79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
09.10.08 Справа№ 33/215
Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом :
Державної екологічної інспекції в Львівській області (м. Львів)
до відповідача :
Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(м. Львів)
про :
стягнення 906 (дев'ятсот шість) грн. 67 коп.
Суддя : Цікало А.І.
При секретарі : Герасименко В.С.
Представники:
Позивача:
Борис Т.С. -представник (довіреність № 03-113 від 22.01.2008 р.)
Відповідача:
не з'явився
Представникам сторін, присутнім в судовому засіданні, роз'яснено їх права та обов'язки відповідно до ст. 22 ГПК України, зокрема право заявляти відводи.
Представники сторін, присутні в судовому засіданні, звернулись до суду з клопотанням про нездійснення технічної фіксації судового процесу.
Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступила позовна заява від Державної екологічної інспекції в Львівській області (м. Львів) до Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(м. Львів) про стягнення 906 (дев'ятсот шість) грн. 67 коп..
Ухвалою суду від 16.09.2008 р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 09.10.2008 р.
Позивач вимоги ухвали суду про порушення провадження у справі від 16.09.2008 р. виконав, явку повноважного представника в судове засідання забезпечив.
Представник позивача позов підтримав повністю, просив суд задоволити позовні вимоги з підстав наведених у заяві та поясненнях.
Відповідач вимоги ухвали суду про порушення провадження у справі від 16.09.2008 р. не виконав, відзив на позов не представив, проти позову, у встановленому чинним законодавством України порядку, не заперечив, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча і був належно, відповідно до ст. 64 ГПК України, повідомлений про місце, дату і час розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Суду представлено достатньо матеріалів, що дає можливість, відповідно до ст. 75 ГПК України, розглянути справу при відсутності представника відповідача за наявними в ній доказами.
Розглянувши документи і матеріали, подані до суду, заслухавши пояснення осіб присутніх в судовому засіданні, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Стрийським рубероїдним заводом ВАТ по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів "Львівпокізол"
Перевіркою виявлено порушення вимог ст.ст. 96, 164 Земельного кодексу України, ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" при здійсненні землекористування Стрийським рубероїдним заводом ВАТ по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів "Львівпокізол" на території Нежухівської сільської ради, Стрийського району, Львівської області.
Державною екологічною інспекцією в Львівській області відображенні виявленні порушення природоохоронного законодавства в акті перевірки № 6/17 від 22.01.08 року.
Згідно акту перевірки № 6/17 від 22.01.08 року на території Стрийського рубероїдного заводу ВАТ по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів "Львівпокізол" зберігається хімічна речовина - модифікатор МГ, яка перевезена з бурта № 1 в бурт № 2. При цьому бурт № 2 не обвалований. Окрім того, не проведені роботи з облаштування захисного покриття від атмосферних опадів на бурті № 2, не прибрані на місці складування в бурті № 1 залишки модифікатора МГ. В зв'язку з цим відібрано 4 об'єднаних проб ґрунту на площі 865 м.кв., за наслідками дослідження яких виявлено забруднення ґрунту хімічними речовинами.
Згідно розрахунку розміру збитків, заподіяних державі забрудненням земельних ресурсів, проведеного у відповідності до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997р. (в редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. № 149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007р., загальна сума збитків становить 906,67грн.
На адресу відповідача Державною екологічною інспекцією у Львівській області скеровувалась претензія № 32/17 - 119 від 03.03.08 року на суму 906,67 грн, яку залишено без відповіді і задоволення.
Станом на день звернення з позовом до суду та день розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, відзиву на позов не представив, проти позову, у встановленому чинним законодавством України, не заперечив.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного:
Відповідно до ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно ч. 4 ст. 13 Конституції України, Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ст. 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція.
Згідно ст. 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Державна екологічна інспекція в Львівській області (далі - Інспекція) відповідно до Положення про Державну екологічну інспекція в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007р. № 55, є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.
Інспекція відповідно до покладених на неї завдань:
здійснює державний контроль за:
- додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами;
- додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди, скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу;
- виконує інші функції.
Інспекція має право:
- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки;
- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом;
- уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст.211 Земельного кодексу України та ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
У відповідності до п. 20 ст. 52 Закону України " Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до місцевого бюджету. В зв'язку з тим, що шкоду заподіяно на території Нежухівської сільської ради відповідач зобов'язаний відшкодувати її до місцевого бюджету на рахунок Нежухівської сільської ради.
Згідно п. 27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993 р. № 7-93, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення збитків, завданих державі порушенням природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На час розгляду справи, відповідач відзиву на позов не подав, проти позову, у встановленому чинним законодавством України порядку, не заперечив, доказів сплати заборгованості не представив, явку повноважного представника в судові засідання не забезпечив, хоча і був належно, відповідно до ст. 64 ГПК України, повідомлений про місце, дату і час розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач проти позову не заперечив, доказів погашення заборгованості не представив, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, вказаних у пункті 1 Постанови від 29 грудня 1976 року № 11 “Про судові рішення”, суд прийшов до висновку, що позовна заява Державної екологічної інспекції в Львівській області (м. Львів) до Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(м. Львів) про стягнення 906 (дев'ятсот шість) грн. 67 коп. обґрунтована та підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 43, 45 , 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
1. Позов Державної екологічної інспекції в Львівській області (м. Львів) до Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(м. Львів)) про стягнення 906 (дев'ятсот шість) грн. 67 коп. -задоволити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(вул. Підголоско, 4, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ 00292735) через Державну екологічну інспекцію в Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026; код ЄДРПОУ 34943022) на користь місцевого бюджету Нежухівської сільської ради (р/р 33119331700649 в УДК у Стрийському районі, ЄДРПОУ 25260601, МФО 825014, код платежу 24062100) -906 (дев'ятсот шість) грн. 67 коп.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(вул. Підголоско, 4, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ 00292735) в дохід Державного бюджету України (р/р 31112095600006 Банк УДК у Львівській області, МФО 825014, отримувач: ВДК Личаківського району м. Львова, код ЄДРПОУ 22389406, код платежу 22090200, символ звітності банку 092) -102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по виготовленню покрівельних, ізоляційних та майолікових виробів «Львівпокізол»(вул. Підголоско, 4, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ 00292735) в дохід Державного бюджету України (р/р 31112095600006 Банк УДК у Львівській області, МФО 825014, отримувач: ВДК Личаківського району м. Львова, код ЄДРПОУ 22389406, код платежу 22090200, символ звітності банку 092) - 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України, після набрання рішенням законної сили.
Суддя Цікало А.І.