73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
29 листопада 2013 р. Справа № 821/2540/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" про стягнення коштів з рахунків у банках та за рахунок готівки в рахунок погашення боргу,
встановив:
Позивач в обгрунтування позовних вимог посилався на те, що згідно особових рахунків ДПЦКБ „Ізумруд" станом на 03.06.2013 обліковується новостворений податковий борг на загальну суму 284 352,30 грн., який виник за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань нарахованих згідно податкових декларацій та податкових розрахунків.
Просив суд стягнути кошти з рахунків Державного підприємства Центрального конструкторського бюро „Ізумруд", у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на суму 284352,30 грн. у тому числі:
-по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 16695,00грн.
-по земельному податку з юридичних осіб у сумі 18867,89 грн.
-за збір за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення) у сумі 50,41грн.
-за частину чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету у сумі 212294,00 грн.
-по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 36445,00 грн.
Віповідно до заяви позивача від 29.11.203 року позивач зменшив позовні вимоги, та остаточно просив суд стягнути кошти з рахунків Державного підприємства „Центральне конструкторське бюро „Ізумруд" у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на суму 271 723, 33 грн., у тому числі:
по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 16695,00 грн.
по земельному податку з юридичних осіб у сумі 6289,33 грн.
частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету у сумі 212294,00 грн.
Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 36445,00 грн.
Представник відповідача надав до суду заяу, відповідно до якої визнав позовні вимоги частково, відповідно до заяви від 29.11.2013 року відповідач не згоден з сумою нарахованого податкового боргу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 16695 грн. 00 коп. Зазначає, що ДП "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" було направлено до позивача уточнюючі розрахунки грошових зобов'язань по ПДВ, які ДПІ у м. Херсоні не враховані. Із врахуванням уточнюючих розрахунків податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів складає 3840 грн. 00 коп.
Представники сторін надали суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Державне підприємство Центральне конструкторське бюро „Ізумруд", код ЄДР 14309617, (ДПЦКБ „Ізумруд") здійснює господарську діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого розпорядженням Херсонського виконавчого комітету міської ради 27.05.97 № 1499120000, взято на облік до ДПІ у м. Херсоні 12.05.1994 № 234.
Згідно особових рахунків ДПЦКБ „Ізумруд" станом на 03.06.2013 обліковувався новостворений податковий борг на загальну суму 284 352,30 грн., який виник за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань нарахованих згідно податкових декларацій та податкових розрахунків.
Податковий борг боржника зменшився за рахунок подання уточнених розрахунків по земельному податку за 2013 рік та по збору за спеціальне використання води за 4 квартал 2012 року.
Загальна сума заборгованості Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" перед ДПІ у м. Херсоні складає: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 16695,00 грн., по земельному податку з юридичних осіб у сумі 6289,33 грн.; частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету у сумі 212294,00 грн., податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 36445,00 грн.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Стосовно позовних вимог щодо стягнення податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 16695,00 грн. суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Податковий борг по податку на додану вартість в сумі 16695,00 грн. виник за рахунок несплати узгодженої суми грошових зобов'язань по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) згідно податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року від 20.05.2011 № 9003589175 в сумі 16695,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, Державним підприємством "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" засобами електронного зв'язку було подано до ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за січень 2013 року (прийнято 05.07.2013 року), лютий 2013 року (прийнято 05.07.2013 року), березень 2013 року (прийнято 05.07.2013), квітень 2013 року (прийнято 05.07.2013 року), травень 2013 року (прийнято 29.07.2013 року), податкові декларації за червень 2013 року (прийнято 22.07.2013 року), за липень 2013 року (прийнято 21.08.2013 року)
Уточнюючі розрахунки грошових зобов'язань по ПДВ, які зазначені боржником в клопотанні, уточнюють грошові зобов'язання за січень 2013 року на суму 1933,00 грн., за лютий 2013 року на суму 3003,00 грн., за березень 2013 року на суму 1948,00 грн., за квітень 2013 року на суму 2142,00 грн., за травень 2013 року на суму 405,00 грн. Боржником, також, надані до ДПІ податкові декларації за червень, липень та серпень 2013 року.
З пояснень позивача слідує, що уточнюючі розрахунки грошових зобов'язань не були враховні Державною податковою інспекцією у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, оскільки уточнюючі розрахунки були складені не за формою, відповідно до положень діючого законодавства.
Відповідно до положень діючого законодавства формами податкової звітності з податку на додану вартість є
податкова декларація з податку на додану вартість;
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України, що додаються.
Зокрема, податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього ПКУ та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Пункт 48.3 ПКУ передбачає вимоги до обов'язкових реквізитів податкової декларації.
Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
Виходячи із спірних правовідносин, відповідачем було подано до ДПІ у м. Херсоні через засоби електронного зв'язку в електронній формі податкові декларації з ПДВ , які були прийняті податковою інспекцією, що підтверджується квитанціями. Дана форма подачі податкових декларацій передбачена п. 49.3 ПК України. Таким же способом були подані позивачем до податкових декларацій з ПДВ уточнюючі розрахунки, які також прийняті податковою інспекцією, згідно наявних у справі квитанцій.
Вимоги щодо форми та порядку подання уточнюючих розрахунків до податкової звітності з ПДВ передбачені Порядком № 1492 від 25.11.2011, затвердженого наказом МФУ. Розділ IV даного Порядку визначає, що у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників. Порядок заповнення уточнюючого розрахунку передбачений розділом VI Порядку.
Прийняття податкової декларації (уточнюючого розрахунку) є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п. 49.8 ПКУ).
Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених статтею 49 ПКУ, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється. У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації чи уточнюючого розрахунку, їх з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови; у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Пунктом 48.3 ст. 48 ПКУ встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
До такої податкової звітності як уточнюючий розрахунок повинні застосовуватись загальні вимоги щодо подання податкової звітності.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши матеріали справи, врахувавши письмові пояснення сторін суд, не знайшов доказів того, що позивач виконав вимоги Податкового законодавста та повідомив відповідача про не прийняття уточнюючих розрахунків грошових зобов'язань по ПДВ, чим позбавив права відповідача у поданні уточнюючого розрахунку відповідно до вимог діючого законодавства.
Отже, суд вбачає протиправність дій Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби щодо неповідомлення державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" про неприйняття уточнюючих розрахунків. Оскільки в даній справі дії ДПІ у м. Херсоні не є предметом дослідження, то суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог щодо стягнення податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 16695,00 грн.
Згідно бази даних ДПІ у м. Херсоні підприємство ДПЦКБ „Ізумруд" має відкриті розрахункові рахунки в установах банків, а саме:
-ПАТ „Промінвестбанк", МФО 300012, р/р № 26009619951376, р/р № 26040619993241, р/р № 26049619993242,
-ПАТ „Укрсоцбанк", МФО 300023, р/р № 26003000062514;
-Філія АТ „Укрексімбанк" м. Херсон, МФО 352639, р/р № 2600501695077; р/р № 2600602695077, р/р № 2604901695077.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З огляду на вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути кошти з рахунків Державного підприємства „Центральне конструкторське бюро „Ізумруд" (код ЄДРПОУ 14309617) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на суму 255028 (двісті п'ятдесят п'ять тисяч двадцять вісім) грн.33 коп., у тому числі:
по земельному податку з юридичних осіб у сумі 6289 (шість тисяч двісті вісімдесят дев'ять) грн. 33 коп., код платежу 13050100 до місцевого бюджету;
частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету у сумі 212294 (двісті дванадцять тисяч двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп., код платежу 21010100 до державного бюджету;
податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 36445 (тридцять шість тисяч чотириста сорок п'ять) грн. 00 коп., код платежу 11020100 до державного бюджету. Отримувач: УДК код 24104230, Банк ГУДК МФО 852010.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 8.1.5