29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"04" жовтня 2006 р. Справа № 21/280-НА
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кам'янець-Подільське АТП 16855" м. Кам'янець-Подільський
до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції м. Кам'янець-Подільський
про скасування податкових повідомлень-рішень № 0002292321/0 від 16.08.2005 року, № 0002302341/0 від 16.08.2005 року, зобов'язання стягнені кошти у розмірі 17549,18 грн. зарахувати в рахунок майбутніх платежів по податку з власників транспортних засобів
Суддя Огороднік К.М. Секретар судового засідання Степчук Т.А.
Представники сторін:
від позивача - Гнідко С.І. - за довіреністю від 21.08.2006 року,
від відповідача - Яцуляк Т.Т. - за довіреністю від 17.01.2006 року.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в обгунтування заявлених вимог зазначав, що у відповідності до ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому звертав увагу, що як випливає з змісту оспорюваних податкових повідомлень-рішень, вони винесені відповідачем на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (надалі -Закону 2181). Даним підпунктом передбачена відповідальність платника податку у вигляді штрафу, коли він не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених цим Законом. Однак, при винесені оспорюваних актів Кам'янець-Подільська ОДПІ виходила із строків сплати податку з власників транспортних засобів визначених відповідно до Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів”, а не із граничних строків визначених Законом 2181. Позивач вважав, що штрафні санкції розраховані Кам'янець-Подільською ОДПІ невірно та з порушенням вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону 2181.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволені в повному обсязі. В обгрунтування свої позиції посилався на практику Вищого адміністративного суду України.
Відповідач у відзиві на позов та його повноважний представник в судовому засіданні проти позову заперечили. При цьому зазначали, що відповідно до пункту 1.2 Закону 2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим законом або іншими законами України. Таким чином, Закон 2181 не встановлює єдиного порядку та строків сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а передбачає, що порядок та строки сплати податків можуть встановлюватись Законом 2181 або іншими законами України з питань оподаткування. Вважали, що якщо спеціальним Законом встановлюються інші граничні строки сплати податку, ніж встановлені Законом 2181, і останнім не вносяться зміни в законодавчий акт, яким встановлений той чи інший податок, то діють положення законодавчого акту, що визначає розміри та порядок сплати конкретного податку. Статтею 5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” (далі - Закон 1963) встановлено, що юридичними особами податок сплачується щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, який настає за звітним кварталом. Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону 2181 визначено, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних термінів, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф. Отже, робили висновок, що у разі несплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у строки, визначені Законом 1963, платнику податків нараховуються штрафні санкції відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону 2181 Вказували, що відповідно до преамбули Закону 2181 цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, що встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, які застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:
Працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ проведено комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства позивачем за період з 01.04.2002 року по 31.03.2005 року, за результатами якої 12.08.2005 року було складено акт № 22823403374244.
Перевіркою своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та самохідних машин встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по даному податку, чим порушено пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Із аналізу пункту 2.6 акта вбачається, що перевіряючими зроблено висновок про порушення позивачем ст. 5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”.
На підставі пункту 2.6 акту перевірки, підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачу було визначено штрафні санкції в розмірі 17549,18 грн., в тому числі податком повідомленням-рішенням від 16.08.2005 року № 0002292341/0 -14800,13 грн., податковим повідомленням-рішенням від 16.08.2005 року № 0002302341/0 -2749,05 грн.
Дані суми штрафних санкцій позивачем сплачені до бюджету, що підтверджується даними облікової картки.
Вважаючи, що оспорювані податкові повідомлення-рішення не відповідають чинному законодавству, позивачем подано позов до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Актами відповідача встановлено, що позивачем порушено строк сплати узгодженого податкового зобов'язання за платежем по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, встановлений ст. 5 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” (далі - Закон 1963).
Як зазначено у преамбулі Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (надалі -Закон 2181), він є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Цим Законом запроваджено нові механізми процедури адміністрування податків, зокрема передбачено право платників податків самостійно визначати суму податкових зобов'язань та узгоджувати таку суму податкових зобов'язань та узгоджувати таку суму податкових зобов'язань шляхом подання податкової декларації (пункт 5.1 статті 5). Запровадивши поняття “самостійне узгодження податкового зобов'язання”, Закон 2181 встановив, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює:
календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю, - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
календарному року, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, - до 1 квітня року, наступного за звітним (абзац перший підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4).
Відповідно до абзацу другого підпункту 4.1.4 пункту4.1 статті 4 Закону 2181 під терміном “базовий податковий період” слід розуміти податковий період, визначений відповідним законом з питань оподаткування. Згідно з частиною 3 ст. 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” у порядку, визначеному податковими органами, юридичні особи подають за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів до податкових органів у строки, визначені законом для річного звітного періоду, на основі бухгалтерського звіту (балансу) розрахунки суми податку за формою, затвердженою центральним податковим органом України. Таким чином, законодавець визначив, що базовим податковим (звітним) періодом для сплати вказаного податку є календарний рік.
Абзацом першим підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону 2181 встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Під останньою, як передбачено пунктом 1.11 ст. 11 вказаного Закону, розуміється як власне податкова декларація, так і розрахунок суми податку (збору).
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону 2181 відповідальність платника податків у вигляді пені і штрафу встановлено для тих випадків, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.
Оскільки ОДПІ виходила із строків сплати податку щоквартально відповідно до вимог ст. 5 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів”, а не із граничних термінів сплати податку, передбачених Законом 2181, то суд вважає, що штрафні санкції відповідачем визначені з порушенням вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону 2181.
Суд не має правових підстав на свій розсуд визначити розмір та підстави застосування штрафних санкцій, які могли бути застосовані до позивача при наявності доведеності факту порушення позивачем річного граничного терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань за платежем по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, передбаченого Законом 2181, оскільки це є компетенцією податкового органу, виходячи із положень пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону та ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”.
Доводи Кам'янець-Подільської ОДПІ спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
За таких обставин податкові повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ від 16.08.2005 року № 0002292341/0, № 0002302341/0 слід скасувати, а вимога позивача щодо зобов'язання Кам'янець-Подільської ОДПІ стягнені з позивача кошти у розмірі 17549,18 грн. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ “Кам'янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 167, 254-259, п.п. 3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД-
Позов Відкритого акціонерного товариства “Кам'янець-Подільське АТП 16855” м. Кам'янець-Подільський до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції м. Кам'янець-Подільський про скасування податкових повідомлень-рішень від 16.08.2005 року № 0002292341/0, № 0002302341/0 та зобов'язання відповідача стягнені кошти у розмірі 17549,18 грн. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ “Кам'янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів задоволити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції від 16.08.2005 року № 0002292341/0, № 0002302341/0.
Зобов'язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію м. Кам'янець-Подільський стягнені з позивача кошти у розмірі 17549,18 грн. зарахувати в рахунок майбутніх платежів ВАТ “Кам'янець-Подільське АТП 16855” по податку з власників транспортних засобів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Кам'янець-Подільське АТП 16855” м. Кам'янець-Подільський (вул. Нігинське шосе, 3, код 03374244) 3,40 грн. (три гривні 40 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя К.М. Огороднік
Постанова оформлена і підписана 05.10.2006 року.
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.