Постанова від 03.12.2013 по справі 822/4198/13-а

Копія

Справа № 822/4198/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2013 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівБлонського В.К. Ніколайчука М.Є. Матущака В.В.

при секретарі за участі: представника позивача представника відповідачаДехтярук В.В. ОСОБА_5, Паюка С.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 м. Хмельницький до Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач суду звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо невстановлення йому надбавки до заробітної плати за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи за період з 01 січня 2008 року по 01 серпня 2010 року та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи за період з 01 січня 2008 року по 01 серпня 2010 року.

Ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 21.11.2013 року вирішено відповідача - Державну інспекцію з енергозбереження замінити на її правонаступника - Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, яке є центральним органом виконавчої влади.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та пояснили суду наступне.

Позивач з 19.10.1999 року по 17.10.2010 року працював у територіальному управлінні Державної інспекції з енергозбереження на посадах спеціаліста-державного інспектора, а з 23.12.2003 року на посаді начальника відділу. Під час перебування на посаді та при виході на пенсію мав право на встановлення йому надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи. Однак, на його думку, внаслідок неправомірної бездіяльності відповідача надбавка безпідставно не виплачувалась, хоча при цьому він був двічі нагороджений почесними грамотами та висувався на конкурс "Кращий державний інспектор", також на нього поширювалася чинність постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов плати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", згідно якої він мав право на надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та пояснив суду, що з метою врегулювання фінансового стану його працівників ним не проводилась доплата надбавки позивачу за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років, також зазначив, що результати роботи позивача не давали підстав для виплати надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, а також вказані надбавки не відносяться до обов'язкових виплат і їх виплата проводиться на підставі рішення керівника при наявності фонду оплати праці.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

В судовому встановлено, що позивач з 19.10.1999 року по 17.10.2010 року працював у територіальному управлінні Державної інспекції з енергозбереження на посадах спеціаліста-державного інспектора, а з 23.12.2003 року на посаді начальника відділу. Йому не встановлювалась і не виплачувалась надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи за період з 2008 року по 01.08.2010 року. Вказана надбавка у розмірі 50% була встановлена та виплачена позивачу за серпень 2010 року наказом в.о. начальника територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області від 31.08.2010 року № 36.

Згідно листа Мінпраці, від 07.11.2007, № 8379/0/14-07/13 "Щодо встановлення надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи державним службовцям" зазначено, що надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи установлюються до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років, залежно від конкретних завдань, що стоять перед відповідним органом виконавчої влади, у разі сумлінного та якісного виконання працівником протягом певного періоду своїх посадових обов'язків, професіоналізму, компетентності, ініціативності та відсутності порушень виконавської і трудової дисципліни за наказом керівника.

Отже, надбавка за високі досягнення у праці може встановлюватися працівникам за якісне, своєчасне і в повному обсязі виконання функцій (обов'язків), встановлених положеннями про відповідні органи та посадовими інструкціями, а також з урахуванням їх ініціативи, особистого вкладу в загальні результати роботи.

Представником відповідача зазначено, що результати роботи позивача не давали підстав для установлення і виплати надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, оскільки позивачем не виконувались п.п.2.1,2.2,2.3,2.5 посадової інструкцій начальника відділу, а також була відсутня можливість здійснювати виплату вказаної надбавки так як фонд оплати праці відповідача не дозволяв її виплачувати.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (зі змінами) керівникам відповідних органів у межах установленого фонду оплати праці надано право установлювати працівникам надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Відповідно до статті 33 Закон України від 16.12.1993, № 3723-XII "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Виходячи із аналізу норм законодавства та з урахуванням ухвали Вищого адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року у справі К/9991/25650/11 суд приходить до висновку, що виплата надбавок не повинна розглядатись як право керівника відповідача, а як його обов'язок, установлювати державним службовцям надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи за своєчасне і в повному обсязі виконання функцій (обов'язків), встановлених положеннями про відповідні органи та посадовими інструкціями, а також з урахуванням їх ініціативи, особистого вкладу в загальні результати роботи у межах установленого фонду оплати праці.

З огляду на викладене суд вважає, що керівником відповідача неправомірно не встановлено позивачу надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, оскільки згідно витягу (вибірки) премії і надбавок по територіальному управлінню за 2008,2009,2010 роки вбачається реально об'єктивна можливість призначення та виплати ОСОБА_7 коштів на вказані надбавки із затвердженого фонду оплати праці в період - з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та в період - з 01 квітня 2009 року по 31 липня 2010 року включно.

Суд звертає увагу на те, що в період з 01 січня 2009 року по 31 березня 2009 року відповідач був непрофінансований в частині фонду оплату праці на надбавки до заробітної плати, що підтверджується витягом (вибіркою) премії і надбавок по територіальному управлінню за 2008,2009,2010 роки, відповідно у нього не було можливості нараховувати та виплачувати надбавки своїм працівникам.

Окрім того право позивача на надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи підтверджується наявністю у нього почесної грамоти від 18.11.2009 року та направлення показників роботи за 2008 рік на конкурс "Кращий державний інспектор".

Враховуючи усе вищенаведене, суд приходить до висновку, що у відповідача були наявні усі підстави для нарахування та виплати позивачу надбавки до заробітної плати за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в період - з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та в період - з 01 квітня 2009 року по 31 липня 2010 року включно.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано суду жодного доказу того, що позивачем не виконувались п.п.2.1,2.2,2.3,2.5 посадової інструкцій начальника відділу, а також була відсутня можливість здійснювати виплату вказаної надбавки так як фонд оплати праці відповідача не дозволяв її виплачувати.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем не доведено належними доказами правомірності ненарахування та невиплати позивачу надбавки до заробітної плати за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в період - з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та в період - з 01 квітня 2009 року по 31 липня 2010 року включно.

На підставі наведеного, керуючись статтею 33 "Про державну службу" від 16.12.1993, № 3723-XII, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", статтями 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України щодо невстановлення ОСОБА_7 надбавки до заробітної плати за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в період - з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та в період - з 01 квітня 2009 року по 31 липня 2010 року включно.

Зобов'язати Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України нарахувати та виплатити ОСОБА_7 надбавку до заробітної плати за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в період - з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та в період - з 01 квітня 2009 року по 31 липня 2010 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 09.12.2013 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09 грудня 2013 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/В.К. Блонський М.Є. Ніколайчук В.В. Матущак

"Згідно з оригіналом" Суддя