83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
12.05.09 р. Справа № 41/69
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства “Орджонікідзевугілля”, м. Єнакієве
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 193595,29 грн.
При участі представників:
від позивача: Руденко А.О. - довіреність № 02-769 від 13.03.2009
від відповідача: Калашнік О.Ф. - довіреність №01/4-109 від 12.01.2009р.
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства “Орджонікідзевугілля”, м. Єнакієве про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 193595,29 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою щодо додержання вимог природоохоронного законодавства структурним підрозділом відповідача - „Шахта Полтавська”, встановлено здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом (промкотельня) без дозволу, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”
Позивач стверджує, що факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря зафіксований в актах перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства від 16.01.2006 року, № 17 від 29.01.2007 року, приписах про усунення порушень, акті результатів контролю викидів забруднюючих речовин в атмосферу від 03.11.2005 року № 230-1, акті відбору проб стаціонарних джерел від 03.11.2005 року № 26, протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел № 26 від 07.11.2005 року.
Позивачем зазначено, що згідно з розрахунком, проведеним на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», державі заподіяні збитки на суму 193595,29 грн.
Позивачем підтримано позовні вимоги прокурора.
Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву (вих. № 360 від 12.05.2009 року) позовні вимоги в сумі 193595,29 визнав у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
29.01.2007 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу екологічної інспекції по Горлівському регіону проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на Структурному підрозділі „Шахта „Полтавська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”, результати якої оформлено актом перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства на СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля” № 17 від 29.01.2007 року.
Перевіркою встановлено факт наднормативних викидів забруднюючих речовин без дозволу на викиди відповідачем за період з 2004 по 2006 рік стаціонарними джерелами викидів в атмосферне повітря. Встановлено, що теплопостачання підприємства здійснюється від шахтної вугільної котельні, обладнаної трьома котлами КЕ-10/14.
За фактом виявленого порушення відповідачу видано припис на його усунення, а саме, відповідачу приписано, зокрема, строком виконання до 01.06.2007 року отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами.
Факт наднормативного викиду відповідачем забруднюючих речовин в атмосферне повітря зафіксований також в акті відбору проб викидів стаціонарних джерел від 03.11.2005 року № 26, протоколі вимірювань параметрів газопилового потоку від 03.11.2005 року, протоколі № 26 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 07.11.2005 року, акті № 230-1 результатів контролю викидів забруднюючих речовин в атмосферу від 03.11.2005 року.
Так, відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 03.11.2005 року № 26 було проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел СП „Шахта „Полтавська” ДП „Орджонікідзевугілля”, про що складені відповідні протоколи, а саме: протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 03.11.2005 року та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 07.11.2005 року № 26.
Довідкою від 22.02.2007 року № 126 Структурним підрозділом „Шахта „Полтавська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” повідомлено позивача про те, що протягом 2006 року в котельні СП „Шахта „Полтавська” працював один котел № 2 816 годин.
Провідним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю Горлівського регіону згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі СП „Шахта „Полтавська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” в результаті наднормативних викидів (при відсутності дозволу) забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду (промкотельня) протягом періоду з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року (включно).
Згідно наведеного розрахунку, розмір компенсації збитків в результаті наднормативних викидів (без дозволу) забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду СП „Шахта „Полтавська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (промкотельня) за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року (включно) становить 193595,29 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 17 від 29.01.2007 року.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 157/693 від 29.05.1995 року) (надалі - Методика), була розрахована сума збитку в результаті наднормативних викидів (без дозволу) забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду СП „Шахта „Полтавська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (промкотельня) за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року (включно), яка склала 193595,29 грн.
Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 4.1. Методики).
Збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відшкодовуються підприємствами незалежно від форм власності та видів господарської діяльності ( п. 4.2. Методики).
Стягнення платежів за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не звільняє підприємства від відшкодування збитків за наднормативні викиди ( п. 4.3. Методики).
Сума збитків не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Єнакіївської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як зазначалось, відповідачем в повному обсязі визнано позовні вимоги на загальну суму 193595,29 грн.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що дії відповідача та визнання позову відповідачем у даній справі не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приймає визнання відповідачами позову та позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі ст. 78 Господарського процесуального кодексу України.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 193595,29 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Єнакіївської міської ради (м. Єнакієве, п/р 33115331700043, ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686594, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 193595,29 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 1935,95 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (86045, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 10, ЄДРПОУ 32276912) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 312,50 грн.
Суддя