Постанова від 07.11.2006 по справі 21/285-НА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"07" листопада 2006 р. Справа № 21/285-НА

за позовом Приватної агрофірми "Весна" с. Капустин Старокостянтинівського району

до Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів

про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.07.2006 року № 0001611700/0 на суму 11762,60 та рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 на суму 15022,60 грн.

Суддя Огороднік К.М. Секретар судового засідання Степчук Т.А.

Представники сторін:

від позивача - Грицай Л.М. за дорученням № 10 від 04.01.2006 року.

від відповідача - Пославська О.В. - за довіреністю № 4 від 28.03.2006 року.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова приймається 07.11.2006 року, оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Позивач звернувся до суду із позовом про визнання недійсними рішень відповідача від 07.07.2006 року.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.07.2006 року № 0001611700/0 на суму 11762,60 та рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 на суму 15022,60 грн. Дане уточнення судом прийняте.

В обґрунтування заявлених позовних вимог (з урахуванням уточнення) зазначав, що штрафні санкції в розмірі 11762,60 грн. про податку з доходів з фізичних осіб нараховані за той період, коли підприємство знаходилось в процедурі банкрутства. Вказував, що у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" штрафні санкції не нараховуються. Також зазначав, що при проведені перевірки не взято до уваги закупівельні акти на закупівлю запасних частин і інших матеріальних цінностей на ринку, у зв'язку із чим вважав неправомірним нарахування штрафних санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки.

Відповідач у відзиві на позов та його повноважний представник в судовому засіданні проти позову заперечили, вказали що податкові зобов'язання визначені та штрафні санкції нараховані відповідно до чинного законодавства.

За спільним письмовим клопотанням представників сторін строк розгляду справи продовжувався.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:

За результатами проведеної Старокостянтинівською ОДПІ виїзної планової перевірки приватної агрофірми "Весна" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2003 року по 31.03.2006 року складено акт № 686-231-30456421 від 23.06.2006 року.

У Акті перевірки від 23.06.2006 року, зокрема вказано, що перевіркою встановлено порушення ст. 8, п. 19.2 "а" ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки з питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за 2003-2006 роки на суму 5881,30 грн.

Перевіркою також встановлено порушення п. 1.2 розділу 1, п. 3.1 розділу 3, п. 7.49 розділу 7 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 і п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 року працівники агрофірми - підзвітні особи проводили готівкові розрахунки на ринку без подання одержувачами коштів платіжних документів (товарного або касового чека, квитанцій до прибуткового касового ордера, іншого документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. Загальна сума таких розрахунків склала 13804,10 грн.

Перевіркою встановлено порушення п. 2.11 розділу 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 і п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 року - працівниками перевіряємого підприємства було одержано кошти в підзвіт в сумі 4873,99 грн., які не використані своєчасно на дані цілі та не повернуті в касу підприємства у встановлений термін.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001611700/0 від 07.07.2006 року, яким визначено податкові зобов'язання за платежем: податок з доходів найманих працівників в сумі 17643,90 грн., в т.ч. основний платіж 5881,30 грн., штрафні (фінансові) санкції - 11762,60 грн., рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000692301/0 від 07.07.2006 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 15022,60 грн.

Позивач, вважаючи висновки відповідача неправомірними, звернувся до суду із позовом (з урахуванням уточнення) про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.07.2006 року № 0001611700/0 на суму 11762,60 та рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 на суму 15022,60 грн.

Крім того, судом встановлено, що ухвалою господарського суду від 21.06.2004 року порушено провадження у справі № 2/166-Б про визнання банкрутом приватної агрофірми "Весна" с. Капустин Старокостянтинівського району, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначено розпорядника майна. Ухвалою господарського суду від 27.10.2004 року затверджено мирову угоду від 01.10.2004 року. Припинено процедуру розпорядження майном приватної агрофірми "Весна" с. Капустин Старокостянтинівського району. Скасовано мораторій, що введений ухвалою суду від 21.06.2004 року. Провадження у справі № 2/166-Б припинено.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Як вбачається із аналізу даної справи, причиною спору є правомірність нарахування штрафних санкцій в сумі 11762,50 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 07.07.2006 року № 0001611700/0.

Судом встановлено, що на підставі висновків, вказаних в акті перевірки, податковим повідомленням-рішенням від 07.07.2006 року № 0001611700/0 позивачу визначено податкові зобов'язання за платежем "податок з доходів найманих працівників" в сумі 5881,30 грн. При цьому правомірність та підстави нарахування вказаних податкових зобов'язань позивачем не оспорюється, жодних доказів на спростування висновків перевірки в цій частині не надано.

Згідно пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (зі змінами та доповненнями) у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

Туму нарахування штрафних санкцій в сумі 11762,50 грн. (5881,30 х 2) згідно податкового повідомлення-рішення від 07.07.2006 року № 0001611700/0 суд вважає правомірним. В цій частині у позові слід відмовити.

Посилання позивача на процедуру банкрутства судом до уваги не береться, оскільки на час вчинення порушень по податку з доходів фізичних осіб, вказаних у акті перевірки, провадження у справі про банкрутство позивача було припинено.

Крім того, позивачем оспорюється рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 на суму 15022,60 грн.

Згідно пункту 7.49 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 (зі змінами та доповненнями), для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо).

Згідно пункту 2.11 вказаного Положення видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Пунктом 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року № 436/95 (зі змінами та доповненнями) установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

- за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;

- за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;

- за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості - в розмірі здійснених виплат;

- за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум;

- за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів;

- за використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням - у розмірі витраченої готівки.

В акті перевірки вказано, що працівники агрофірми - підзвітні особи проводили готівкові розрахунки на ринку без подання одержувачами коштів платіжних документів (товарного або касового чека, квитанцій до прибуткового касового ордера, іншого документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. Загальна сума таких розрахунків склала 13804,10 грн. Працівниками підприємства було одержано кошти в підзвіт в сумі 4873,99 грн., які не використані своєчасно на дані цілі та не повернуті в касу підприємства у встановлений термін.

Оскільки жодних доказів на спростування вказаних порушень позивачем не надано, факт порушення правильності ведення касових операцій суд вважає доведеним, проте щодо розміру штрафних санкцій, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, суд дійшов висновку, що правомірно нарахованими санкціями, які підлягають сплаті позивачем є сума нарахована за один рік до застосування санкцій (рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0). Нарахування штрафних санкцій в сумі 1024,59 грн. (742,80 х 100%, 1127,16 х 25%) за період понад один рік до застосування санкцій є неправомірним. В цій частині позов слід задоволити, а спірне рішення скасувати. В решті позову щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п. 3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Приватної агрофірми "Весна" с. Капустин Старокостянтинівського району до Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.07.2006 року № 0001611700/0 на суму 11762,60 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 на суму 15022,60 грн. задоволити частково.

Скасувати рішення про застосування штрафних санкцій від 07.07.2006 року № 0000692301/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1024,59 грн.

В решті позову відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя К.М. Огороднік

Постанова оформлена в повному обсязі та підписана 08.11.2006 року.

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.

Помічник судді О.С. Гуменюк