"27" квітня 2009 р.
Справа № 8/60-1216
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гирили І.М.
Розглянув матеріали справи:
за позовом: Прокурора Кременецького району в інтересах держави, вул. Словацького, 6а, Кременець Тернопільської області, в особі Управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі, вул. Миру, 2, м. Кременець Тернопільської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Колективне підприємство Почаївська фабрика «Пластик», вул. Промислова, 5, м. Почаїв Кременецького району Тернопільської області
про: стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах в сумі 53 104, 85 грн.
За участю представників:
Прокурора: не з'явився
Позивача: Олексійчука І.Й. -юрисконсульта, довіреність № 456/04 від 15.02.2008р.
Відповідача: не з'явився
В судових засіданнях учасникам судового процесу було роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Прокурор Кременецького району звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом в інтересах держави, вул. Словацького, 6а, Кременець Тернопільської області, в особі Управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі, вул. Миру, 2, м. Кременець Тернопільської області (надалі -позивач), до Товариства з обмеженою відповідальністю «Колективне підприємство Почаївська фабрика «Пластик», вул. Промислова, 5, м. Почаїв Кременецького району Тернопільської області (надалі -відповідач) про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах в сумі 53 104, 85 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем приписів законодавства України, що регулює спірні правовідносини, яке полягає у не відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах в сумі 53104,85грн. В підтвердження викладеного представив розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. “б”“з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”за період з жовтня місяця 2007 р. по лютий місяць 2008 р., розрахунок суми позову та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться у матеріалах справи.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 28 березня 2008 року позовні матеріали прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №8/60-1216 та призначено її до розгляду на 21.04.09р.
Ухвалою суду від 21.04.08р., в порядку ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладено до 12.05.08р., у зв'язку із неявкою та клопотанням відповідача. В судовому засіданні 12.05.08р., за клопотанням сторін оголошено перерву до 26.05.08р.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 26 травня 2008 р., за клопотанням відповідача, провадження у справі № 8/60-1216 зупинено до вирішення Львівським апеляційним адміністративним судом справи № 22а-3847/08, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Колективне підприємство Почаївська фабрика «Пластик»на ухвалу Кременецького районного суду Тернопільської області від 03.12.2007 р. по справі № 2-а-79/2007 р. за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Колективне підприємство Почаївська фабрика «Пластик»до Управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі, третіх осіб Сороки Н.П., Волошина О.Г. про визнання нечинним і скасування рішення про призначення пенсії.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 10.04.2009 р. провадження у справі №8/60-1216 поновлено та призначено її до розгляду на 09:50 год. 27.04.2009 р.
Присутній в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача та прокурор в судове засідання 27.04.2009 р. не прибули, хоча про час, дату та місце судового розгляду були повідомлені належним чином в порядку статті 64 ГПК України, про що свідчать повідомлення про вручення їм поштових відправлень (ухвали суду від 10.04.2009р.).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши обґрунтування представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, суд встановив наступне:
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Колективне підприємство Почаївська фабрика “Пластик”, вул. Промислова, 5, м. Почаїв Кременецького району Тернопільської області є юридичною особою, яка включена до Єдиного державного Реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 02971883, що підтверджується довідкою № 93 від 06.05.2008 р. Управління статистики у Кременецькому районі Головного управління статистики у Тернопільській області.
Предметом даного судового розгляду є стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Колективне підприємство Почаївська фабрика “Пластик” заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах в сумі 53104,85 грн.
Позивачем у справі є Управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі.
Згідно ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі -Закон) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 (далі -Положення про управління Пенсійного фонду), управління у районах, містах і районах у містах (далі -Управління) є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.
Підпунктом 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду передбачено, Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Пенсійного фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління Пенсійного фонду України у даній справі, виступає як орган державної влади при здійсненні ним владних управлінських функцій і як суб'єкт владних повноважень.
01.09.2005 набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Пункт 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Виходячи з положень пунктів 1,7,9 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою).
Таким чином, у контексті зазначених норм Кодексу, справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений здійснювати управлінські чи контрольні функції щодо іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
За таких обставин, справу №8/60-1216 слід розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Однак, Прокурор Кременецького району в особі Управління Пенсійного Фонду України в Кременецькому районі звертаючись 24.03.2008р. з позовом до суду, послався на приписи Господарського процесуального Кодексу, що унеможливлює суд розглянути дану справу в строки та в порядку, що визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Таким чином, враховуючи, що однією із сторін по даній справі є суб'єкт владних повноважень -Управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі, спір за своєю правовою природою належить до сфери регулювання публічного права, а також те, що дана справа підпадає під перелік публічно-правових справ, на які поширюється компетенція адміністративних судів (ч. 2 ст. 17 КАСУ), і даний спір повинен вирішуватися за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Тернопільської області прийшов до висновку, що провадження у даній справі слід припинити у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального Кодексу України, у зв'язку з тим, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити:
З 06.06.2008 року розпочав свою діяльність Тернопільський окружний адміністративний суд, про що відповідно до п. 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, в газеті “Свобода” від 17.05.2008 року опубліковано оголошення про початок роботи Тернопільського окружного адміністративного суду, та зазначено в листі № 76 від 30.05.2008 р.
З початком діяльності Тернопільського окружного адміністративного суду повноваження господарського суду Тернопільської області по розгляду справ згідно адміністративного судочинства з 06.06.2008 р., припинено.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 80, 86, 87 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд, -
1. Припинити провадження у справі № 8/60-1216.
2. Ухвалу направити сторонам по справі та прокурору.
Суддя