09 грудня 2013 р. Справа № 903/1380/13
за позовом Луцької міської ради
до Публічного акціонерного товариства «Мостобуд», м.Київ
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки
Суддя: В.А. Пахолюк
Представники:
від позивача: Лабінська Л.О. - головний спеціаліст юридичного відділу, дов. № 1.1-8/4740 від 26.07.2013 р.,
від відповідача: не прибув.
Суть спору:
Позивач в позовній заяві просить внести зміни до договору оренди землі від 22.02.2005р., укладеного між Луцькою міською радою та ПАТ «Мостобуд», а саме п.9 Договору, виклавши в новій редакції:
« 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 0,09 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 06.06.2013 року Луцькою міською радою на адресу відповідача було надіслано пропозицію за вих. №1.1.-11/3598 про внесення змін до договору оренди землі в частині внесення змін (збільшення) розміру орендної плати. Однак, відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції.
У зв'язку з тим, що сторони добровільно не досягнули домовленості про внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005 року позивач звернувся з позовною заявою до суду.
Як на правові підстави позову позивач посилається на статті 287, 288, 290 Податкового кодексу України, ст.ст.1, 2, 13, 15,17, 18, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.188 ГК України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач в письмовому відзиву (вх.№ 01-29/13759/13 від 06.12.2013 р.) позовні вимоги вважає необґрунтованими, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
- вказаний позивачем лист Луцької міської ради не вважає пропозицією щодо внесення змін до договору, а лише частиною ділової переписки між позивачем та відповідачем, оскільки у ньому ПАТ «Мостобуд» пропонується звернутися в управління земельних ресурсів Луцької міської ради для вирішення вказаного питання, надати додаткові документи тощо;
- позивачем порушено порядок передачі спору до суду, передбачений ст.188 ГК України, а саме, пропущено двадцятиденний строк (з урахуванням поштового обігу);
- позовні вимоги про внесення змін до договору оренди не відповідають проекту Додаткової угоди, яка була додана до Листа: в проекті вказано про зміну розміру орендної плати лише на 2013 рік, а в позовній заяві термін не обмежений.
На підставі клопотання (вх.№ 01-29/13758/13 від 06.12.2013 р.) відповідачем долучено до матеріалів справи копію довідки з ЄДРПОУ ПАТ «Мостобуд».
На адресу суду від відповідача надійшло клопотання (вих.№01-29/13757/13 від 06.12.2013р.) про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням його представника у відрядженні, що підтверджує наказом № 134-В від 06.12.2013 р.
Представник позивача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечує, посилаючись на необґрунтованість та недобросовісне користування відповідачем своїми процесуальними правами.
Суд, розглянувши клопотання відповідача приходить до висновку про його відхилення. При цьому виходить з наступного.
Згідно ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відкладення розгляду справи в порядку ст.77 ГПК України внаслідок нез'явлення в засідання представників сторін є правом, а не обов'язком суду. Таке право реалізовується судом в тому випадку, коли спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що представництво інтересів в суді не обмежене певним колом осіб, а надання додаткових пояснень та доказів по справі в господарському судочинстві не ставиться в залежність від явки уповноважених представників у судове засідання.
Відтак, суд прийшов до висновку, що відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши уповноваженого представника позивача, господарський суд встановив:
22.02.2005 року між Луцькою міською радою як орендодавцем і Відкритим акціонерним товариством «Мостобуд» як орендарем було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір), який 24.02.2005 року - зареєстровано Луцьким міським управлінням земельних ресурсів за №291.
Згідно з пунктами 1, 2 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1597 кв.м. для обслуговування гуртожитку, яка знаходиться на вул.Ківерцівській, 30.
Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.8 договору).
Згідно з п.п.9, 5, 11 договору орендна плата за землю вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 0,03% від грошової оцінки земельної ділянки на рік.
Нормативна грошова оцінказемельної ділянки станом на січень 2005 року становить 113 977, 91 грн.
Оплата за оренду земельної ділянки вноситься орендарем щомісячно рівними частинами до місцевого бюджету не пізніше 15-го числа наступного місяця.
Пунктом 12 договору оренди визначено, що розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Відповідно до ст.14.1.136 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст.288.1 Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати відповідно до ст.ст.288.5., 288.5.1 Податкового кодексу України встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповіді сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 289.1 Податкового кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Рішенням Луцької міської ради № 25/62 від 26.03.2008 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька» було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження і функціонального використання.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.209 р. «Про впорядкування орендної плати за землю» було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з додатком.
Додатком до цього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.
У разі використання земельної ділянки для обслуговування житлового фонду, то річний розмір орендної плати становить 0,09 % від грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п. 5 ст. 59 вищезазначеного Закону рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Рішенням Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009 року «Про впорядкування орендної плати за землю» приведено розмір орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства України. Дане Рішення було оприлюднено на офіційному сайті Луцької міської ради та опубліковано у газеті «Луцький замок» № 27 від 02.07.2009 року.
У пункті 2.19 постанови пленуму ВГСУ від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини не можуть братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Матеріали справи не містяться доказів визнання нечинним або скасування рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держземагенства у Волинській області від 20.05.2013 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1597 кв.м. для обслуговування гуртожитку становить 411 706, 60 грн.
Згідно з довідкою управління земельних ресурсів річна орендна плата в розмірі 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проведеної головним управлінням Держземагенства у Волинській області у 2013 році становить: 370, 54 грн.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.
З врахуванням тих обставин, що рішення Луцької міської ради № 42/20 від 24.06.2009 р. «Про впорядкування орендної плати за землю» є чинним і обов'язковим для виконання усіма суб'єктами господарювання та те, що орендар - ПАТ «Мостобуд» самостійно не звернувся до Луцької міської ради для укладення додаткової угоди до договору оренди, 06.06.2013 р. на адресу відповідача було надіслано лист - пропозицію укласти додаткову угоду до договору оренди землі в частині внесення змін (збільшення) розміру орендної плати з примірником додаткової угоди.
Однак, як пояснив представник позивача, відповідач відповіді на лист не надіслав, про результати розгляду пропозиції не повідомив.
У зв'язку з тим, що сторони у справі не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди землі від 22.02.2005 року передбачено що розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, а орендна плата за землі державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленою умовами договору (постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-1/10068-2008).
Таким чином, позивач вправі вимагати внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005 року.
З огляду на викладене, зважаючи на законодавчу зміну граничного розміру орендної плати, встановлену договором оренди землі можливість перегляду цього розміру, строк передачі земельної ділянки на 10 років, беручи до уваги пояснення представника позивача про те, що з часу внесення змін до законодавства зміни до договору оренди землі від 22.02.2005 року не вносились, вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005 року шляхом викладення пункту 9 цього договору в новій редакції підлягає до задоволення.
Оскільки зміни до договору оренди землі від 22.02.2005 року вносяться в судовому порядку, то, враховуючи норму ч.3 ст.653 ЦК України, зобов'язання сторін за договором в такому випадку змінюються з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Також у відповідності із ч.5 ст.188 ГК України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Зауваження відповідача про те, що лист Луцької міської ради не є пропозицією щодо внесення змін до договору не взято судом до уваги, оскільки відповідно до Листа Вищого господарського суду України від 01.01.2010 р. № 220 «Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами» роз'яснено, що установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні
Отже, позивачем дотримано визначеної законом відповідної процедури щодо внесення змін до договору оренди землі.
Щодо порушення позивачем порядку передачі спору до суду, то слід зазначити, що відповідно до ст.188 ГК України двадцятиденний строк (з урахуванням поштового обігу) передбачений для повідомлення стороною договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, другої сторони про результати її розгляду. а не подачі позову.
У зв'язку із задоволенням позову на відповідача відповідно до ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України покладаються судові витрати по справі.
Керуючись ст.ст. 188 Господарського кодексу України, ст.654 Цивільного кодексу України, ст.ст.14.1.136., 274.1., 288.1., 288.5. Податкового кодексу України, ст.ст. 13 - 15, 17, 18, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 22.02.2005 року, укладеного між Луцькою міською радою (43025, м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) та Публічного акціонерного товариства «Мостобуд» (01033, м. Київ, Голосіївський район, вул.Паньківська, 5, код ЄДРПОУ 01386326), а саме п.9 Договору, виклавши в новій редакції:
« 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 0,09 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
3. Стягнути із Публічного акціонерного товариства «Мостобуд» (01033, м. Київ, Голосіївський район, вул.Паньківська, 5, код ЄДРПОУ 01386326) на користь Луцької міської ради (43025, м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 1 147, 00 грн. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
4. Зміни до договору оренди землі від 22.02.2005 року, укладеного між Луцькою міською радою та Публічним акціонерним товариством «Мостобуд», набирають чинності з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Повне рішення складено 12.12.2013 р.
Суддя В.А.Пахолюк