Справа №764/10771/13-а
2-а/764/395/2013
28 жовтня 2013 року Ленінський районний суд міста Севастополя у складі: головуючого - судді Гаркуші О.М., при секретарі - Грищенко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Севастополі, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення певних дій,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Севастополі (надалі по тексту ГУ ПФУ у місті Севастополі) та до Військового комісаріату в АРК, в якому, просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у місті Севастополі щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із введенням щомісячної додаткової грошової винагороди для військовослужбовців згідно з додатком до постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889;
- зобов'язати ГУ ПФУ у місті Севастополі провести позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01 липня 2008 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, надбавки за кваліфікацію в розмірі 40 відсотків, встановленої наказом Міністра Оборони України від 11.06.2008 року № 260;
- зобов'язати ГУ ПФУ у місті Севастополі здійснити з 01 березня 2013 року перерахунок та виплату недосплачених сум пенсії позивачу, обчисливши її розмір з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889.
- зобов'язати Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим надати ГУ ПФУ в місті Севастополі довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Вимоги позову мотивовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних сил України і отримує пенсію відповідно до ст. 63 ЗУ „Про пенсійне Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. На підставі прийнятої пізніше постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889 (надалі - Постанова), встановлена щомісячна додаткова грошова винагорода для категорії військовослужбовців, до якої раніше відносився позивач. Втім, незважаючи на збільшення грошового забезпечення, з якого має здійснюватися розрахунок пенсії позивача, відповідач від здійснення цього ухилився та на його відповідний запит у здійсненні вказаних дій відмовив.
Представник відповідача ГУ ПФУ у місті Севастополі надав на адресу суду заперечення з якого вбачається, що дійсно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Разом з тим, представник відповідача у запереченнях наполягає на тому, що встановлена на підставі Постанови додаткова грошова винагорода не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, а тому відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача.
В письмових запереченнях представник Військового комісаріату АРК виклав свою правову позицію та просив в задоволенні вимог, що стосуються протиправних дій військового комісаріату АРК відмовити, оскільки, вимоги позивача є незаконними та не обґрунтованими. Зазначив, що подання довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії військовий комісаріат АРК може вчинити після отримання з ГУ ПФУ у місті Севастополі списку на позивача, згідно з Порядком затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання по справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Перевіривши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних сил України і отримує пенсію відповідно до положень Закону України „Про пенсійне Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с.5).
Позивач 20.08.2013 року звернувся з заявою до ГУ ПФУ у місті Севастополі про перерахунок пенсії згідно наказу постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889 (а.с.6). Проте листом від 03.10.2013 року йому було відмовлено у зазначеному перерахунку з посиланням на відсутність підстав (а.с.7). Позивач вважає наведені дії ГУ ПФУ у місті Севастополі неправомірними та просить зобов'язати провести відповідний перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Частиною 2 ст.51 вищезгаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії. Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони. Постановою № НОМЕР_1 дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10% посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів від 22.09.2010 року № 889 «Питання забезпечення окремих категорій військовослужбовців: збройний прикордонної служби та внутрішніх військ міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» установлено військовослужбовцям щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Відповідно до п. 2 Постанови визначено, що граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої п. 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Тобто, постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року за №889 визначає, що дозволено Міністерству Оборони України іншим силовим міністерствам і відомствам установити щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. В тексті постанови чітко вказано, що граничні розміри, порядок ти умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, визначаються у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
15 листопада 2010 року Міністерством оборони України видано наказ Міністра оборони України від 15.11.2010 №595, який зареєстрований Міністерством юстиції України 29.11.2010 за №1194/18489, "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди", пунктом 3 якого встановлено, що грошова винагорода визначається з місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Тобто грошові винагороди військовослужбовцям плаваючого та льотного складу визначаються саме з грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4 даного наказу виплата винагороди здійснюється з того дня, з якого військовослужбовці стали до виконання обов'язків за посадами, та припиняється з дня, наступного за днем звільнення від обов'язків за посадою.
Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновків, що додаткова грошова винагорода, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої винагороди дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 році.
Заміна розміру винагороди як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид винагороди встановлюється рішенням Кабінету Міністрів України.
Отже, відмовляючи ОСОБА_1 в задоволенні заяви про перерахунок пенсії, ГУ ПФУ у місті Севастополі керувалося положенням чинного законодавства і діяло в межах наданих повноважень.
Таким чином, підстав для визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії неправомірними не має, тому в задоволенні цих вимог позивачу слід відмовити.
Оскільки вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити заборгованість знаходяться в залежності від вирішення перших вимог, в задоволенні яких відмовлено, то і вони є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
При цьому суд визначає, що позивні вимоги в частині зобов'язання Військового комісаріату АРК надати ГУ ПФУ в місті Севастополі довідку про розмір грошового забезпечення наразі є передчасними. Військовим комісаріатом АРК з цього приводу Головному Управлінню ПФУ в місті Севастополі відмовлено не було, тому в задоволенні цієї вимоги також необхідно відмовити.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу у справі, який не є суб'єктом владних повноважень, не повертаються.
На підставі викладеного, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 28 вересня 2010 року № 889, ст.ст. 9, 11, 12, 71, 72, 94, 99, 100, 104-106, 161, 244-2, 267 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Севастополі, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення певних дій - відмовити.
Постанова може буде оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя -