. 84 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця".
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Лисичанський гумово-технічний завод", вул.Совєтська, б.62, м.Луганськ, ідентифікаційний код 31097964, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Ленінській об'єднаній Державній податковій інспекції у м.Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.12.2013.
Головуючий суддя Т.В.Косенко
Суддя В.О.Демидов
Суддя А.П.Середа