Ухвала від 10.12.2013 по справі 805/12568/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.

Суддя-доповідач - Васильєва І. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2013 року справа №805/12568/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Васильєвої І.А., Яманко В.Г., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року у справі № 805/12568/13-а за позовом ОСОБА_2 до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів громадського стану про народження бюро реєстрації актів цивільного стану міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста, а в разі необхідності змінити, зобов'язання через відповідні зміни в актовому запису виготовити та видати нове свідоцтво про народження,-

ВСТАНОВИВ:

23 серпня 2013 року позивач звернувся до суду (поштовий конверт) з позовом до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області, в якому просив зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису за №488 від 03 вересня 1969 року в книзі записів актів громадського стану про народження бюро ЗАГС міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста (Красноармєйск, Красноармійськ), а в разі необхідності замінити назву міста його кодом за КОАТУУ - 1413200000 (а.с. 2-3).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року у задоволені позову фізичної особи ОСОБА_2 до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів громадського стану про народження бюро реєстрації актів цивільного стану міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста, а в разі необхідності змінити, зобов'язання через відповідні зміни в актовому запису виготовити та видати нове свідоцтво про народження, відмовлено (а.с. 64-66).

Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 75-82).

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на наступне.

Особа має право на зміну інформації про місце народження, якщо назви адміністративно-територіальних одиниць не відповідають її вподобанням, оскільки місце народження входить до складу персональних даних особи, завжди вказується поряд з ім'ям особи, фактично є її невід'ємним продовженням. Конституція України визначає честь і гідність людини найвищою соціальною цінністю, апелянт заявляє, що наявність в його персональних даних назви міста, що прославляє радянський режим, його військову силу, якраз негативно і впливає на його честі і гідність. Апелянт наполягає на тій позиції, що вказати на місто - це ще не значить вказати на його назву. Якщо змінити назву міста на код міста, то саму вимогу вказати саме на місто буде збережено. Апелянт зазначає, що усвідомлення того, що кожного разу при використанні його документів або при опитуванні, анкетуванні та інших діях сторонні люди свідомо чи несвідомо пов'яжуть його ім'я з прославленням радянського злочинного режиму, посилює його почуття такого приниження, він має право на захист своїх честі та гідності. Апелянта в доводах апеляційної скарги наполягає на тому, що зазначити місто, наприклад, це ще не значить вказати саме його назву. Як адміністративно-територіальна одиниця, місто наділяється не тільки назвою, а ще й кодом за Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) - в цьому разі код міста Красноармійська 1413200000. Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 року № 1025 «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану», затверджено, зокрема, зразок актового запису про народження, та зразок свідоцтва про народження. В обох документах передбачено внесення відомостей про місце народження наступним чином: в актовому запису про народження: місце народження: держава, область, район, місто, селище (село); в свідоцтві про народження місце народження: держава, область, район, місто, селище (село). Апелянт наполягає на тому, що вказується саме на місто, а не на назву (географічну назву) міста. Пунктом 6 Положення про паспорт громадянина України (затвердженим Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІ передбачено занесення до першої і другою сторінки паспортної книжечки прізвища, ім'я та по батькові, дати та місця народження…Отже у вказаному Положенні інформація про місце народження в паспорті громадянина України не деталізується. Крім того, апелянт посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 11 травня 2006 року № 622, яким затверджено Положення про Державний реєстр географічних назв, зазначає, що географічний об'єкт має унормовану назву, місце розташування географічного об'єкту, координати географічного об'єкту (широта і довгота). В будь-якому випаду якщо замість назви міста «Красноармійськ» в його документах буде вказано якийсь код, індекс, місце розташування, навіть географічну широту і довготу, то і в таких випадках буде збережено вимогу вказати місто.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач та відповідач просив розглянути справу у його відсутність, надіславши письмові заяви. За приписами ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

17.04.2013р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до Кабінету Міністрів України, якою просив видати новий паспорт громадянина України, в якому скоротити інформацію про місце народження до держави та області, а також внести зміни до Єдиного державного демографічного реєстру. Як вбачається з листа відповіді від 08.05.2013р. № Г - 4572 у задоволені заяви позивачу було відмовлено. Разом з тим, Державною міграційною службою позивачу було запропоновано звернутись з відповідною заявою до Міністерства юстиції України (арк. справи 30-31 том 1).

22 травня 2013 року позивач звернувся до Жовтневого відділу реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції з заявою, відповідно до якої просив внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів актів цивільного стану про народження бюро РАЦС в частині зміни назви місця народження шляхом її скорочення - замість «Донецька область, місто Красноармійськ» залишити «Донецька область». 05 червня 2013 року Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану позивачу була надана відповідь, відповідно до якої заявнику було відмовлено у задоволені заяви (арк. справи 7 том 1).

Отже спірним у даній справі є питання видалення з актового запису про народження позивача вказівки «місто Красноармійськ», в разі необхідності заміни назви міста його кодом або будь-якою іншою ознакою населеного пункту та зобов'язання відповідача через відповідні зміни в актовому запису виготовлення та видачі нового свідоцтва про народження.

З цього приводу судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, позивач ОСОБА_2народився ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в Українській РСР затвердженої 12 грудня 1970 року про зроблений запис акту громадянського стану видається відповідне свідоцтво. Відповідно до статті 163 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР реєстрація народження провадиться в органах загсу за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них, у разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини. Відповідно до пункту 87 Інструкції в бланках записів актів громадянського стану в графах "Місце народження", "Місце смерті", "Місце постійного проживання" зазначається місто (селище), район, область (край, республіка) за існуючим адміністративно-територіальним поділом. При реєстрації народження за бажанням батьків у графі 6 запису акта про народження ("Місце народження") зазначається місце народження дитини за місцем її народження або за місцем постійного проживання батьків.

Відповідно до актового запису про народження № 488 від 03.09.1969р. ОСОБА_2 у графі «місце проживання батьків» зазначено: «м. Красноармійськ», тобто місце проживання батьків співпадає з місцем народження дитини, вказаним при реєстрації.

Статтею 161 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР передбачено, що виправлення помилок і внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами здійснюється органами запису актів громадянського стану. Відмова органів запису актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.

Постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 січня 1970 р. N 38 «Про затвердження Правил зміни і відновлення записів актів громадянського стану, умов зберігання книг реєстрації актів громадянського стану і метричних книг в органах запису актів громадянського стану, а також порядку передачі цих книг на зберігання в державний архів» передбачено, що внесення змін у записи актів громадянського стану і виправлення їх провадяться зокрема на підставі висновку бюро ЗАГСу виконавчого комітету районної /міської/ Ради депутатів трудящих, складеного за місцем проживання заявника і затвердженого виконавчим комітетом районної /міської/ Ради депутатів трудящих.

Зазначений висновок складається у відповідних випадках, зокрема: якщо в запису акта громадянського стану при реєстрації були допущені помилки, перекручення або пропуски відомостей чи окремих слів; якщо до запису акта громадянського стану включені неправильні відомості. Внесення змін у записи актів громадянського стану і виправлення їх провадяться шляхом закреслювання існуючих і внесення нових відомостей. Закреслювання неправильних відомостей провадиться так, щоб можна було прочитати закреслене слово.

Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010р. № 2398-VI (далі Закон № 2398), регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Закону № 2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Зазначеним Законом передбачений порядок проведення державної реєстрації актів цивільного стану. Так статтею 9 Закону № 2398 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті шляхом складення актових записів цивільного стану.

Відповідно до п. 3 зазначеної статті актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Стаття 22 Закону № 2398 визначає порядок внесення змін до актового запису цивільного стану. Відповідно до зазначеної статті внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема особи, щодо якої складено актовий запис. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. N 96/5 затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, а також постанова адміністративного суду.

Постановою КМ України від 10 листопада 2010р. N 1025 «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» затверджені зразки актових записів цивільного стану, описи та зразки бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану. Зазначена постанова містить вичерпний перелік зразків бланків та не передбачає будь - яких інших відміток, зокрема заміни графи місця народження в частині зазначення іншої інформації відмінної від: «Місце народження: держава ______________ область _________ район _______ місто, селище (село)». Як вже зазначалося вище, в актовому запису про народження № 488 від 03.09.1969р. на ім'я ОСОБА_2 у графі «місце проживання батьків» зазначено: «м. Красноармійськ», тобто місце проживання батьків співпадає з місцем народження дитини, вказаним при реєстрації.

З урахуванням приписів наказу Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. N 96/5 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції що можливість встановлення неправильності запису в актах громадянського стану чинне законодавство пов'язує з наявністю помилок при реєстрації відповідного акта.

Як під час розгляду справи в суді першої так і апеляційної інстанції не встановлено з наявних в матеріалах справи письмових доказів, що у акті цивільного стану № 488 наявні помилки, зазначені неповні та недостовірні відомості, а отже законні підстави для внесення змін до зазначеного документу відсутні.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на можливість застосування до спірних правовідносин Наказу Державного Комітету Статистики України № 78 від 09.12.1997 року «Про впровадження державних класифікаторів України: класифікації послуг зовнішньоекономічної діяльності; класифікації основних фондів; класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України», судова колегія вважає безпідставними, оскільки вказаний наказ адресований для застосування в роботі органам державної статистики, а не органам реєстрації актів цивільного стану.

На підставі викладеного, з урахуванням зібраних в матеріалах справи письмових доказів, судова колегія вважає правомірним висновок суду першої інстанції що Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року у справі № 805/12568/13а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року у справі № 805/12568/13-а -залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Колегія суддів І.А. Васильєва

В.Г. Яманко

Е.Г. Казначеєв