Постанова від 28.09.2006 по справі 16/221-нА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"28" вересня 2006 р. Справа №16/221-нА

За позовом Спеціалізованого госпрозрахункового лісогосподарського комунальногопідприємства "Лісовик" м. Дунаївці

до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі м. Дунаївці

про визнання недійсними рішень №№ 171, 172 від 07.06.2006 р. про застосування

фінансових санкцій

Суддя Магера В.В. Секретар судового засідання Приступа Д.І.

Представники сторін:

Представники:

Від позивача - Салецький П.А. -представник за довіреністю

Від відповідача -Смолінський Р.М. -довіреність №1450/01 від 19.07.06 р.

Снігур В.В. -довіреність №1845/01 від 13.09.06 р.

Ухвалою суду від 04.07.2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання по справі на 20.07.2006 р. Сторони належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи. Ухвалою суду від 20.07.06 р. призначено справу до судового розгляду на 01.08.2006 р. Ухвалою суду від 01.08.06 р. судовий розгляд відкладено та призначено на 13.09.06 р. Ухвалою суду від 13.09.2006 р. судовий розгляд справи відкладено на 28.09.2006 р.

Суть спору: Позивач у позовній заяві, з урахуванням уточнень позовних вимог просить суд визнати нечиними та скасувати рішення №№ 171, 172 від 07.06.2006 р. про застосування фінансових санкцій, якими відповідачем позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків до фонду, рішенням №171- 49 220,74 грн. фінансових санкцій, 18 716,38 грн. -пені, рішенням №172 - 4 375,13 грн. фінансових санкцій, 1 278,13 грн. -пені.

При цьому позивач зазначає, що розпорядженням КМ України від 10.03.2005 р. №58-р тимчасово припинено перевірки щодо сплати страхових внесків. Позивач на даний час перебуває на спрощеній системі оподаткування, що регулюється відповідним Указом Президента України, а тому не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийняті однією датою, однак зазначене суперечить ст. 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнутий до відповідальності одного виду. При цьому застосовано санкції в розмірі 20% і 50%.

В ході судового розгляду справи представник позивача звертає увагу суду на те, що при нарахуванні фінансових санкцій відповідач двічі, на одну і ту ж сплачену суму нарахував фінансові санкції.

В судовому засіданні 28.09.2006 р. представник позивача, у відповідності до ст. ст. 49-51 КАС України подав заяву у відповідності до якої просить визнати нечинними та скасувати спірні рішення, а судові витрати відшкодувати за рахунок державного бюджету. Вказана заява судом приймається, оскільки відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідач, у запереченні проти позову, його повноважні представники в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують з наступних підстав: до позивача прийняті спірні рішення у відповідності до ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за несвоєчасну сплату страхових внесків. Позивач в період 01.04.2005 р.-01.04.2006 р. перебував на загальній системі оподаткування та порушував строки сплати внесків. Фінансові санкції нараховано саме за цей період. Фінансові санкції по спірних рішеннях накладені на різні строки порушення зобов'язань, що не суперечить вимогам ст. 61 Конституції України. За таких обставин відповідач просить відмовити позивачу у позові.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Спеціалізоване госпрозрахункове лісогосподарське комунальне підприємство “Лісовик”, м. Дунаївці є юридичною особою та перебував на спрощеній системі оподаткування у період 2004 р. 1-й квартал 2005 р. В подальшому перейшов на загальну систему оподаткування.

Відповідачем прийнято рішення №№ 171, 172 від 07.06.2006 р. про застосування фінансових санкцій, якими позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду за період 2004-2006 р.р.

Рішенням ПФУ у м. Хмельницькому №171 від 07.06.2006 р. відповідачем позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків 4 375,13 грн. фінансових санкцій, 1 278,13 грн. -пені.

Рішенням ПФУ у м. Хмельницькому №172 від 07.06.2006 р. відповідачем позивачу нараховано фінансові санкції та пеню за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків 49 220,74 грн. фінансових санкцій, 18 716,38 грн. -пені

Нарахування внесків до фонду підтверджується розрахунками сум страхових внесків позивача за період травня 2005 р. по січень 2006 р.

Наявність боргу позивача перед фондом та нарахування фінансових санкцій відображено у особових картках платника за період 2005-2006 р. р.

Відповідно до довідки від 03.08.2006 р. ДПІ у Дунаєвецькому районі позивач в період 2004-2005 р. сплачував єдиний податок на загальну суму 61 049,21 грн.

На виконання вимог суду відповідачем проведено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій по рішеннях №№171, 172, з урахуванням сплати позивачем єдиного податку в період 2004-2005 р.р. Відповідно до наданого розрахунку, по рішенню №171 від 07.06.2006 р. позивачу належить сплатити 4 110,6 грн. штрафних санкцій, 1 229,19 грн. -пені, всього 5 339,79 грн.; по рішенню №172 від 07.06.2006 р. позивачу належить сплатити 25 597, 5 грн. штрафних санкцій, 10 227,9 грн. -пені, всього 35 825,4 грн.

Не погоджуючись з винесеними на його адресу рішеннями ПФУ, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст. 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Страхувальник зобов'язаний зареєструватися в територіальних органах Пенсійного фонду незалежно від того, чи він фактично веде господарську діяльність та провадить розрахунки з оплати праці, чи ні... нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (ст. 17 Закону).

Згідно ст. 20 вищезазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі-недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п.п.17.1.7 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами “, що регулював спірні відносини до 01.01.2004 р., у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 50% такої суми при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Ст. 2 цього Закону було визначено статус органів Пенсійного фонду України як контролюючого органу стосовно внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно Закону України “Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, у зв'язку з неперерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - I кварталу 2005 року” суми внесків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, які були сплачені ними в складі податків згідно з чинним законодавством України протягом 2004 року - I кварталу 2005 року, але не були зараховані на їх особові рахунки в цих фондах у зв'язку з застосуванням Державним казначейством України норм діючого на той час Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" від 23 грудня 2004 року N 2285-IV ( 2285-15 ), не вважати заборгованістю.

Донарахування та фінансові (штрафні) санкції до суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності щодо сум фактично сплачених внесків у 2004 році - I кварталі 2005 року, не застосовуються. ( Ст. 1, 2 вищеназваного закону).

З врахуванням викладеного суд вважає правомірним застосування ПФУ до позивача штрафних (фінансових) санкцій по рішенню №171 в загальній сумі 5 339,79 грн., по рішенню №172 в загальній сумі 35 825,4 грн. за несвоєчасну сплату останнім страхових внесків. Тому позовні вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки суперечать вимогам чинного законодавства, не підтверджені належними доказами.

За таких обставин позовні вимоги позивача, в частині визнання нечинним та скасування рішення Управління ПФУ у Дунаєвецькому районі № 171 від 07.06.2006 р. в частині нарахування 264,53 грн. штрафних санкцій, 48,94 грн. пені (всього 313,47 грн.) та рішення № 172 від 07.06.2006 р. в частині нарахування 23 623,24 грн. штрафних санкцій, 8 488,48 грн. пені (всього 32 111,72 грн.) підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову, згідно ч. 1 ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем (держмито згідно платіжного доручення № 104 від 03.07.2006р. в сумі 85,00 грн.), присуджуються йому. При цьому згідно ч.1, ч.3 ст.94 цього Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України та у межах визначених розділом VII КАС України, у відповідності до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Спеціалізованого госпрозрахункового лісогосподарського комунального підприємства “Лісовик”, м.Дунаївці до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі, м. Дунаївці про визнання нечинними та скасування рішень Управління ПФУ в Дунаєвецькому районі №№ 171, 172 від 07.06.2006 р. про застосування фінансових санкцій задовольнити частково.

Визнати нечинним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі № 171 від 07.06.2006 р. в частині нарахування 264,53 грн. штрафних санкцій, 48,94 грн. пені (всього 313,47 грн.) та рішення № 172 від 07.06.2006 р. в частині нарахування 23 623,24 грн. штрафних санкцій, 8 488,48 грн. пені (всього 32 111,72 грн.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Спеціалізованого госпрозрахункового лісогосподарського комунального підприємства “Лісовик”, м.Дунаївці (вул. Горького, 7, код ЄДРПОУ 31162226) 1,70 грн. (одна гривня 70 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Магера

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.