Постанова від 31.07.2006 по справі 5/3807-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"31" липня 2006 р. Справа №5/3807-А

за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчоїдирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, м. Хмельницький

до відкритого акціонерного товариства "Завод "Нева", м. Хмельницький

про стягнення 26668,32 грн.

Суддя Грамчук І.В.

Представники сторін:

від позивача - Наральник З. О. за дорученням № 23-02/2203 від 19.12.2005 р.

від відповідача - Савчук А. М. за дорученням від 26.07.2006 р.

прокурор відділу прокуратури області Параскевич О. Г.

Суть спору:

Прокурор у позовній заяві в інтересах позивача та повноважний представник позивача у попередньому судовому засіданні 19.07.2006 р. просили суд стягнути з ВАТ "Завод "Нева"" на користь Хмельницького міського центру зайнятості 26668,32 грн. заборгованості, з яких 26226,00 грн. недоїмка по сплаті внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, 442,32 грн. пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків.

У судовому засіданні 31.07.2006 р. представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог, зокрема про стягнення судом недоїмки у сумі 26226,00 грн. Прокурор дане уточнення підтримав. Заяву судом прийнято.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву № 257 від 31.07.2006 р. Згідно відзиву ВАТ "Завод "Нева" визнає позовні вимоги позивача, однак зазначає, у зв'язку із кризовою ситуазією на підприємстві погасити суму заборгованості негайно відповідач не має можливості. Наголошує, що ВАТ "Завод "Нева" знаходиться в процедурі санації, платоспроможність підприємства на даний час не відновлено, коофіцієнт вірогідності банкрутства залишається дуже високим, при цьому значну частину основних фондів втрачено.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:

Проведеною прокуратурою м. Хмельницького перевіркою встановлено: 16.08.1994 р. відкрите акціонерне товариство "Завод "Нева", м. Хмельницький зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Хмельницької міської ради Хмельницької області (свідоцтво серії АОО № 830486);

та як роботодавець є страхувальником та платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язковового державного соціального страхування України на випадок безробіття - 03.10.1997 р. зареєстроване в Хмельницькому міському центрі зайнятості за № 222300006, м. Хмельницький.

Відповідно до акту № 83 від 19.05.2006 р. проведеної Хмельницьким міським центром зайнятості перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ВАТ "Завод "Нева" недоїмка останнього склала 26226,00 грн. Суму заборгованості підтверджно і поданою відповідачем до Хмельницького міського центру зайнятості розрахунковою відомостю про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду за перший квартал 2006 р.

У зв'язку з несплатою у добровільному порядку ВАТ "Завод "Нева" 26226,00 грн. недоїмки прокурор звернувся з позовною заявою про стягнення останньої до суду.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 р. та п. 1 ст. 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 11.01.2001 р. загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття -це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від них обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Згідно ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Виконавча дирекція Фонду та її poбoчi органи ведуть реєстр платників страхових внесків, проводять збір страхових внесків, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхування на випадок безробіття, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються, зокрема на міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Як встановлено абз. 11 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення", державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ i організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Відповідно до п. 3 ст. 17 цього Закону роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.

Відповідач, як роботодавець, є платником внесків до Фонду загальнообов'язкового Державного соціального страхування України на випадок безробіття, а згідно п.2 ст. 35 цього Закону, роботодавець, як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески.

У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах. Якщо роботодавці несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються санкції, передбачені, зокрема, п. 1 ст. 38 Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків(недоїмки), штраф та пеню, у т.ч. страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Крім того, згідно Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття” всі суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю (у т. ч. і ті, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів) повинні своєчасно та в повному розмірі сплачувати внески до фонду.

Відповідно до ст. 39 Закону правовідносини за цим законом вирішуються у судовому порядку .

Факт наявності заборгованості по внесках підтверджується копією розрахункової відомості та розрахунком суми позову. Відповідачем доказів про її сплату не подано, суму боргу визнано.

Судом приймається до уваги також те, що відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Остання передбачає право юридичної особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-якими не забороненими законом засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Суб'єкти правовідносин, у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх прав безпосередньо на підставі Конституції України. Держава має забезпечувати захист прав усіх суб'єктів правовідносин, в тому числі у судовому порядку. Право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” Фонд створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Згідно з частиною другою статті 10, частинами першою і другою статті 12 Закону України № 1533 управління Фондом здійснюють правління Фонду та виконавча дирекція Фонду; виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду; функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Відповідно до ст. 34 зазначеного Закону забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду.

Крім того, судом враховується, що приписи Закону України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами “ встановлюють порядок погашення зобов'язань юридичних і фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Цим Законом, встановлено виключний перелік контролюючих органів за сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Крім того, ст. ст. 14, 15 Закону України “ Про систему оподаткування “ встановлений виключний перелік податків і зборів (обов'язкових платежів). Переліком податків і зборів (обов'язкових платежів) не передбачено страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. При цьому механізми адміністрування, встановлені Законом України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами “ на діяльність Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не поширюється, адміністрування страхових внесків здійснюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п. 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, м. Хмельницький до відкритого акціонерного товариства "Завод "Нева", м. Хмельницький про стягнення 26226,00 грн. заборгованості задоволити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Завод "Нева" (м. Хмельницький, вул. Академіка Курчатова, 6, код ЄДРПОУ 14307972) на користь Хмельницького міськрайонного центру зайнятості (м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17/1, код ЄДРПОУ14169903) 26226,00 грн. (двадцять шість тисяч двісті двадцять шість гривень) заборгованості.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.В. Грамчук

Віддрук. 5 прим.:

1 -до справи,

2 -позивачу,

3 -відповідачу,

4,5 -прокуратурі.