Справа № 815/8129/13-а
09 грудня 2013 року
10 год. 25 хв.
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 3 362 грн. 40 коп. на бюджетний рахунок № 31116104700005 в ГУ ДКСУ в Одеській області, отримувач - ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області (надалі - ДПІ у Київському районі м. Одеси) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1) про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 3 362 грн. 40 коп. на бюджетний рахунок № 31116104700005 в ГУ ДКСУ в Одеській області, отримувач - ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що станом на 21.10.2013 року за відповідачем рахується заборгованість у сумі 3 362 грн. 40 коп., яка виникла внаслідок несплати ФОП ОСОБА_1 визначеного податковим органом, за результатами проведення перевірки зобов'язання. Враховуючи, що несплата до бюджету завдає шкоди інтересам держави просить стягнути та просить стягнути вказану заборгованість (аркуші справи 3-4).
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (аркуш справи 26).
Через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід. № 34474/13 від 09.12.2013 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника ДПІ, в порядку письмового провадження (аркуш справи 28).
Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, повістку про виклик до суду було надіслано за адресою, зазначеною в адміністративному позові (АДРЕСА_2). Про причини неприбуття суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не подав. (аркуш справи 27).
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 07.02.2000 року зареєстрована в установленому законом порядку як суб'єкт підприємницької діяльності номер запису № 2 556 017 0000 072029 від 18.07.2008 року, знаходиться на обліку у ДПІ у Київському районі м. Одеси за № 253 з 07.02.2000 року (аркуші справи 7, 13).
Основним видом діяльності відповідача є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, код КВЕД - 47.11.
З 09.10.2012 року по 11.10.2012 року на підставі наказу № 749 від 09.10.2012 року та направлень № 773 від 09.10.2012 року та № 772 від 09.10.2012 року, відповідно до Податкового кодексу України, Законів України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», «Про тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», «Про затвердження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» тощо, у присутності ОСОБА_1, службовими особами відповідача проведено перевірку торговельного кіоску, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належить ФОП ОСОБА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 308/21-03/НОМЕР_1 від 11.10.2012 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (аркуші справи 8-10).
Вказаним актом перевірки зафіксовано порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (надалі - Закон України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року), в результаті чого у кіоску здійснювалась реалізація товарів без застосування реєстратору розрахункових операцій та розрахункової книжки; також порушення п. 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, в результаті чого у торговельному кіоску не ведеться у порядку встановленому законодавством облік товарних запасів за місцем їх реалізації, відсутні прибуткові накладні на алкогольні та тютюнові вироби; порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 року, в результаті чого у кіоску за адресою: АДРЕСА_1 здійснюється реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
З актом перевірки ознайомилася та один примірник акту отримала суб'єкт господарювання ОСОБА_1 фізична особа - підприємець, про що свідчить її підпис у зазначеному акті.
На підставі вищевказаного акту перевірки та п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, згідно з п. 1 ст. 17, ст. 20 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, ДПІ у Київському районі м. Одеси прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000642360 від 24.10.2012 року, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 3 231 грн. 40 коп., за порушення п. 1 ст. 3 , п. 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року. Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 25.10.2012 року (аркуш справи 11, 11зв.).
Пунктом 1 статті 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО відповідно до п. 4.4. Порядку № 614, проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватись покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Відповідно до п. 3, п. 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
В порушення наголошених норм законодавства, проведеною перевіркою суб'єкта господарювання було встановлено реалізація товарів - 1-ї пачки цигарок «Парламент» вартістю 16 грн. 50 коп. та 1-ї пляшки горілки «Абсолют» (0,5 л.) вартістю 33 грн. 00 коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій та ненадання особі, яка отримує товар розрахункового документу, а також відсутність прибуткових накладних на алкогольні напої та тютюнові вироби, що свідчить про те, що суб'єктом підприємницької діяльності не ведеться у встановленому законодавством порядку облік товарних запасів за місцем їх реалізації.
Згідно положень п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом,
товарів (послуг).
До суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, відповідно до приписів ст. 20 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, позивачем відповідно до вищевказаних приписів законодавства, до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 231 грн. 40 коп.
З метою погашення заборгованості, відповідно до положень п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, ДПІ у Київському районі м. Одеси надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» № 245-19 від 05.06.2013 року на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язанням станом на 04.06.2013 року у сумі 3 362 грн. 40 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями (аркуш справи 12).
Згідно довідки позивача заборгованості платника податків ОСОБА_1, облікової картки платника, станом на 07.12.2011 року за відповідачем рахується заборгованість (недоїмка) у сумі 3 362 грн. 40 коп. (аркуші справи 5, 6).
Згідно п.п. 4.1.175 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків, серед іншого, зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до пп. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Тобто, позивач - орган державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує надані йому владні управлінські функції та має право звертатися до суду з відповідними позовними вимогами щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
У відповідності до пункту 95.1 статті 95 Податкового Кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Доказів щодо оскарження або оплати відповідачем повністю або частково податкової заборгованості у розмірі 3 362 грн. 40 коп. станом на момент розгляду справи суду не надано.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінюючи надані у справу докази, виходить із принципів адміністративного судочинства - змагальності, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин справи, згідно із яким розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
З урахуванням зазначеного, на підставі наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позивач під час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення щодо застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначені законодавством, а тому позовні вимоги ДПІ у Київському районі м. Одеси про стягнення заборгованості з ФОП ОСОБА_1 у загальному розмірі 3 362 грн. 40 коп. є обґрунтованими та такими, що підтверджені письмовими доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 94, 128, 159-164, 167, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1, адреса: адреса: АДРЕСА_2) про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 3 362 грн. 40 коп. на користь держави на бюджетний рахунок № 31116104700005 в ГУ ДКСУ в Одеській області, отримувач - ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011 - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2) заборгованість перед бюджетом у розмірі 3 362 (три тисячі триста шістдесят дві) грн. 40 (сорок) коп. на користь держави на бюджетний рахунок № 31116104700005 в ГУ ДКСУ в Одеській області, отримувач - ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан