Постанова від 04.12.2013 по справі 825/4279/13-а

Справа № 825/4279/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Заяць О.В.,

за участю секретаря Музика С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України у Варвинському районі Чернігівської області, третя особа - відділ Державної виконавчої служби Варвинського районного управління юстиції, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області, управління Державної казначейської служби України у Варвинському районі Чернігівської області, третя особа - відділ Державної виконавчої служби Варвинського районного управління юстиції, в якому просить: визнати неправомірною бездіяльність Управління Державної казначейської служби країни у Варвинському районі Чернігівської області та Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області щодо невиконання платіжного доручення відділу ДВС Варвинського районного управління юстиції в Чернігівській області від 14.10.2013 року №613; зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Варвинському районі Чернігівської області та Головне управління Державної казначейської служби України Чернігівській області виконати платіжне доручення відділу ДВС Варвинського районного управління юстиції у Чернігівській області від 14.10.2013 року №613.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відділом ДВС Варвинського РУЮ через казначейський рахунок, перераховано АТ "Райффайзен Банк Аваль", в особі Чернігівської обласної дирекції "Райффайзен Банк Аваль", як стягувачу у виконавчому провадженні, кошти в сумі 43979,09 грн, згідно платіжного доручення №613 від 14.10.2013 року. Представник позивача вказав, що згідно п. 2.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 року № 22, розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня. Проте, всупереч вищезазначеним вимогам, платіжне доручення №613 від 14.10.2013 року не виконано, кошти на рахунок позивача у визначений законодавством строк не перераховані, що завдає значної шкоди ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Чернігівської обласної дирекції АТ "Райффайзен Банк Аваль".

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до ст. 43, 47 Бюджетного кодексу України та Положення про Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 №122, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису Державного бюджету України. Позивач не є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів та не перебуває на обслуговуванні в Головному управлінні. Відділ ДВС Варвинського РУЮ перебуває на обслуговувані в УДКС України у Варвинському районі, яке є окремою юридичною особою, вимоги позивача до ГУДКС України у Чернігівській області є безпідставними.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить із наступного.

Відділом ДВС Варвинського РУЮ направлено до УДКС України у Варвинському районі платіжне доручення №613 від 14.10.2013 року на суму 43979,09 грн про перерахування на користь Чернігівської обласної дирекції "Райффайзен Банк Аваль" зазначених коштів (а.с. 7).

Однак, зазначені кошти не були перераховані на користь Чернігівської обласної дирекції "Райффайзен Банк Аваль", в зв'язку з чим, позивач звернувся до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до Положення про державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011 Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).

Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.

Відповідно до пункта 7 Положення про державну казначейську службу України Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

Як зазначалось вище, платіжне дорученням відділу ДВС Варвинського РУЮ № 613 від 14.10.2013 року на загальну суму 43979,09 грн перебуває на виконанні в УДКС України у Варвинському районі.

Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України, при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.

В органах Державної казначейської служби України бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.

При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства повинні в першочерговому порядку забезпечити виконання захищених видатків, перелік яких визначений ч. 2 ст. 55 Бюджетного кодексу України, а саме: стипендії, заробітної плати, комунальні послуги та енергоносії, продукти харчування, медикаменти тощо.

Видатки з депозитних рахунків державної виконавчої служби не відносяться до захищених статей державного бюджету, і сплачуються при наявності фінансового ресурсу на єдиному казначейському рахунку.

Органи Державної казначейської служби України здійснюються видатки в межах встановленого ліміту кореспондентського рахунку.

Згідно із Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року №122, єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП). ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Для відображення операцій, проведених через СЕП протягом банківського дня, у центрі оброблення СЕП Державному казначейству України та Головним управлінням Державного казначейства України відкрито технічні рахунки.

ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України.

На субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Державне казначейство України управляє коштами, що обліковуються на рахунках, відкритих у Головних управліннях Державного казначейства України, і проводяться через СЕП, шляхом встановлення ліміту технічного рахунку, ліміту початкових оборотів у СЕП та підкріплень субрахунків ЄКР з урахуванням дотримання необхідного рівня платоспроможності, який визначається Державним казначейством України.

Як встановлено в судовому засіданні, станом на момент розгляду вказаної справи грошове підкріплення депозитного рахунку відділу ДВС Варвинського РУЮ - відсутнє.

Таким чином, за незалежних від відповідача обставин, УДКС України у Варвинському районі на теперішній час позбавлено можливості виконати платіжні доручення від 14.10.2013 року №613 на загальну суму 43979,09 грн.

На підставі аналізу наведених норм, суд приходить до висновку, що виплата коштів відповідачем можлива лише за наявності підкріплення на єдиному казначейському рахунку на платіжні документи щодо перерахування коштів наданого саме Державною Казначейською Службою України.

Також суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.

При проведенні видатків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Управління казначейства в стислі терміни забезпечує виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, перелік яких визначений ч. 2 ст. 55 Бюджетного кодексу України. Незахищені видатки Управлінням Казначейства проводяться в порядку черговості надходження платіжних доручень.

Крім того, позовні вимоги звернуті до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до Договору № 28 на здійснення розрахунково-касового обслуговування від 03.01.2013 року (а.с. 43-45), депозитний рахунок Відділу ДВС Варвинського РУЮ відкритий саме в УДКС України у Варвинському районі.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідачами доведена правомірність вчинених дій та рішень.Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області, управління Державної казначейської служби України у Варвинському районі Чернігівської області, третя особа - відділ Державної виконавчої служби Варвинського районного управління юстиції, підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги - задовольнити частково.

Зобов'язати управління Державної казначейської служби України у Варвинському районі Чернігівської області перерахувати грошові кошти відповідно до платіжного доручення відділу державної виконавчої служби Варвинського районного управління юстиції №613 від 14.10.2013 року з депозитного рахунку відділу державної виконавчої служби Варвинського районного управління юстиції на користь Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль", при отриманні грошового підкріплення Державною Казначейською Службою України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя О.В. Заяць