Постанова від 03.12.2013 по справі 812/8972/13-а

5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 грудня 2013 року Справа № 812/8972/13-а

головуючого судді: Шембелян В.С.

при секретарі судового засідання: Козловській А.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Андрєєва А.М.,

від відповідача: Селезньової О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Сєвєродонецькі теплові мережі" до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" про скасування постанови про накладання штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання ,-

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2013 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування постанови №02/23-08-051 від 15 10.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання.

В обґрунтування позову зазначено, що 28 грудня 2012 року відповідачем проведено розгляд звернення фізичної особи ОСОБА_3 щодо технічного стану системи теплопостачання житлового будинку по АДРЕСА_1; режимів теплопостачання і гарячого водопостачання; технічного стану тепло лічильника та термінів підключення і відключення теплоносія вищевказаного будинку. За результатами зазначеного звернення був складений акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду від 28.12.2012 року №02/23-11-167А., на момент розгляду звернення тепловий лічильник знаходиться в несправному стані, що є порушенням п.7.2.2 п.7.2. «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж» . Розрахунок за отриману теплову енергію з 21.10.2012 року (з початку опалювального періоду) по житловому будинку АДРЕСА_1 проводиться за тарифами за 1 кв.м. опалювальної площі.

На підставі вищевикладеного акта 28.12.2012 року державним інспектором був складений припис №02/23-11-167 ПР, згідно з яким КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» необхідно було привести тепловий лічильник житлового будинку по АДРЕСА_1 в справний стан в термін до 01.02.2013 року.

22.01.2013 року після звернення КП «СТМ», Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області свої листом №163-18-012 дозволила перенесення термінів виконання Припису №02/23-11-167 ПР від 28.12.2012 року до 01.10.2013 року, оскільки приведення в справний стан приладу обліку теплової енергії не можливо під час проходження опалювального періоду та відсутності фінансування з місцевого бюджету.

15 жовтня 2013 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду була винесена постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання №02/23-08-051, згідно з якою 11-167ПР було накладено штраф в сумі 5100,00грн.

Позивач вважає постанову №02/23-08-051 від 15.10.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання незаконною та такою, що підлягає скасуванню за наступними підставами.

Предметом діяльності КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» є ремонт та технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж опалення та гарячого водопостачання в м.Сєвєродонецьку. Позивач здійснює свою діяльність за рахунок тарифу на обслуговування внутрішньо будинкових мереж опалення та гарячого водопостачання, яка є складовою частиною тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради від 23.09.2008 №1831.

Вартість ремонтних та пуско-налагоджувальних робіт тепло лічильника відповідно до комерційної пропозиції ТОВ «Донбасстеплопроект» складає 14747,40грн., тоді як щомісячні нарахування за послуги з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньо будинкових мереж опалення та гарячого водопостачання по будинку АДРЕСА_1 складають 1109,92 грн.

Позивач не має право за рахунок тарифу здійснювати ремонт або заміну тарифу лічильників будинків м.Сєвєродонецька, оскільки зазначені дії призведуть до нецільового та необґрунтованого використання коштів, передбачених затвердженим тарифом.

З метою недопущення використання коштів на цілі або у розмірах, не передбачених встановленою структурою тарифів, та на виконання припису позивач звертався до УЖКГ м.Сєвєродонецька та до заступника міського голови м.Сєвєродонецька з проханням щодо фінансування в 2013 році ремонту та пуско-налагоджувальних робіт декількох теплолічильників, в тому числі й теплолічильника будинку за адресою: АДРЕСА_1. Проте, їїм було відмовлено.

На підставі викладеного позивач просить суд визнати протиправним та скасувати постанову №02/23-08-051 від 15.10.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання.

У судовому засіданні представник позивача 03 грудня 2013 року надав суду заяву про збільшення позовних вимог, а саме: крім раніше заявлених вимог просив скасувати припис № 02/23-11-167ПР від 28 грудня 2012 року, підтримав раніше заявлені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача під час судового засідання надала суду заперечення проти позову, в яких просила суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі .

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач - КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» зареєстроване виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 13.02.2008 року за № 1 383 102 0000 002436 (а.с.37-38).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. №877-V (далі по тексту - Закон України від 05.04.2007р. №877-V).

Згідно з ст.4 Закону України від 05.04.2007 р. №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом; державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю); планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до статті 6 Закону України від 05.04.2007р. №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є в тому числі: звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю) та інші.

Частина 1 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Частиною 1 статті 14 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання.

Указом Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" N 1085/2010 від 9 грудня 2010 року створено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України шляхом реорганізації Міністерства палива та енергетики України, Міністерство вугільної промисловості України. Згідно з Положенням про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 7 серпня 1996 року, передбачено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 13 вказаного Положення передбачено, що головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема: безперешкодно у робочий час відвідувати електричні і теплові установки та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових і нормативно-технічних документів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання; здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; складати в установленому законодавством порядку протоколи про адміністративні правопорушення та притягати до адміністративної відповідальності громадян і посадових осіб, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.

Як встановлено в ході судового розгляду, 28 грудня 2012 року повноважними особами відповідача в період з 26.12.2012 року по 28.12.2012 року проведено розгляд звернення фізичної особи ОСОБА_3, щодо технічного стану системи теплопостачання житлового будинку по АДРЕСА_1; режимів теплопостачання і гарячого водопостачання; технічного стану тепло лічильника та термінів підключення і відключення теплоносія вищевказаного будинку (а.с.8-9).

Відповідно до Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж усі пристрої, що стосуються тепловимірювальних приладів, а також засобів теплової автоматики і керування запірною та регулювальною арматурою, мають бути справними і під час роботи устаткування перебувати в робочому стані або стані резерву, якщо це передбачено проектом; за технічний стан та безпечну експлуатацію засобів контролю та вимірювань, автоматичних пристроїв, приладів обліку теплової енергії суб'єкта господарювання, установи, організації відповідає керівник (власник); Плановий ремонт засобів вимірювання та контролю, автоматичних регуляторів, пристроїв дистанційного керування, приладів обліку теплової енергії та об'єму (маси) теплоносія виконується під час ремонту основного устаткування (п.7.2.2, 7.2.3, 7.2.47).

Актом здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 28.12.2012 року №02/23-11-167А було встановлено, що 08.02.2008 року введено в експлуатацію вузол обліку теплової енергії (СВТУ-10М зав.№12938) житлового будинку по АДРЕСА_1, який знаходиться на балансі позивача. 21.03.2012 року тепловий лічильник виведений з ладу невідомими особами, про що складено акт представниками ДП «Сєвєродонецькі ТЕЦ» і КП «СТМ» від 21.03.2012 року. У період з 21.03.2012 року по 06.04.2012 року (закінчення опалювального періоду), розрахунок за отриману енергію налічувався за тарифами на 1кв.м. опалювальної площі (а.с.8-9).

На підставі вказаного Акту відповідачем за порушення п. 7.2.2, п.7.2.3, п.7.2.47 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж був складений припис від 28.12.2012 року №02/23-11-167ПР, яким приписано директору КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» привести теплові лічильники житлового будинку по АДРЕСА_1 в справній стан терміном до 01.02.2013 року (а.с.10).

Листом від 16.01.2013 року №05-64-1 до начальника Сєвєродонецького відділення інспекції Держенергонагляду в Луганській області директор КП «СТС» просив перенести строк виконання припису від 28.12.2012 року №02/23-11-167 ПР пункт №1 в зв'язку з тим, що приведення в справний стан приладу обліку теплової енергій можливо під час ремонту основного обладнання при підготовки жилого фонду опалювальному сезону 2013-2014 рік та виділення грошових коштів з місцевого бюджету (а.с.14).

Листом від 22.01.2013 року №163-18-012 начальник Сєвєродонецького відділення Держенергонагляду дозволив КП «СТС» перенесення термінів виконання припису №02/23-11-467ПР від 26 грудня 2012 року до 01.10.2013 року (а.с.15).

11 жовтня 2013 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичний об'єкт КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» з питань перевірки виконання суб'єкта господарюванню приписів розпоряджень або інших розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припис №02/23-11-167 ПР від 28.12.2012 року. Перевіркою було встановлено, що тепловий лічильник жилого будинку по АДРЕСА_1 заходиться в несправному стані (а.с.94-95).

Відповідно до пункту 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 7 серпня 1996 року, визначено, що Держенергонагляд має право, зокрема: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів господарювання припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю); вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Згідно з п.2 ч.1 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання", уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції: за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі Акту перевірки № 02/23-08-051 від 11.10.2013 року начальником інспекції Держенергонагляд в Луганській області за ухилення від виконання припису від 28.12.2012 року №02/23-11-167 ПР в частині пункту №1, за порушення ст.4 ЗУ «Про теплопостачання», п.п.5.2.7 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж відносно КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» прийнято постанову №02/23-08-051 від 15.10.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання в розмірі 5100,00грн. (а.с.51).

Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що оскаржувана позивачем постанова винесена відповідачем правомірно, та не підлягає скасуванню.

Щодо посилання представника позивача на обставини, що унеможливили виконання вимог припису у встановлений термін, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено і чого не оспорюють сторони, що згаданий вище теплолічильник перебуває на балансі позивача, тому він мав вжити заходів для його збереження та для встановлення винних в його пошкодженні осіб і відшкодування шкоди. Однак, відповідно до пояснень представника позивача, правоохоронним органам про цей факт позивачем не повідомлялося. Фінансовий стан підприємства та неможливість відновити лічильник за власний рахунок, не спростовує законності виданого припису та прийнятої постанови. Тим паче, що строк виконання припису відповідач продовжував позивачу більше ніж на півроку.

Згідно з п. 10.5. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, що затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 року №817, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень та Подань. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.

Суд зазначає, що позивач фактично визнав обгрунтованість припису, звертався до відповідача щодо продовження строку його виконання, і тільки 03 грудня 2013 року представник позивача, під час судового засідання, надав суду заяву про збільшення позовних вимог, а саме: крім раніше заявлених вимог просив скасувати припис № 02/23-11-167ПР від 28 грудня 2012 року. Однак, заяви про поновлення строку звернення до суду в частині вимог щодо оскарження та скасування припису № 02/23-11-167ПР від 28 грудня 2012 року не подавав. Пояснити причини пропуску такого строку представник позивача в судовому засіданні не зміг, обставин щодо обґрунтування поважності причин з цього приводу не навів.

Тому, ухвалою суду від 03.12.2013 року, на підставі ст.99, 155 КАСУ вимоги уточненого адміністративного позову Комунального підприємства "Сєвєродонецькі теплові мережі" в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування припису № 02/23-11-167ПР від 28 грудня 2012 року залишено без розгляду.

Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи відповідачем доведено правомірність прийняття постанови про накладення штрафу від 15.10.2013 року № 02/23-08-051 за невиконання позивачем вимог припису від 28.12.2012 року №02/23-11-167ПР.

Таким чином, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на невиконання позивачем вимог пунктів припису від 28.12.2012 № 02/23-11-167ПР, суд приходить до висновку, що відповідач в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства виніс оскаржувану позивачем постанову від 15.10.2013 року № 02/23-08-051 про накладання штрафу у розмірі 5100 грн. 00 коп., отже позовні вимоги в частині скасування оскарженої постанови задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Позивачем при подачі адміністративного позову майнового характеру сплачено 10% ставки судового збору - 172,05 грн.

Отже на підставі ЗУ «Про судовий збір» з позивача необхідно стягнути 1548, 45 грн.

Керуючись ст. ст. 2,4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні уточненного адміністративного позову Коммунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в частині вимог про скасування постанови №02/23-08-051 від 15 жовтня 2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання - відмовити.

Стягнути з Коммунального підприємства "Сєвєродонецькі теплові мережі" (інд. код 35549138, адреса: пр..Космонавтів, 9а, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93412) на користь Державного бюджету України на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1548,45 грн. (одну тисячу п'ятсот сорок вісім гривень 45 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 09 грудня 2013 року.

Суддя В.С. Шембелян