Ухвала від 12.12.2013 по справі 913/40/13-г

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

УХВАЛА

12 грудня 2013 року Справа № 913/40/13-г

Провадження №13б/913/40/13-г

За заявою кредитора - Публічного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно", м. Черкаси

до боржника - Державного підприємства "Сєвєродонецька теплоелекроцентраль", м. Сєвєродонецьк Луганської області

про банкрутство

Суддя Яресько Б.В.

Секретар судового засідання Гармашова А.А.

У засіданні брали участь:

Від кредитора - Тітов О.М. , довіреність №54 від 21.12.2012 ПАТ "Черкаське хімволокно";

Від кредитора - Солодовник В.С. довіреність № 68 від 26.12.2012, ПАТ "Луганськгаз";

Від кредитора - Домарєва С.М. дов. № 132/0/12-13/10-013 СДПІ з великими платниками податків у м. Луганську ДПС;

Від кредитора - Фабрістова С.В., довіреність № 300 від 20.02.2013, Северодонецька філія УМГ "Донбастрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз";

Від кредитора - Герасименко О.О., довіреність б/н від 20.02.2013, Луганська філія УМГ "Донбастрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз";

Від боржника - Пальчик М.О., довіреність № 06-05-86/801 від 14.05.2013;

Від кредитора - Оніщенко І.П. дов. № 12/10 від 08.07.2013 р. ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України";

Від кредитора - Мороз Ю.С. дов. № 14-348 від 16.03.2013 р. , НАК "Нафтогаз України";

Від кредитора - Захарова Т.І. посвідчення № 76 від 01.06.2011 р. Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

За участю - Гнутова О.Г., довіреність №23713/7/26 від 29.08.2013, представник Головного управління юстиції у Луганській області;

Розпорядник майна, арбітражний керуючий Мучінський І.Д.

обставини справи: банкрутство відповідно до положень ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", попереднє засідання суду.

Розглянувши матеріали справи, суд

встановив:

Ухвалою суду від 03.01.2013 порушено провадження у справі про банкрутство боржника - Державного підприємства "Сєвєродонецька теплоелекроцентраль".

Ухвалою суду від 18.02.2013 визнані грошові вимоги кредитора - публічного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно", м. Черкаси, пр. Хіміків, 76, ідентифікаційний код 00204033, до боржника - державного підприємства "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль", м. Сєвєродонецьк, ідентифікаційний код 00131050, в сумі 37519015 грн. 68 коп. Введено процедуру розпорядження майном державного підприємства "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" м. Сєвєродонецьк ідентифікаційний код 00131050. Призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Мучінського Ігоря Дмитровича (ліцензія АВ № 547696 від 09.08.2010 р.) ідентифікаційний код 2754100834, місце проживання: м. Луганськ, квартал Солнєчний, буд. 13, кв. 3.

27.03.2013 в газеті "Урядовий Кур'єр" №57(4943) опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство боржника із зазначенням усіх реквізитів, передбачених п. 5 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону конкурсні кредитори по вимогам, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом 30 днів з дня публікації в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

Встановлений ст. 14 Закону строк для пред'явлення кредиторами грошових вимог до боржника сплинув 26.04.2013.

Протягом встановленого Законом пересічного строку для звернення конкурсних кредиторів до суду та розпорядника майна з грошовими вимогами до боржника звернулись наступні конкурсні кредитори:

- Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 1 253 005 грн. 01 коп.;

- Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" в сумі 23 467 103 грн. 59 коп.;

- Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби в сумі 34 748 012 грн. 64 коп.;

- Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в сумі 13 451 002 грн. 53 коп.;

- Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в сумі 82 522 875 грн. 45 коп.;

- Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" в сумі 170 381 грн. 16 коп.;

- Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" в сумі 11 970 806 грн. 00 коп.;

- Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", м. Київ, в особі Сєвєродонецького виробничого управління підземного зберігання газу, м. Сєвєродонецьк Луганської області, філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз", м. Донецьк в сумі 6 728 920 грн. 19 коп.

Боржник та розпорядник майна визнали в повному обсязі тільки вимоги ПАТ "Донбасенерго" в сумі 170 381 грн. 16 коп., проти вимог інших кредиторів заперечують повністю або частково.

Вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби в сумі 34 748 012 грн. 64 коп. боржником та розпорядником майна не визнанні з огляду на наступне.

Податковий борг з податку на прибуток, податок на додану вартість виник за період з 2008 по 1 півріччя 2010. Вказана заборгованість реструктуризована судовими рішенням шляхом розстрочення на період від 5 до 10 років. Відповідно до положень Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" заборгованість підлягала списанню, яка залишилися несплаченими станом на 01.06.2011.

Заборгованість зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну енергію в сумі 17 050 000 грн. також є спірною. (відзив від20.05.2013 №06-05-93/937, а.с. 147-148).

Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби не погоджується з доводами боржника та розпорядника майна, оскільки вважає, що податковий борг не підлягає списанню за нормами Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" та Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (відзив від 10.06.2013 №7707/10/10-013).

05.11.2013 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до суду подано уточнення кредиторських вимог від 05.11.2013 №5723/10/10-0/3, відповідно до якого зменшено розмір грошових вимог. Так, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів просить суд визнати грошові вимоги в розмірі 34001376 грн. 77 коп., де 33923462 грн. 50 коп. основний платіж, 77914 грн. 27 коп. пеня.

11.12.2013 р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів та боржником були надані додаткові пояснення, та акти звірення з яких вбачається, що станом на 01.12.2013 р. заборгованість по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію по даним кредитора становить 15239391 грн. 08 коп., по даним боржника - 15232173 грн. 09 коп. По сумам недоїмки стягнутої за судовими рішеннями борг по даним кредитора - 18699621 грн. 70 коп., по даним боржника - 18699621 грн. 60 коп.

Вимоги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в сумі 13 451 002 грн. 53 коп. боржником та розпорядником майна не визнані з посланням на наступне.

Відповідно до п.п. 2 ст. 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" на умовах, визначених цим Законом, підлягають списанню:

- заборгованість за природний газ (у тому числі реструктуризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, у тому числі ліквідованих підприємств, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", що обліковувалася станом на 1 січня 2010 року і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом:

- заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.

Заборгованість, яка виникла внаслідок несвоєчасного розрахунку за поставлений газ за договором №11/07-55-14/07-337 від 06.04.2007, та стягнуті рішеннями господарського суду Луганської області від 17.11.2008 по справі №3/600 в сумі 239 632 грн. 10 коп., від 17.11.2008 по справі № 3/601 в сумі 1 871 105 грн. 25 коп., підлягали списанню в строк до 30.06.2012.

Заборгованість зазначена в договорі №14/12-218 про реструктуризацію заборгованості від 28.12.2012, яка виникла за договором поставки природного газу від 23.09.2009 №06/09-1386-ЕУ-20, що обліковуються станом на 01.10.2010 підлягає списанню, через відсутність серед матеріалів доданих до заяви документального підтвердження виникнення заборгованості станом на 01.01.2010, при цьому не вбачається можливим виокремити суми заборгованості, які виникли після 01.01.2010 та обліковуються станом на 01.01.2011 (відзив від 20.05.2013 №06-05/835, а.с. 112-113).

Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" не погоджується з доводами боржника та розпорядника майна, оскільки, на його думку, положення Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" щодо списання заборгованості, не поширюються на спірну заборгованість (заперечення від 07.06.2013 №31/10-2662).

12.12.2013 р. кредитор надав додаткові пояснення від 09.12.2013 р. № 31/10-5599 в яких обґрунтовує свої заперечення проти доводів боржника стосовно списання заборгованості, зокрема посилаючись на те, що рішенням комісії з питань списання заборгованості ДК «Газ України» від 02.11.2011 р. (протокол № 3) було вирішено, що зазначена заборгованість не підлягає списанню.

Одночасно в зазначених поясненнях кредитор зменшив розмір грошових вимог та просить суд визнати їх в загальній сумі 13160255 грн. 91 коп., а саме:

по договору про відступлення права вимоги від 06.04.2007 р. № 11/07-55-14/07-337 у сумі 2110737 грн. 35 коп.

по договору про реструктуризацію заборгованості від 28.05.2012 р. № 14/12-218 у сумі 11048371 грн. 56 коп., судовий збір - 1147 грн. 00 коп.

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з заявою від 20.03.2013 р. № 0405/481-04 про визнання вимог в сумі 1253005 грн. 01 коп.

Як вбачається зазначені вимоги складаються з:

Заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік в сумі 306430 грн. 47 коп., пеня з 18.04.2012 р. По 23.05.2012 р. - 2206 грн. 44 коп., всього за 2011 рік - 308636 грн. 91 коп.

Заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік - 306931 грн. 68 коп.

Заборгованість за 2006 рік, яка підтверджена рішенням господарського суду Луганської області від 18.06.2007 року по справі № 13/304ад в сумі 261297 грн. 12 коп.

Заборгованість за 2008 рік, яка була стягнута рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.08.2009 року у справі № 2а-23745/09 від 26.08.2009 р. Зі сплати адміністративно-господарських санкцій - в сумі 353986 грн. 41 коп. та пеня 9061 грн. 76 коп. за 2008 рік.

Пеня в сумі 13091 грн. 13 коп., що була стягнута за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2008 року у справі № 2а-171/08

Вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 1 253 005 грн. 01 коп. боржником та розпорядником майна визнані частково з огляду на наступне.

Заборгованість в сумі 637 436 грн. 42 коп. (а саме заборгованість яка була стягнута за судовими рішеннями за 2006 рік, яка підтверджена рішенням господарського суду Луганської області від 18.06.2007 року по справі № 13/304ад в сумі 261297 грн. 12 коп.; заборгованість за 2008 рік, яка була стягнута рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.08.2009 року у справі № 2а-23745/09 від 26.08.2009 р. Зі сплати адміністративно-господарських санкцій - в сумі 353986 грн. 41 коп. та пеня 9061 грн. 76 коп. за 2008 рік; пеня в сумі 13091 грн. 13 коп., що була стягнута за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.05.2008 року у справі № 2а-171/08) визнана (6 черга).

Заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік в сумі 308 636 грн. 91 коп. не підлягає визнанню через скасування судом апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції, якою вказана заборгованість стягнута.

Проти визнання заборгованості в сумі 306 931 грн. 68 коп. за 2012 р. Розпорядник майна та боржник заперечують, на відсутність вини боржника та відповідно підстав для застосування зазначеної санкції.

Суд погоджується з доводами боржника та розпорядника майна з огляду на наступне:

Кредитор звертався з адміністративним позовом до Луганського окружного адміністративного суду про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік та пені в загальній сумі 308636 грн. 91 коп.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2012 року по справі № 2а/1270/4008/2012 в задоволені позову було відмовлено повністю.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012 року постанова Луганського окружного адміністративного суду від 14.06.2012 року по справі № 2а/1270/4008/2012 була залишена без змін.

Таким чином, відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України вже є встановлений рішенням суду факт необґрунтованості вимог кредитора щодо стягнення з боржника адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік та пені в загальній сумі 308636 грн. 91 коп., в зв'язку з чим суд відхиляє зазначені вимоги.

Кредитор просить суд визнати також його вимоги у складі заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік в сумі 306931 грн. 68 коп.

Зазначені санкції на думку кредитора підлягають сплати боржником за 2012 рік відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в України» в зв'язку з тим, що в 2012 році згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік (форма № 10-ПІ) з 25 місць які повинні бути зайняті інвалідами відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в України» у боржника фактично працювало 17 осіб.

Суд погоджується з доводами боржника та розпорядника майна щодо безпідставності вимог кредитора щодо стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік в сумі 306931 грн. 68 коп., з огляду на наступне:

Статтею 19 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в України» № 875-ХІІ, встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 19 цього закону боржнику встановлений норматив робочих місць інвалідів у кількості 25 працівників. На протязі 2012 року на підприємстві працювало 17 інвалідів. Кількість робочих місць, не зайнятих інвалідами, становить 8 осіб.

За змістом ч.3 ст. 19 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в України» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст. 18 цього закону.

Згідно ч.1 ст.18 вищевказаного Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч.3 ст. 18 зазначеного закону підприємства зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок по пошуку і підбору інвалідів для працевлаштування.

Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Аналіз наведених норм законодавства та матеріалів справи дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати та працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

З матеріалів справи вбачається, що боржник вживав заходи, передбачені чинним законодавством, по забезпеченню працевлаштування інвалідів, тому на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування й відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватися.

Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів роботодавці повідомляють територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форми звітності N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкцію щодо заповнення форми звітності N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" від 10.02.2007 N 42 щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду.

Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік Форми №10-ПІ наданий відповідачем до кредитора - Луганського обласного відділення фонду соціального захисту.

Також, про наявність вакантних місць роботодавці повинні повідомляти центри зайнятості, направляючи звітність у формі N 3-ПН.

Судом встановлено, що боржником надавались звіти про наявність вакансій на підприємстві до Сєвєродонецького міського центру зайнятості протягом 2012 року, як це передбачено Формою № 3-ПН.

Крім того, як вбачається з листа Сєвєродонецького міського центру зайнятості від 09.10.2013 р. № 13/02-2716, протягом 2012 року боржник постійно брав участь в проведенні «Ярмарок вакансій» для вирішення питання працевлаштування осіб з обмеженими можливостями, які проводилися Сєвєродонецьким міським центром зайнятості за участю Управління праці та соціального захисту населення.

Відповідно до ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Слід враховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

Розглянувши справу, суд дійшов висновку, що ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» вжито усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, оскільки вакантні посади для інвалідів на ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» не були зайняті не з вини боржника. Судом встановлено, що боржник створив місця для інвалідів в необхідному обсязі та здійснив усі заходи для працевлаштування на ці місця інвалідів.

За таких підстав суд вважає, що кредитором не надано доказів встановлення будь-яких порушень чинного законодавства щодо виконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, тобто кредитором не доведено суду обставин, на яких ґрунтується його вимога щодо визнання санкцій, тому на боржника не може бути покладена відповідальність по сплаті адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік в сумі 306931 грн. 68 коп.

З врахуванням викладеного, підлягає визнанню заборгованість в сумі 637 436 грн. 42 коп., в решті слід відмовити.

З огляду на наведене вище, приймаючи до уваги наявність спірних грошових вимог, та з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин розгляд справи слід відкласти.

Керуючись ст. ст. 77, 86 ГПК України, ст. ст. 1, 31, 13, 14, 15, 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Визнати вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 637 436 грн. 42 коп., в решті відхилити.

2. Відкласти розгляд справи на 11 год. 00 хв. 23.12.2013 року. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Луганської області, каб. 334.

3. Кредиторам відносно вимог яких боржником та розпорядником майна надані додаткові заперечення, надати письмові пояснення з обґрунтуванням своїх вимог та нормативним і документальним обґрунтуванням викладених доводів, у випадку зміни розміру заявлених вимог надати відповідні заяви.

4. ДК «Газ України» надати суду засвідчену копію протоколу № 3 від 02.11.2011 р. рішення комісії з питань списання заборгованості в частині стосовно вирішення питання відносно боржника.

Матеріали до справи учасниками повинні бути надані суду завчасно, не пізніше 3-х днів до дати слухання.

Суддя Б.В.Яресько

З оригіналом згідно

Помічник судді А.В.Бабаян

16.12.2013