21 травня 2013 р. Справа № 804/3873/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЧорної В. В.
при секретаріМолчановій В.В.
за участю представників сторін:
позивача відповідача Сороки В.М. Волошина А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000411501 від 21.02.2013 р.
18 березня 2013 року Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (далі - КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - Дніпродзержинська ОДПІ Дніпропетровської області ДПС) № 0000411501 від 21.02.2013 року, яким позивачу нараховані штрафні санкції в сумі 12 212 грн. 17 коп. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по податку на прибуток.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено податковим органом на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності по податку на прибуток № 1541/47/151/03342573 від 06.02.2013 р., яким зафіксовано, що у період з лютого 2010 року по квітень 2011 року КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» несвоєчасно сплачувало податок на прибуток на загальну суму 6 548 грн. 20 коп., строк затримки 423 та 391 календарний день. З такими висновками податкового органу позивач не погоджується, посилаючись на те, що згідно договору від 31.08.2006 р. № 1, КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» має реструктуризовані суми податкового боргу по податку на прибуток в сумі 320 861 грн., п. 2.2 якого передбачено, що Дніпродзержинська ОДПІ зобов'язана реструктуризовану суму податкового боргу не індексувати, пеню, штрафні і фінансові санкції не нараховувати. Враховуючи, що КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» своєчасно та у повному обсязі здійснює погашення реструктуризованої суми заборгованості, що підтверджено платіжними дорученнями з призначенням платежу «погашення заборгованості по договору реструктуризації», позивач вказує на відсутність у відповідача законних підстав для нарахування йому фінансових санкцій в сумі 1 309 грн. 64 коп. за несвоєчасну сплату заборгованості, яка є реструктуризованою. Крім того, посилаючись на позицію Вищого адміністративного суду України, викладену у листі від 17.03.2009 р. № 358/13/13-09, позивач зазначив про неправомірність дій податкового органу щодо зміни призначення сплачених КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» сум у рахунок погашення заборгованості попередніх періодів, що призводить до виникнення затримки у погашенні реструктуризованих згідно договору від 31.08.2006 р. № 1 зобов'язань по податку на прибуток та, відповідно, збільшення нарахувань за вказаним договором, що, враховуючи норми п.п. 100.12.2 п. 100.12 ст. 100 Податкового кодексу України, може призвести до дострокового його розірвання (а.с. 2-4).
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що уповноважені особи КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа», будучи своєчасно запрошеними для проведення камеральної перевірки, до податкового органу 04.02.2013 р. не з'явились. Службовою особою Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС було проведено камеральну перевірку підприємства за звітні періоди І квартал 2008 року, 2009 рік, І півріччя 2011 року, 9 місяців 2011 року, за результатами якої встановлено порушення платником податків термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Зазначені обставини зафіксовані актом перевірки від 06.02.2013 р. № 1541/47/151/03342573, на підписання якого посадові особи КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» не з'явились, про що складено відповідний акт. Порушення, встановлені під час проведення камеральної перевірки, стали підставою для застосування до позивача штрафу, в даному випадку, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми заборгованості. Щодо права органів державної податкової служби змінювати призначення платежу, визначеного платником податків у платіжному дорученні, відповідач зазначив, що таке право передбачено п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України, та п. 1.6 розділу 1 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 р. № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 р. за № 843/11123 (а.с. 32-34).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» зареєстровано виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради 30.04.1999 р. (а.с. 10), та перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській ОДПІ Дніпропетровської області ДПС.
Листом від 18.01.2013 р. № 1650/10/15.1-37 посадових осіб КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» було запрошено на 10 годину 00 хвилин 04.02.2013 р. до Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС для проведення камеральної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток за 2009 рік, І півріччя 2011 року, 9 місяців2011 року, та своєчасності сплати частини чистого прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету за І квартал 2008 року, та складання протоколу згідно ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вказаний лист-запрошення, згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, було отримано уповноваженою особою платника податків 25.01.2013 р. (а.с. 46).
Проте, на запрошення Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС уповноважені особи КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» не з'явились, про що службовими особами податкового органу складено акт від 04.02.2013 р. № 4/151/03342573 (а.с. 45).
06.02.2013 р. службовою особою Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток та розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету за І квартал 2008 року, 2009 рік, І півріччя 2011 року, 9 місяців 2011 року, за результатами якої складено акт № 1541/47/151/03342573 (а.с. 35- 38).
Враховуючи положення ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України щодо розгляду адміністративної справи судом не інакше як за позовною заявою та лише в межах заявлених позовних вимог, суд при розгляді даної справи досліджує питання виключно щодо порушень, встановлених при проведенні камеральної перевірки позивача, що стали підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Так, перевіркою встановлено порушення платником податків термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по податку на прибуток протягом строків, визначених п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі - Закону № 2181), а саме, самостійно визначеного платником грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 3 274 грн. 10 коп. - на 423 дні, у сумі 3 274 грн. 10 коп. - на 391 день, у сумі 54 512 грн. 65 коп. - на 365 днів.
Для підписання акту перевірки від 06.02.2013 р. посадові особи КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» не з'явились, внаслідок чого вказаний акт супровідним листом № 4696/10/15.1-37 від 06.02.2013 р. (а.с. 44) було направлено на адресу платника податків засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення, про що службовими особами Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС було складено відповідний акт № 7/15-1/03342573 від 13.02.2013 р. (а.с. 43). Згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, акт № 1541/47/151/03342573 від 06.02.2013 р. було отримано уповноваженою особою КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» 08.02.2013 р. (а.с. 44)
Враховуючи висновки, викладені у акті перевірки № 1541/47/151/03342573 від 06.02.2013 р., відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, Дніпродзержинською ОДПІ Дніпропетровської області ДПС винесено податкове повідомлення-рішення № 0000411501 від 21.02.2013 р. про застосування до КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» штрафних санкцій в сумі 12 212 грн. 17 коп., яке супровідним листом № 6767/10/15.1-37 від 21.02.2013 р. направлено на адресу платника податків засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення (а.с. 7, 48).
Не погодившись з вказаним рішенням податкового органу, відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України, КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» оскаржило його в судовому порядку, звернувшись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Встановивши обставини справи, проаналізувавши норми законодавства України, що регулювали спірні правовідносини станом на час їх виникнення (зокрема, законодавства з питань оподаткування, яке діяло до набрання чинності Податковим кодексом України), суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ст. ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-ХІІ, п.п. 4.1.1, п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», для цілей цього закону використовуються такі податкові періоди: календарний квартал, півріччя, три квартали, рік.
Відповідно до п. 16.4. ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітній період. При цьому за звітній квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Згідно абз. "б" п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі, при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
05.02.2010 р. КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» у визначені законом строки подало до Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС за місцем своєї реєстрації податкову декларацію з податку на прибуток № 124965, у якій самостійно визначило податкові зобов'язання за 2009 рік на загальну суму 866 574 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно п.п.5.3.1 п.5.3. ст. 5 Закону № 2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України №2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що зобов'язання, самостійно визначені КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» у податковій декларації з податку на прибуток № 124965 від 05.02.2010 р., були частково сплачені підприємством:
- 18.04.2011 р. у сумі 3 274 грн. 10 коп. - із затримкою на 423 дні (а.с.21);
- 17.03.2011 р. у сумі 3 274 грн. 10 коп. - із затримкою на 391 день (а.с. 20);
- 19.02.2011 р. у сумі 54 512 грн. 65 коп. - із затримкою на 365 днів.
При цьому, сторонами не заперечується факт того, що погашення самостійно узгоджених КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» податкових зобов'язань відбулося внаслідок зарахування податковим органом поточних платежів підприємства на погашення його заборгованості, що виникла у попередніх періодах, що відповідає чинному на час проведення такого зарахування законодавству України.
Так, з 01.01.2011 р. набув чинності Податковий кодекс України, п. 87.9 ст. 87 якого передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Отже, посилання позивача на неправомірність дій відповідача щодо зміни призначення сплачених КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» сум у рахунок погашення заборгованості попередніх періодів є необґрунтованим, та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства України.
Пунктом 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафних санкцій, зокрема, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
Отже, враховуючи затримку КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» у сплаті самостійно визначених ним у декларації № 124965 від 05.02.2010 р. зобов'язань по податку на прибуток, що перевищує тридцять календарних днів, суд погоджується з твердженням податкового органу про наявність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, а саме, у розмірі двадцяти відсотків від суми несвоєчасно сплаченої суми податкового боргу, що підтверджено розрахунком штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення № 0000411501 від 22.02.2013 р. (а.с. 6).
Водночас, при складанні акту перевірки № 1541/47/151/03342573 від 06.02.2013 р., а також винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем не було враховано, що суми у розмірі 3 274 грн. 10 коп. були сплачені позивачем згідно платіжних доручень № 2657 від 17.03.2011 р., № 3066 від 18.04.2011 р. в рахунок погашення заборгованості по договору реструктуризації.
Згідно п.п. 14.1.1, п.п. 14.1.2 п. 14.1 ст. 14 Закону України №2181, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 ст.16 цього Закону. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.
Відповідно до п.п. 14.3.1 п. 14.3 ст. 14 Закону № 2181, розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту.
Згідно п.п. 14.3.2 п. 14.3 ст. 14 Закону № 2181, відстрочення податкових зобов'язань надається на умовах, за якими основна сума податкових зобов'язань та нараховані на неї проценти сплачуються рівними частками, починаючи з будь-якого податкового періоду, визначеного відповідним податковим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із підпунктом 14.3.3 цього пункту затверджує рішення про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з моменту виникнення такого податкового зобов'язання або одноразово у повному обсязі.
Отже, процедура реструктуризації податкового боргу, зокрема, шляхом розстрочення (відстрочення), полягає у досягненні між платником податків та податковим органом домовленості щодо надання можливості платнику податків погасити наявний у нього податковий борг частинами з відстрочкою платежу відповідно до графіку погашення реструктуризованої суми боргу, що має на меті забезпечення погашення такого податкового боргу на вигідних для обох сторін умовах. Зокрема, при дотриманні обома сторонами умов договору про розстрочення податкового боргу, податковий орган отримує проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 ст.16 цього Закону, за надання платнику податків можливості користуватися бюджетним кредитом. Водночас, платник податків отримує можливість розстрочити погашення податкового боргу без нарахування на суму такого боргу передбачених законодавством штрафних санкцій.
Матеріалами справи підтверджено, що 31.08.2006 року між ДПІ у м. Дніпродзержинську та КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» було укладено договір № 1 реструктуризації податкового боргу шляхом розстрочення з відстрочкою погашення на перші два роки дії договору (а.с. 8). При цьому, п. 2.2. вказаного договору передбачено, що державна податкова інспекція зобов'яується реструктуризовану суму податкового боргу не індексувати, на неї не нараховувати пеню, штрафні та інші санкції, крім випадків розірвання договору.
Оскільки доказів розірвання договору № 1 від 31.08.2006 р. відповідачем до суду не надано, підстави для нарахування на своєчасно сплачені суми розстроченого податкового боргу в сумі 6 548 грн. 20 коп. штрафних санкцій по податку на прибуток у розмірі 1 309 грн. 64 коп. у відповідача були відсутні.
Щодо решти суми штрафних санкцій в розмірі 10 902 грн. 53 коп. за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» зобов'язань по податку на прибуток за 2009 рік в сумі 54 512 грн. 65 коп., нарахованих згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд дійшов висновку про їх правомірність. При цьому, суд враховує, що жодних заперечень стосовно нарахування штрафних санкцій на вказану суму позивачем ні у позовній заяві, ні під час розгляду справи не наведено, а позовні вимоги обґрунтовуються виключно неправомірністю нарахування штрафних санкцій в сумі 1 309,64 грн. на своєчасно сплачені розстрочені зобов'язання по податку на прибуток в сумі 6 548,2 грн. (а.с. 2-3).
З урахуванням сукупності встановлених обставин справи, позовні вимоги КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби № 0000411501 від 21.02.2013 р. в частині застосування штрафних санкцій по податку на прибуток в сумі 1 309 грн. 64 коп. (одна тисяча триста дев'ять гривень шістдесят чотири копійки).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 27 травня 2013 року
Суддя В.В. Чорна