Копія
Іменем України
Справа № 801/7485/13-а
04.12.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Цикуренка А.С. ,
Іщенко Г.М.
секретар судового засідання Даніліна К.В.
за участю сторін:
представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест"- Летанина Наталія Олександрівна, довіреність № б/н від 31.08.12
представник відповідача - Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим- Макієнко Наталія Юріївна, довіреність № 65/9/10 від 29.07.13
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 09.09.13 у справі № 801/7485/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" (вул. Халтуріна, буд.49-б,Ялта,Автономна Республіка Крим,98600)
до Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим (вул. Васильєва, 16,Ялта,Автономна Республіка Крим,98600)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.09.13 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" до Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.04.2013 №0000662201, №0000652201, №0000672201 - задоволені.
Визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта Головного управління Міндоходів в АР Крим від 02.04.2013 №0000662201, №0000652201, №0000672201.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" судовий збір у розмірі 2294,00 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.09.13 та прийняти нове рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні 04.12.13 представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що податковим органом проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2011 по 31.12.2012 валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 по 31.12.2012.
За результатами перевірки складений акт від 15.03.2013 №388/22.1/32169930/74, в якому зафіксовані порушення Товариства з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест":
- підпункту 14.1.36 пункту 14 статті 14, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податок на прибуток у сумі 355919,00 грн., у тому числі по податкових періодах : за 3 квартал 2011 року у розмірі 56753,00 грн., за 4 квартал 3011 року у сумі 56752,00 грн., за 1 квартал 2012 року у сумі 51818,00 грн., за 2 квартал 2012 року у сумі 51817,00 грн., за 3 квартал 2012 року у сумі 138779,00 грн.;
- пункту 198.3, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації з ПДВ) на загальну суму 247198,00 грн. та заниження податку на додану вартість на загальну суму 82373,00 грн., у тому числі по податкових періодах: за листопад 2012 року у розмірі 40449,00 грн.; за грудень 2012 року у сумі 41924,00 грн.;
- пункту 176.2 статті 176, пункту 119.2 статті 119 Податкового кодексу України в частині не відображення у податкових розрахунках (1ДФ) даних про суми доходів, отриманих фізичними особами і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2012 року.
За результатами перевірки винесені наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 02.04.2013 №0000662201 про збільшення грошового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 102966,00 грн., у тому числі 82373,00 грн. за основним платежем та 20593 грн. за штрафними санкціями;
- від 02.04.2013 №0000652201 про зменшення розміру залишку від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2012 року на загальну суму 247198,00 грн.;
- від 02.04.2013 №0000672201 про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на загальну сумі 416523,00 грн., у тому числі 355919,00 грн. за основним платежем та 60604,00 грн. за штрафними санкціями.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з 01.04.2011 по 31.12.2012 Товариство з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" мало господарські стосунки з ТОВ "Західнобудпостач", ПП "ПЕК "Современник".
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Західнобудпостач" (орендодавець) укладений договір оренди транспортних засобів від 04.01.2011 №1/11, відповідно до якого орендодавець зобов'язується передати орендареві в строкове, платне користування транспортні засоби- вантажні бетонорозмішувачі: MERCEDES-BENZ з державним номером АА9736НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА4581НІ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА4582НІ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9743НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9735НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9741НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9738НЕ.
Вартість оренди семи автомобілів на місяць становить 987000,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.. Орендодавець передає орендарю автомобілі на строк до 31.12.2011.
На підтвердження виконання умов вказаного договору сторонами підписаний акт приймання-передачі транспортних засобів від 04.01.2011 №1/11 та надані наступні документи: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.04.2011 №4 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.05.2011 №6 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.06.2011 №9 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.07.2011 №12 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.08.2011 №17 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.09.2011 №24 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.10.2011 №32 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.11.2011 №51 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.12.2011 №63 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн..
Крім того, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" (орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Західнобудпостач" (орендодавець) укладений договір оренди транспортних засобів від 01.01.2012 №01/01/12, відповідно до якого орендодавець зобов'язується передати орендареві в строкове, платне користування транспортні засоби- вантажні бетонорозмішувачі: MERCEDES-BENZ з державним номером АА9736НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА4581НІ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА4582НІ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9743НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9735НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9741НЕ, MERCEDES-BENZ з державним номером АА9742НЕ.
Вартість оренди семи автомобілів на місяць становить 987000,00 грн., у тому числі ПДВ- 16450,00 грн.. Орендодавець передає орендарю автомобілі на строк до 31.12.2012.
На підтвердження виконання умов вказаного договору сторонами підписаний акт приймання-передачі транспортних засобів від 01.01.2012 №01/01/12 та надані наступні документи: акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 16.01.2012 №1 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.01.2012 №2 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 15.02.2012 №4 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 29.02.2012 №5 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 15.03.2012 №6 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.03.2012 №7 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 16.04.2012 №8 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.04.2012 №9 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 15.05.2012 №15 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31.05.2012 №16 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30.06.2013 №23 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн.; акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 15.06.2013 №22 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ- 8225,00 грн..
Згідно відомостей офіційного сайту Державної податкової служби України (http://sta.gov.ua/control/uk/vat/search) свідоцтво платника ПДВ, а саме ТОВ "Західнобудпостач" анульоване 17.10.2012 (причина анулювання - вiдсутнiсть поставок та ненадання декларацій).
Тобто на момент здійснення відповідних операцій мало повноваження виписувати податкові накладні.
Також в матеріалах справи містяться податкові накладні №2 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн., №3 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №4 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №6 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №9 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №12 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №20 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №26 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №38 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №59 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №71 на суму 98700,00 грн., у тому числі ПДВ-16450,00 грн.; №41 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №21 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №15 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №16 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №1 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №2 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №3 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №4 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №5 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №6 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №8 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн.; №7 на суму 49350,00 грн., у тому числі ПДВ-8225,00 грн..
Перевезення орендованих транспортів відбувалось працівником позивача, що підтверджується відрядженнями та подорожними листами вантажного автомобіля.
Витрати на придбання послуг з оренди автотранспорту Товариством з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" відносило до складу собівартості отриманих (придбаних) товарів, робіт (послуг) та відображало бухгалтерськими проводками:
Дт 23 "Виробництво" Кт 631 "Розрахунки із постачальниками";
Дт 90 "Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг);
Кт 23 "Виробництво" на загальну суму 660854,15 грн. за 3 квартал 2012 року.
Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Південькурортінвест" (покупець) та Приватним підприємством Паливно-енергетичним комплексом "Современник" (постачальник) був укладений договір поставки нафтопродуктів від 01.01.2011 №59, згідно якого постачальник зобов'язується поставити на адресу покупця товар, а покупець зобов'язується сплатити шляхом передоплати і прийняти поставлений товар. Найменування - продукти нафтоперероблення рідкі. Строк дії даного договору до 31.12.2011.
01.01.2012 між сторонами було підписано додаткову угоду до договору поставки нафтопродуктів від 01.01.2011 №59, відповідно до якого договір від 01.01.2011 №59 вважати пролонгованим до 31.12.2012.
На підтвердження проведення господарських операцій платнику податків видані видаткові накладні: від 31.08.2012 №562 на суму 24125,00 грн. (ПДВ-4020,83 грн.); від 28.08.2012 №555 на суму 57900,00 грн. (ПДВ-9650,00 грн.); від 08.08.2012 №513 на суму 48250,00 грн. (ПДВ-8041,67 грн.); від 07.08.2012 №510 на суму 48250,00 грн. (ПДВ-8041,67 грн.); від 17.08.2012 №536 на суму 9650,00 грн. (ПДВ-1608,33 грн.); від 10.08.2012 №534 на суму 19300,00 грн. (ПДВ-3216,67 грн.); від 17.08.2012 №556 на суму 28950,00 грн. (ПДВ-4825,00 грн.); від 22.08.2012 №553 на суму 57900,00 грн. (ПДВ-9650,00 грн.); від 18.09.2012 №603 на суму 39400,00 грн. (ПДВ-6566,67 грн.); від 21.09.2012 №609 на суму 49250,00 грн. (ПДВ-8208,33 грн.); від 11.09.2012 №588 на суму 77200,00 грн. (ПДВ-12866,67 грн.); від 12.09.2012 №592 на суму 38800,00 грн. (ПДВ-6466,67 грн.); від 03.09.2012 №572 на суму 48250,00 грн. (ПДВ-8041,67 грн.); від 07.09.2012 №587 на суму 57900,00 грн. (ПДВ-9650,00 грн.); від 27.09.2012 №620 на суму 148500,00 грн. (ПДВ-24750,00 грн.); від 24.09.2012 №613 на суму 39400,00 грн. (ПДВ-6566,67 грн.).
Згідно відомостей офіційного сайту Державної податкової служби України (http://minrd.gov.ua/reestr) дата початку дії свідоцтва ПДВ приватного підприємства паливно-енергетичного комплексу "Современник"- 14.02.2012.
Тобто на момент здійснення відповідних операцій мало повноваження виписувати податкові накладні.
Зокрема, на підтвердження здійснення вищезазначеного договору позивачем надані податкові накладні: №49 на суму 48250,00 грн., у тому числі ПДВ 8041,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №219 на суму 57900,00 грн., у тому числі ПДВ 9650,00 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №316 на суму 77200,00 грн., у тому числі ПДВ 12866,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №349 на суму 38800,00 грн., у тому числі ПДВ 6466,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №518 на суму 39400,00 грн., у тому числі ПДВ 6566,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №633 на суму 49250,00 грн., у тому числі ПДВ 8208,33 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №702 на суму 39400,00 грн., у тому числі ПДВ 6566,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №791 на суму 148500,00 грн., у тому числі ПДВ 24750,00 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №229 на суму 48250,00 грн., у тому числі ПДВ 8041,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №260 на суму 48250,00 грн., у тому числі ПДВ 8041,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №372 на суму 19300,00 грн., у тому числі ПДВ 3216,67 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №601 на суму 9650,00 грн., у тому числі ПДВ 1608,33 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №808 на суму 57900,00 грн., у тому числі ПДВ 9650,00 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №957 на суму 57900,00 грн., у тому числі ПДВ 9650,00 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо); №1125 на суму 24125,00 грн., у тому числі ПДВ 4020,83 грн. (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця-дизельне паливо).
Розрахунки між суб'єктами господарювання відбувались у безготівковій формі та ТОВ "Південькурортінвест" перерахувало на адресу ПП ПЕК "Современник" кошти за дизельне паливо, що підтверджується платіжними дорученнями: від 07.08.2012 №697, від 08.08.2012 №709, від 10.08.2012 №718, від 17.08.2012 №738, від 22.08.2012 №750, від 28.08.2012 №762, від 31.08.2012 №770, від 03.09.2012 №772, від 07.09.2012 №781, від 11.09.2012 №788, від 12.09.2012 №796, від 18.08.2012 №821, від 21.09.2012 №834, від 24.09.2012 №841, від 27.09.2012 №849.
Крім того, зазначені господарські операції знайшли своє відображення в бухгалтерському обліку підприємства такими проводками: журнал проводок за 2012 рік 20,631 "Контрагенти: Современник"- 2650371,61 грн.; журнал проводок за 2012 рік 64,631 "Контрагенти: Современник"- 530074,34 грн.; журнал проводок за 2012 рік 631,31 "Контрагенти: Современник"- 3261245,95 грн.; журнал проводок за 2011 рік 64,631 "Контрагенти: Современник"- 152898,75 грн.; журнал проводок за 2011 рік 20,631 "Контрагенти: Современник"- 764493,95 грн.; журнал проводок за 2011 рік 631, 31 "Контрагенти: Современни"-917392,70 грн..;
Стосовно руху активів по операції з придбання позивачем у ПП ПЕК "Современник", позивач придбав паливо для власних потреб, для використання палива для заправки транспорту, яким позивач володів на праві оренди транспортних засобів.
Заправка транспорту паливом здійснювалось на авто-заправочних станціях ПП ПЕК "Современник" за відомостями, обов'язок ведення яких покладений на АЗС, а загальна кількість придбаного палива визначалась в видаткових накладних.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.01.2013 по справі №2а-14020/12/0170/7 визнані протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби щодо невизнання документом податкової звітності податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 з додатками 1,5,8, поданих 22.10.2012 Приватним підприємства паливно-енергетичний комплекс "Современник". Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби відобразити на особовому рахунку Приватного підприємства паливно-енергетичний комплекс "Современник" показники декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 з додатками 1,5,8 з 22.10.2012.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2013 апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби залишено без задоволення. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.01.2013 у справі № 2а-14020/12/0170/7 залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.04.2013 відмовлено Державній податковій інспекції у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.01.2013 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2013 по справі №2а-14020/12/0170/7 за позовом Приватного підприємства паливно-енергетичного комплексу "Современник" до Державної податкової інспекції у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.
Згідно з ч. 2 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Перевіряючи обґрунтованість зазначених висновків акту перевірки та перевіряючи правомірність прийняття податкових повідомлень - рішень судовою колегією встановлено наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України), який набрав чинність з 01.01.2011 р.
Податковим кодексом України вимагається від платників податків своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податки та збори, своєчасно подавати у строки декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів та усувати самостійно виявлені помилки.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Статтею 200 ПК України визначений порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків
Згідно з п. 200.1. ст. 200 ПКУ, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Як встановлено приписами п. 200.4. ст. 200 ПКУ, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Не мають права на отримання бюджетного відшкодування, згідно з п. 200.5 ст. 200 ПКУ, особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Разом з тим, Кодексом не передбачено можливості позбавлення права таких осіб на формування податкового кредиту на підставі відсутності у них права на бюджетне відшкодування.
Згідно з п.109.1. ст. 109 ПКУ, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Подання платником до контролюючого органу усіх належним чином оформлених первинних документів, передбачених податковим законодавством, з ціллю отримання податкової вигоди є підставою для її отримання, якщо податковий орган не доведе неправдивість, недостовірність або суперечливість відомостей, що містяться у таких документах.
Порядок заповнення і подання податкової звітності, затверджений наказом Міністерства фінансів України 25.11.2011 N 1492 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності" (далі - Порядок №1492), який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за N 1490/20228.
Відповідно до підпункту 4.6.2 пункту 4 розділу V Порядку N1492, якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.
Згідно пункту 4.6.4. Порядку №1492, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації 0110 подається (Д2) (додаток 2).
Статтею 202 Податкового кодексу України встановлено, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.
Відповідно до статті 134 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу; дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України.
Пунктами 138.1, 138.2 статті 138 Податкового кодексу України встановлено, що витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті: інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу. У разі якщо платник податку здійснює виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва за умови, що договорами, укладеними на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапної їх здачі, до витрат звітного податкового періоду включаються витрати, пов'язані з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг у цьому періоді. Платник податку для визначення об'єкта оподаткування має право на врахування витрат, підтверджених документами, що складені нерезидентами відповідно до правил інших країн.
Пунктом 138.8 статті 138 Податкового кодексу України встановлено, що собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме: прямих матеріальних витрат; прямих витрат на оплату праці; амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; загальновиробничі витрати, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку; вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну).
В п. 198.1. ст. 198 Податкового кодексу України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Відповідно до п. 198.2. ст. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Таким чином, право платника податку на податковий кредит взагалі не залежить від тієї обставини, чи відображалися суми податку на додану вартість у податковій звітності контрагентів платника податку і чи сплачувався ними податок на додану вартість.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 стаття 198 Податкового кодексу України).
Згідно п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу, не відноситься до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 Кодексу).
Пунктом 16.1.2 ст. ст. 16 ПК України ведення податкового обліку покладено на кожного окремого платника податку. Отже, порушення, допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом не впливають на права та обов'язки іншого платника податків.
Нормами ст. 201 ПК України визначено перелік документів, що є підставою для нарахування податкового кредиту. Отже, саме наявність цих документів є обов'язковою умовою для формування платниками податків податкового кредиту.
Згідно з п.201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (пункт 201.6 стаття 201 Податкового кодексу України).
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Не дає права на віднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, виписана платником, звільненим від сплати податку за рішенням суду, після набрання чинності таким рішенням суду (підпункт 201.8-201.9 статті 201 Податкового кодексу України).
Форма податкової накладної та порядок її заповнення на час виникнення спірних правовідносин були затверджені Наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року №165, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.06.1997 року за №233/2037.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що наявність у покупця податкової накладної, є достатньою, але не безумовною підставою для формування податкового кредиту з податку на додану вартість, якщо податковий орган доведе, що відомості в таких документах не відповідають дійсності.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з ч.2 ст. 3 цього Закону, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ч.ч.1-2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність").
Згідно пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95року № 88, у відповідності з ч. 2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні документи - це письмові свідоцтва, які фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження і дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Ретельно дослідивши документи первинного та бухгалтерського обліку, судова колегія приходить до висновку, що податковими накладними, платіжними дорученнями, актами здачі - прийняття робіт підтверджується отримання та сплата товару (послуг) у перевіреному періоді, а також його використання платником податків у своїй господарській діяльності.
Отже, з залучених до матеріалів справи належним чином завірених копій податкових накладних встановлено, що вони виписані зареєстрованими платниками ПДВ, оформлені належним чином, мають всі обов'язкові реквізити та відповідають усім вимогам до первинного документу податкового обліку.
Що стосується використання в господарській діяльності орендованого транспорту, колегією суддів встановлено, що основним та фактичним видом діяльності позивача за перевірений період було виробництво бетонних розчинів, готових для використання (КВЕД 23.61) та виробництво виробів із бетону для виробництва (КВЕД 23.61 ).
Орендовані транспорті засоби використовувались позивачем виключно для ведення господарської діяльності власних потреб, з метою доставки бетону покупцям, а саме: ТОВ "ІК Укркапітал", "Представництво СЕМБОЛ улусрараси ятирим тарим пейзаж иншаат туризм санайіве тіджарет анонім ширкеті", ТОВ "Та що біжить по хвилях", ПП "АБМ", ТОВ "Крим-Строй ЛТД", Фірма "Конус", ТОВ "Лівадія Інвест", ПАТ "Атомпрофоздоровниця" філія "Санаторій Горний", ТОВ "Днепр-2000", ТОВ "Новобуд-ДНІПРО", Об'єднання співвласників квартир "ОСК-46", ТОВ "Рембудпроект", ПП "Майстер-РЕМ", ПП "Будівельник-Юг", ТОВ "Ербек", ПП "Югінбуд", ПП "АНК", ТОВ "Підприємство "Геострой", ТОВ "Стандарт-Строй", АОЗТ "енергопромстрой", ТОВ "Профіль", ТОВ "Ізумбер", ТОВ "Південний проект 2005", ТОВ "Віват Інвест", ТОВ "Крим-Домбуд", ТОВ "Компанія Леонард-Інвест", ТОВ "Кримбетон", ТОВ "Герц "БМУ", СПД ОСОБА_5, ТОВ "Строймонтажтехнологія", ТОВ "Де проект", ТОВ "Будівельна компанія "Атріум", ПП "Сальдо", ТОВ"АГФТ Строй", ТОВ "Основа", ТОВ "Основа-Крим", ПП "Торгівельний Будинок Аркада", ПП "Фірма ДКБУДІНВЕСТ".
Згідно пункту 2 Постанова КМ України від 25.02.2009 № 207 "Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні", для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб: накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсового медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Позивачем на підтвердження здійснення відповідних господарських операцій надані видаткові накладні, дорожні листи.
Крім того, для доставки бетону та використання транспортних засобів позивачем прийняті на роботу водії, про що свідчить штатний розклад, накази на прийом на роботу водіїв та відомості нарахування заробітної плати.
Згідно з пунктом 2 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішнім сполученні, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 25.02.2009, для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб необхідні такі документи, як накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
З урахуванням викладеного, судова колегія приходить до висновку, що наявність ТТН не є обов'язковою умовою здійснення вантажних перевезень.
Законодавство України не ставить в залежність виникнення у платника ПДВ права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншим суб'єктом господарювання. Зазначена позиція узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини, яку суди повинні застосовувати як джерело права, відповідно до положень статті 17 Закону України від 23.02.2006 року №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Подібної думки дотримується Вищий адміністративний суд України в Ухвалах від 24.01.2012 року №К/9991/2491/11, від 10.04.2012 року №К-19705/10, від 25.04.2012 року №К/9991/75974/11, від 12.07.2012 року №К-14542/08, від 22.08.2012 року №К/9991/43010/12, від 06.09.2012 року №К/9991/90896/11.
Якщо один з контрагентів не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
З огляду на зазначене, судова колегія приходить до висновку, що несплата продавцем чи його контрагентом податку на додану вартість до бюджету, у разі фактичного здійснення господарської операції, не впливає на формування податкового кредиту покупцем та не є підставою для позбавлення останнього права на відшкодування цього податку, якщо він виконав усі передбачені законом умови отримання такого відшкодування і має всі документальні підтвердження розміру заявленого податкового кредиту.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, що спростовують правомірність вимог позивача.
З огляду на зазначене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що висновки податкового органу, викладені в Акті перевірки від 15.03.2013 №388/22.1/32169930/74 про порушення платником податків вимог Податкового кодексу України, не відповідають дійсним обставинам справи, внаслідок чого існують підстави для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 02.04.2013 №0000662201, №0000652201, №0000672201.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198,205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ялті Головного управління Міндоходів в АР Крим - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.09.13 у справі № 801/7485/13-а - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 09 грудня 2013 р.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис А.С. Цикуренко
підпис Г.М. Іщенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва