Постанова від 02.04.2009 по справі 3302-2008А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.04.2009

Справа №2-29/3302-2008А

За позовом - Державної податкової інспекції у м. Ялта (м. Ялта, вул. Васильєва,16).

До відповідача - Державного підприємства Ялтинський морський торговельний порт (м. Ялта, вул. Рузвельта,5).

Про стягнення 93 570,15 грн.

Суддя О.І. Башилашвілі

Секретар судового засідання В. В. Романів

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - Колесник Ю. О., довіреність № 2883/9/100 від 18.04.08р., державний податковий інспектор.

Від відповідача - Марфутіна Н. О., довіреність № 100-717 від 19.03.09р., представник.

Суть спору: ДПІ у м.Ялти звернулась до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Державного підприємства Ялтинський морський торговельний порт про стягнення податкової заборгованості перед бюджетом по штрафним санкціям у сумі 93 570,15 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач самостійно не сплачує штрафні санкції, застосовані до нього за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідач проти позову заперечує, посилається на відсутність з його боку порушень закону.

Ухвалою від 22.04.2008р. суд зупинив провадження у справі до набрання законної сили постановою господарського суду АР Крим у справі №2-27/3588-2008А та після розгляду Севастопольським апеляційним адміністративним суд цієї справи, поновив провадження у справі № 2-29/3302-2008А.

12.02.2009р. позивач подав суду клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з поданням до Вищого адміністративного суду касаційної скарги на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду у справі №22-а-1168/08 (2-27/3588-2008А).

Суд залишив це клопотання позивача без задоволення, у зв'язку з неподанням суду відповідних доказів, прийняття касаційної скарги до розгляду Вищім адміністративним судом України.

Після з'ясування усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів. Після закінчення дебатів, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач взятий на податковий облік як платник податків ДПІ у м. Ялта 13.03.1992р. за №191/6/ (довідка від 13.11.06р. №2480).

На підставі проведеної Державною податковою інспекцією м. Ялта перевірки по контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового і безготівкового обороту - парковки, що належить юридичної особі - ДП Ялтинському морському торговельному порту, розташованої за адресою: м. Ялта, вул. Рузвельта, б. 5, було складено акт перевірки №001476 від 02.08.2007р., у якому було виявлено порушення вимог чинного законодавства, а саме: порушення п. 1, 2, 9, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операційну сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" від 06.07.05р. №265/95-ВР (зі змінами і доповненнями); пп. 4, 6 Порядку опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій на товари (послуги) №614 від 01.12.2000р. (зі змінами і доповненнями); пп..2, 6 абз.З Положення «Про ведення касових операцій в національної валюті України», затвердженого постановою управління Нацбанку України №637 від 15.12.2004р. (зі змінами і доповненнями), зареєстрованого в Мін'юсті України №40/10320 від 13.01.2005р.; пп.. 7, 5 «Порядку реєстрації та ведення КОРО та розрахункових книжок», затвердженого наказом ДПАУ №614 від 01.12.200р. (зі змінами і доповненнями), зареєстрованого в Мін'юсті України №106/5297 від 05.02.2002р.

За наслідками проведеної перевірки і на підставі складеного акту перевірки позивачем було винесено податкове рішення про застосування фінансових санкцій: №0007392303 від 30.08.07р. у сумі 93570,15 грн.

Не погодившись з податковим рішенням ДПІ у м. Ялта, відповідач подав до ДПА в АР Крим скаргу на вказане рішення, за результатом розгляду якої ДПА в АР Крим зобов'язало ДПІ у м. Ялта винести відносно ДП «Ялтинський морський торговельний порт» рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суми 91825,15 грн. (фінансові санкції у вигляді штрафу за порушення норм по регулюванню готівкового обороту) и 1745,00 грн. (фінансові санкції на порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операційну сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" від 06.07.05р. №265/95-ВР).

На підставі рішення ДПА в АР Крим позивачем були винесені податкові рішення про застосування фінансових санкцій: №0009242303 від 03.12.07р. у сумі 1745,00 грн.; №0009252303 від 03.12.07р. у сумі 91825,15 грн. (а.с. 22-23).

Відповідно до п.п. 1,2,9,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Підпунктом 4.6 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказ Державної податкової адміністрації України 01.12.2000 N 614, встановлено, що СПД повинен забезпечити: ведення в установленому порядку поточної, а також зберігання у господарській одиниці останньої використаної книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, та використаних контрольних стрічок за останні 3 робочих дні, за винятком об'єктів виїзної торгівлі та пересувної торговельної мережі; зберігання у господарській одиниці останньої використаної та поточної розрахункової книжки, що використовується у період ремонту РРО чи відключення електроенергії; друкування X-звітів, Z-звітів та інших документів (крім розрахункових), що передбачено експлуатаційною документацією на РРО, підрахунок готівки на місці проведення розрахунків під час здійснення перевірки господарської одиниці на вимогу представника контролюючого органу; зберігання на місці проведення розрахунків реєстраційного посвідчення та останньої довідки про опломбування реєстратора розрахункових операцій або їх копій.

Під час перевірки встановлено, що в книзі обліку розрахункових операцій № 0112004578р/3, а саме в розділі 2 «облік руху готівки та сум розрахунків» відсутні данні про суми надходження готівкових грошових коштів, позивачем в порушення вимог абзацу 3 пункту 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, та пункту 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 106/5297, неоприбутковані грошові кошти на суму 18365,03 грн.

Пунктом 2 частини першої статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що до прав органів податкової служби відноситься, зокрема, право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Згідно зі статтею 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Згідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 № 436 зі змінами та доповненнями, у разі порушення юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Згідно пунктів 7.5, 7.7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації від 01.12.2000 № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 106/5297, використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на реєстраторі розрахункових операцій, передбачає:

- наявність книги обліку розрахункових операцій на місці проведення розрахунків, де встановлено реєстратори розрахункових операцій;

- підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій;

- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

У разі роздрукування на реєстраторі розрахункових операцій протягом робочого дня декількох фіскальних звітних чеків усі вони підклеюються у відповідній книзі обліку розрахункових операцій, записи в розділі 2 книги обліку розрахункових операцій здійснюються за кожним фіскальним звітним чеком окремо. Якщо фіскальний звітний чек містить дані про операції службового внесення та службової видачі коштів, то графи 3 і 4 розділу 2 книги обліку розрахункових операцій можна не заповнювати.

Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (даних розрахункової книжки). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (пункт 2.6 Положення).

Відповідно до ч.ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Так, позивач не представив, суду належних доказів того, що позивач не обґрунтовано застосував до нього штрафні санкції в сумі у сумі 1745,00 грн. за рішенням №0009242303 від 03.12.07р.

Крім того, суд встановив, що відповідач звертався до суду з позовом до ДПІ у м. Ялта про скасування рішення №0009252303 від 03.12.07р. про застосування штрафних санкцій в сумі 91825,15 грн.

Постановою від 03.09.2008р. господарський суд задовольнив позов ДП «Ялтинський морський торговий порт» та скасував рішення ДПІ у м. Ялта №0009252303.

Однак, постановою від 03.12.2008р. Севастопольський апеляційний адміністративний суд скасував постанову господарського суду АР Крим та відмовив ДП «Ялтинський морський торговий порт» в задоволенні позову.

Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За викладених обставин, суд приходить до висновку, що позов цілком обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошені в судовому засіданні - 02.04.2009р.

Постанова оформлена та підписана відповідно до ст.160 КАС України - 07.04.2009р.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 160,162,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства Ялтинський морський торговельний порт (м.Ялта, вул. Рузвельта,5, код в ЄДРПО України 01125591) в дохід Держбюджету м. Ялти на р/р 31110104700039, код платежу 21080900 в УДК в АРК, МФО 824026, ОКПО 34740850 заборгованість по штрафним санкціям в сумі 93570,15 грн.

3. Виконавчий лист видати після набрання постановою суду законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня її проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви ( ст. 254 КАС України).

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.