Постанова від 23.04.2009 по справі АС4/36-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.09

Справа №АС4/36-09.

Господарський суд Сумської області у складі судді Лугової Н.П., розглянувши матеріали справи, -

За позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка, м.Шостка

до відповідача Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Шостка, м. Шостка

про стягнення 24 188 грн. 64 коп.

Представники:

від позивача Привалов О.М. від відповідача Сергієнко В.П.

У судовому засіданні брали участь: секретар судового засідання Балясна В.С.

Згідно ухвали суду від 19.02.2009р. на підставі ст.150 КАС України розгляд справи було відкладено на 12.03.2009р., 12.03.2009р. розгляд справи було відкладено на 26.03.2009р., 26.03.2009р. розгляд справи було відкладено до 23.04.2009р.

Суть спору: позивач просить зобов”язати Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шостка прийняти до відшкодування суми витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку державної адресної допомоги в сумі 24 188 грн. 64 коп., про що скласти та підписати акт звірки розрахунків.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що включення до актів звірки та відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійному фонду України витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги не передбачено Законом України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Крім того, відповідач посилається на те, що згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2008 рік”від 30.01.2008р. № 30, дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши наявні докази по справі, суд встановив:

В обґрунтування вимог викладених у позовній заяві позивач посилається на те, що УПФУ в м.Шостка були здійснені виплати щомісячної державної адресної допомоги до пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв»язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві за грудень 2008 року на загальну суму 24 188 грн. 64 коп.

Як зазначає позивач у позовній заяві, акт за грудень 2008 року був підписаний відповідачем, але ним не визнані витрати УПФУ в м.Шостка з виплати та доставки щомісячної державної адресної допомоги до пенсії за грудень 2008 року в сумі 24 188 грн. 64 коп., в т.ч. 24 118 грн. 94 коп. витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги та 69 грн. 70 коп. витрати на доставку щомісячної державної адресної допомоги.

Як вважає позивач, витрати по здійсненню виплат щомісячної державної адресної допомоги відшкодовуються Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Шостка на підставі поданих списків осіб та актів.

Зокрема, позивач посилається на те, що виплата вищезазначеної державної адресної допомоги повинна бути компенсована відповідачем як належним страховиком.

Згідно зі статтею 25 Основ законодавства України про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998р. № 16/98-ВР, одним із видів соціальних послуг і матеріального забезпечення, які надаються за таким страхуванням, є страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що включає, зокрема, пенсію по інвалідності, яка настала з таких причин.

Частиною 4 ст.26 зазначеного законодавчого акту встановлено, що в разі коли після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому, неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Згідно ч.2 ст.24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-XIV від 23.09.1999р., якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком до якого звернувся застрахований; при цьому зазначений страховик має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов»язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв»язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003р.

Порядком визначено механізм відшкодування витрат виключно на централізованому рівні між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України.

Зокрема, Управління пенсійного фонду в районах і містах області та відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування у цих районах і містах лише проводять звірку про визначення сум витрат і подають акт звірки головному обласному управлінню пенсійного фонду та обласному управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування.

Головне управління обласного Пенсійного фонду та обласне відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у встановлений Порядком термін узгоджують суми, що підлягають відшкодуванню, і подають свою довідку до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування Фонд соціального страхування на централізованому рівні до 25 числа місяця наступного за звітним перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Отже, Порядком не врегульовано спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору між органами Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Тому, у разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків позивач має право на звернення до суду з вимогами про стягнення відшкодування, а не шляхом пред»явлення вимог про підписання актів звірки.

Згідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Позивачем не надано суду доказів в обґрунтування позовних вимог, які б підтверджували його право на звернення до суду з позовними вимогами, що є предметом спору по даній справі, а саме, вимогою про зобов»язання відповідача підписати акт звірки.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

Враховуючи викладені обставини господарський суд вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В позові відмовити.

2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ Н.П. ЛУГОВА

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови підписано 27.04.2009р.