18 червня 2013 р. Справа № 2025/2а-1075/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 14.02.2011р. по справі № 2025/2а-1075/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
17.12.2010 року ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком згідно вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 2005 року, з урахуванням показника середньої заробітньої плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.
Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 14.02.2011 року зазначений позов задоволено . Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка застосовується для обчислення пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фондуУкраїни в Лозівському районі Харківської області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно застосовується для обчислення пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, починаючи з липня 2010 року.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального права, а саме: ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до неправильного вирішення справи.
Виходячи з приписів абз. 4 ч.8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції -скасуванню, із прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 17.12.2010 року. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до приписів ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем, відповідно до поданої позивачем заяви, було здійснено перерахунок пенсії, без урахування приписів ч.2 ст.40 зазначеного Закону, а саме не включено до складової заробітної плати - показник середньої заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Позивач вважає здійснення відповідачем перерахунку пенсії у такий спосіб неправомірним.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обов'язку відповідача при перерахунку пенсії включати до складової заробітної плати позивача показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р., враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Між тим, колегія суддів не може погодитися з обґрунтованістю таких висновків суду, виходячи з наступного.
Відповідно до п. п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Між тим, враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, колегія суддів вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений.
Кабінету Міністрів України законодавцем не надано права змінювати положення вказаного закону, а тому такий показник не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Приписами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено формулу визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.
14.12.2010 року позивач звернувся із заявою не про призначення, а перерахунок пенсії, тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при ухваленні рішення суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, визначених ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до неправильного вирішення справи, тому задовольняє апеляційну скаргу, скасовує постанову суду, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області задовольнити.
Постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 14.02.2011р. по справі № 2025/2а-1075/11 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі , є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Присяжнюк О.В.
Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Курило Л.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Присяжнюк О.В.