27 листопада 2013 рокум. Львів№ 876/1284/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Савицької Н.В.
суддів: Запотічного І.І., Шавеля Р.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради Закарпатської області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 28 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради Закарпатської області про зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії, -
30.09.2011 року позивач звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплатити недоплачену щорічну разову допомогу до 5-го травня, як учаснику бойових дій у розмірі семи мінімальних пенсій за віком за період з 2009 року по 2011 року у відповідності до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» з врахуванням проведених виплат.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилався на те, що він є інвалідом 3 групи, якому відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» надано право на отримання щорічної разової допомоги до 5-го травня, як учаснику бойових дій у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, однак у вказаний період виплачувалось не в повному обсязі.
Ухвалою судді першої інстанції, адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 2009 року по 2010 рік - залишено без розгляду, у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. За рештою позовних вимог відкрито провадження у справі.
Оскарженою постановою прийнятою у відкритому судовому засіданні, адміністративний позов задоволено. Суд визнав дії відповідача щодо ненарахування і невиплати в користь позивача щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі семи мінімальних пенсій за віком встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2011 рік протиправними.
Крім цього, суд зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити в користь позивача щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, учаснику бойових дій, інваліду 3 групи за 2011 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням виплачених сум.
Апелянт не погодившись з даною постановою, оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставин справи та порушив норми матеріального і процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.
Враховуючи те, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про його дату, час та місце, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України апеляційний розгляд даної справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач є інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідчення, та має право відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на отримання разової грошової допомоги у розмірі встановленому Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 рп/2008 - нормою Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» зупинено на 2008 рік дію ст.ст. 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
При цьому відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тобто рішення Конституційного Суду України не має зворотної дії в часі.
Оскільки норми Законів, якими обмежувалась дія ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 3551-XII від 22.10.1993 року визнані неконституційними і втратили свою чинність, то у 2011 році ст. 13 цього Закону діяла у редакції відповідно до якої, щорічно до 5 травня інвалідам 3 групи, виплачується разова грошова допомога.
Розмір вказаної допомоги регламентується ст. 13 вищенаведеного закону, яка встановлює, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Суд апеляційної інстанції вважає, що виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що у 2011 році виплата такої допомоги здійснювалась відповідачем у невідповідності до чинного законодавства.
Окрім цього відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги учасникам бойових дій, передбачені цим Законом, є недійсними.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що при нарахуванні та виплаті щорічної одноразової грошової допомоги позивачу, слід виходити із розміру мінімальної пенсії за віком встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на думку колегії суддів не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
За таких обставин суд апеляційної інстанції приходить до переконання про підставність позовних вимог позивача щодо стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5-го травня як інваліду 3 групи за 2011 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 195, ст. 196, ч.1 ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради Закарпатської області -залишити без задоволення, а постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 28 грудня 2012 року -залишити без змін.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий-суддя : Савицька Н.В.
Судді :Запотічний І.І.
Шавель Р.М.