Постанова від 27.04.2009 по справі 1/86/09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" квітня 2009 р.

10:50

Справа № 1/86/09

м. Миколаїв

За позовом: Відкритого акціонерного товариства

«Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій»

/54029, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 26-Б/

До відповідача: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва

/54029, м. Миколаїв, вул. Г. Петрової, 2-А/

про: визнання противоправним та скасування рішення ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва від 09.01.2009 року № 00082350/0 про застосування штрафних санкцій у розмірі 68 827, 60 грн.

Суддя Васильєва Л.І.

Секретар судового засідання Сорогіна А.В.

Представники:

Від позивача: Боженко С.О., довіреність від 17.03.2009р.

Дликул Т.О., довіреність від 17.03.2009р.

Від відповідача: Єленич О.В., довіреність від 08.01.2009р.

Позивач звернувся з позовом про визнання противоправним та скасування рішення відповідача від 09.01.2009 року № 00082350/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 68 827, 60 грн. за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637. Свої вимоги позивач мотивує незаконністю проведення перевірки відповідачем та невідповідність висновків акту перевірки фактичним обставинам (а.с.5-6, 33-34).

Відповідач вважає позов необґрунтованим, оскільки планова перевірка здійснена відповідно до статті 15 та 16 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та повноважень, визначених Законом України “Про державну податкову службу в Україні”. Позивачем допущено порушення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Розглянувши надані сторонами докази, заслухавши представників сторін у судовому засідання, - суд

встановив :

20.12.2008 року відповідач здійснив планову перевірку позивача щодо дотримання ним встановленого порядку здійснення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що склав акт (довідку) № 0564/14/00/23/03117820 від 23.12.2008р. (а.с.8-9).

На підставі акту перевірки відповідач направив позивачу рішення від 09.01.2009 року № 00082350/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 68 827, 60 грн. за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке позивач просить скасувати.

Позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

абзац третій частини першої статті 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” передбачає відповідальність за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.

В акті перевірки від 23.12.2008 року (а.с.9) відповідачем вказано про не оприбуткування готівкових коштів позивачем на суму 13 765, 52 грн.

Вказаний висновок акту не відповідає фактичним обставинам.

Відповідач здійснив перевірку господарської одиниці позивача -Миколаївського автовокзалу. При перевірці об'єктом дослідження була лише книга обліку розрахункових операцій, в якій дійсно вклеєні денні звіти, але відсутні записи про оприбуткування готівки у відповідних графах книги. Разом з тим, вищевказане свідчить лише про порушення позивачем порядку ведення книги обліку розрахункових операцій, а не порушення пункту 2.6. Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті України стосовно не оприбуткування готівки.

При перевірці відповідачем не враховано той факт, що оприбуткування готівкових коштів позивачем здійснюється через касу підприємства.

Абз.2 пункту 2.6. Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті України встановлює, що оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Як свідчать надані позивачем докази (витяги з касової книги - а.с.36-55), всі кошти, що надходила до каси підприємства за 05.08.2008р. /лист № 15 касової книги - а.с.39/, за 10.08.2008р. /лист № 20 касової книги - а.с.49/, за 21.11.2008р. на загальну суму 13 765, 52 грн. були оприбутковані в день їх фактичного надходження в касовій книги підприємства.

Отже, правопорушення відсутнє, відсутні підстави для застосування штрафної санкції, передбаченої абзацом третім частини першої статті 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне: стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пункт 1 статті 8 та пункт 2 статті 11 Закону України “Про державну податку службу” надають право податковим органам здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Стаття 15. Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначає також, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Єдиним законом України, який визначає повноваження податкового органу, в тому числі і щодо проведення перевірок, є Закон України “Про державну податку службу”. Положення статей 11, 11-1, 11-2 Закону України “Про державну податку службу” регламентують порядок проведення планових та позапланових перевірок, пов'язаних з своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів. При цьому статтею 11-1 вищевказаного Закону встановлено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"

Отже, з огляду на загальні принципи проведення перевірок податковими органами, що визначені в статтях 11, 11-1, 11-2 Закону України “Про державну податку службу”, перевірки суб'єктів господарювання з питань дотримання ними встановленого порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) повинні проводитись з дотримання таких умов:

- перевірка повинна бути позаплановою;

- здійснюватись на підставі наказу керівника податкового органу;

- надання до початку перевірки під розписку направлення на перевірку, копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.

Як свідчать матеріали справи, пояснення представників сторін, проведення перевірки відповідачем здійснено з порушенням встановлених норм чинного законодавства.

Відповідно направлень на перевірку від 19.12.2008 року (а.с.56-58) відповідачем була проведена планова перевірка, що є порушенням статті 11-1 Закону України “Про державну податку службу”, згідно якої перевірки з питань дотримання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є позаплановими.

Пунктом 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ) та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приймаючи до уваги, що перевірка була здійснена з порушенням чинного законодавство, докази не виконання позивачем вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті України одержані з порушенням закону та не відповідають встановленим фактичним обставинам, то відповідно пункту 3 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України вони не приймаються судом, а рішення, прийняте за результатами перевірки, підлягає скасуванню.

За таких обставин позовні вимоги про визнання противоправним та скасування рішення від 09.01.2009 року № 0000082350/0 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 87, 94, 160, 162-163, 167, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, - суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати противоправним та скасувати рішення ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва від 09.01.2009 року № 00082350/0 про застосування штрафних санкцій у розмірі 68 827, 60 грн.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області /54055, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 141 В, код ЄДРПОУ 23613047/ на користь Відкритого акціонерного товариства “Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій” /54029, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 26-Б, код ЄДРПОУ 03117820/ судовий збір в сумі 3, 40 грн. (три гривні 40 коп.).

Постанова у відповідності зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову повністю або частково у порядку і строки встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

Л.I.Васильєва