Постанова від 30.11.2006 по справі 16/332-НА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"30" листопада 2006 р. Справа №16/332-НА

За позовом Відкритого акціонерного товариства "Хмельницький механічний завод"

м. Хмельницький

до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому

про визнання протиправними та скасування рішень №965, 966, 967 від 31 серпня 2006р.

Суддя Магера В.В. Секретар судового засідання Приступа Д.І.

Представники сторін:

Від позивача -Рій С.В. -за довіреністю від 03.10.2006 р.

Від відповідача -Баженова А.І. -за довіреністю №3680/06 від 05.04.2006 р.

Ухвалою суду від 20.09.2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання по справі на 04.10.2006 р. В попередньому судовому засіданні 04.10.2006р. оголошено перерву до 11.10.2006 р. Ухвалою суду від 11.10.06 р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 24.10.06 р. Ухвалою суду від 24.10.2006р. судовий розгляд справи відкладено та призначено на 02.11.2006 р. Ухвалою суду від 02.11.2006 р. судовий розгляд справи відкладено на 17.11.2006 р. Ухвалою суду від 17.11.2006 р. судовий розгляд відкладено та призначено на 30.11.2006 р.

Суть спору: Позивач у позовній заяві, його представник в судовому засіданні з урахуванням уточнень, просять визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду від 31.08.06 р. № 965, № 966, № 967 прийняті ПФУ у м. Хмельницькому.

При цьому позивачем зазначається, що ним 04.09.06 р. були отримані рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду від 31.08.06 р. № 965, № 966, № 967, які були оскаржені до УПФ у Хмельницькій області в терміни визначені законодавством, але скарга була повернена без розгляду. Позивач вважає зазначені рішення протиправними, оскільки, вважає що на початок перевірки, яку здійснювало УПФ у м. Хмельницькому в квітні 2006 р., недоїмки по страховим внескам за позивачем не існувало. Порушення, встановлені актом перевірки позивачем ліквідовані, нарахована штрафна санкція у розмірі 50% сплачена, що підтверджується відповідним платіжним дорученням №255 від 17.05.06 р. В подальшому позивач своєчасно сплачує страхові внески до ПФУ. За таких обставин позивач наполягає на задоволенні позову.

Відповідач у запереченні на позов проти позовних вимог заперечує, зазначаючи, що ВАТ „Хмельницький механічний завод” перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.п.6 п.2 ст.17 та п.6 ст.20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” позивач як платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

31.08.2006р. щодо ВАТ „Хмельницький механічний завод” були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 921, 922, 923, які були отримані та оскаржені до органів Пенсійного фонду. Скарги позивача були розглянуті та рішення Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому залишені без змін.

Ч.5 ст. 106 Закону зазначає, за рахунок сум, що надходять від страхувальника в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені, фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. Суми, що надходили від позивача були зараховані на погашення фінансових санкцій в порядку календарної черговості , а не за призначенням платежу.

Відповідно до п.2 ч.9 ст. 106 вищевказаного Закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) органами Пенсійного фонду накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі :

при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно ,-10 % своєчасно не сплачених зазначених сум; -при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно ,-20 % своєчасно не сплачених зазначених сум; -при затримці їх сплати у строк понад 90 календарних днів включно ,-50% своєчасно не сплачених зазначених сум;

Управлінням було застосовано фінансові санкції за порушення строків сплати страхових внесків у розмірі 10%, 20% та 50% своєчасно не сплачених зазначених сум.

Одночасно на суми не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.

Також, ні Законом, ні Інструкцією не визначено необхідність надіслання страхувальнику розрахунків по фінансових санкціях та пені.

Враховуючи вищевикладене, штрафні санкції та пеню до ВАТ „Хмельницький механічний завод” було застосовано з дотриманням вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. За таких обставин відповідач просить в позові відмовити.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:

Відкрите акціонерне товариство “Хмельницький механічний завод”, м. Хмельницький є юридичною особою, що підтверджується довідкою обласного управління статистики № 156 та у відповідності до ст.ст.1, 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

28.04.2006 р. Управлінням Пенсійного фонду у м. Хмельницькому було проведено перевірку ВАТ “Хмельницький механічний завод” з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо нарахування та сплати коштів до Пенсійного фонду України за період з 01.06.2003 р. по 31.03.2006 р. За наслідками проведеної перевірки складено акт від 28.04.06 р. №232, яким встановлено порушення позивачем п.6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. При цьому, перевіряючими в акті перевірки зроблено висновок, що згідно касових та банківських документів, головної книги при виплаті заробітної плати готівкою та здійснення відрахувань з заробітної плати на загальну суму 86 701,46 грн., одночасно не було сплачено внески в розмірі 32% та 4% на суму 6 997,03 грн. (порушення сплати страхових внесків при здійсненні авансових платежів).

За наслідками проведеної перевірки УПФ у м. Хмельницькому прийнято рішення №373 від 28.04.2006 р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 50% несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів на суму 3 498,51 грн.

Зазначені штрафні санкції позивачем повністю сплачені 17.05.2006 р. (платіжне доручення №225 від 17.05.2006 р.).

Крім того, відповідачем 31.08.2006 р. прийнято рішення №№ 965, 966, 967 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, якими позивачу нараховано штрафні санкції та пеню, за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Так, рішенням УПФ України у м. Хмельницькому № 965 від 31.08.2006 р. відповідачем позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на суму 19 293,24 грн., де 16 387,30 грн. штрафні санкції, 2905,74 грн. -пеня. При цьому зазначеним рішенням позивачу нараховано штрафні санкції за період липня 2005 р. по червень 2006 р. в розмірі 16 387,50 грн. фінансових санкцій та 2 905,74 грн. пені, що підтверджується відповідним розрахунком штрафних санкцій, наданим відповідачем.

Рішенням УПФ України у м. Хмельницькому № 966 від 31.08.2006 р. відповідачем позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на суму 23 561,44 грн., де 18 213,39 грн. штрафні санкції, 5 348,05 грн. -пеня. Рішенням УПФ України у м. Хмельницькому № 966 від 31.08.2006 р. позивачу нараховано фінансові санкції за період червня 2005 р. -червеня 2006 р. в розмірі 18 213,39 грн. фінансових санкцій та 5 348,05 грн. пені.

Рішенням УПФ України у м. Хмельницькому № 967 від 31.08.2006 р. відповідачем позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на суму 5 006,90 грн., де 3 540,95 грн. штрафні санкції, 1 465,95 грн. -пеня. При цьому, рішенням № 697 від 31.08.06 р. позивачу нараховано штрафні санкції за січень 2005 р. в розмірі 3 540,95 грн. фінансових санкцій та 1 465,95 грн. - пені.

Позивач, не погоджуючись із прийнятими рішеннями УПФ України у м. Хмельницькому № 965, 966, 967 від 31.08.2006 р. оскаржив їх до Пенсійного фонду. На що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про повернення заяви про перегляд рішення органу Пенсійного фонду без розгляду.

Наявність поточного боргу позивача перед Пенсійним фондом підтверджується картками особового рахунку страхувальника (ВАТ “Хмельницький механічний завод”) за період з 01.01.2005 р. по 04.10.2006 р.

Нарахування внесків до фонду підтверджується розрахунками сум страхових внесків позивача за серпень, вересень, жовтень, листопад 2005 р., січень-серпень 2006 р. На підтвердження сплати страхових внесків позивачем надано платіжні доручення за період з червня 2005 р. по серпень 2006р.

Крім того сторонами в судове засідання надано акт звірки розрахунків за період з 01.07.2005 р. по 10.10.2006 р., де сторонами визнаються строки та розміри сплати страхових внесків позивачем за період з 01.07.2005 р. по серпень 2006 р. включно, однак позивачем заперечуються нараховані фінансові санкції за цей період.

Не погоджуючись з винесеними на його адресу рішеннями ПФУ у м. Хмельницькому, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Страхувальник зобов'язаний зареєструватися в територіальних органах Пенсійного фонду незалежно від того, чи він фактично веде господарську діяльність та провадить розрахунки з оплати праці, чи ні... нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (ст. 17 Закону).

Згідно ст. 20 вищезазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі-недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Ч.5 ст. 106 вищезазначеного Закону встановлено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

З урахуванням аналізу норм законодавства, що регулює сплату страхових внесків, судом не приймаються до уваги доводи позивача в обґрунтування своїх позовних вимог, оскільки вони суперечать вимогам чинного законодавства. Крім того, в судових засіданнях позивачем не доведено відсутність заборгованості підприємства по сплаті страхових внесків за період 2005-2006 р.р. Між тим, дії відповідача по зарахуванню страхових внесків, що сплачувалися підприємством за період 2005-2006 р.р. у порядку календарної черговості їх виникнення відповідають вимогам ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

За таких обставин, позовні вимоги позивача, з підстав визначених у позовній заяві, суперечать вимогам чинного законодавства, не підтверджені належними доказами, а тому в задоволені позову про визнання протиправними та скасування рішень №965, 966, 967 від 31.08.2006 р. належить відмовити.

Враховуючи, що суд відмовляє в задоволенні позовних вимог позивача, згідно ч. 2 ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем йому не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -

ПОСТАНОВИВ:

У позові Відкритого акціонерного товариства “Хмельницький механічний завод”, м. Хмельницький до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, м.Хмельницький про визнання протиправними та скасування рішень №965, 966, 967 від 31.08.2006р. відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подається до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Магера

Постанова оформлена і підписана 04.12.2006р.

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.