29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"14" листопада 2006 р. Справа №16/3402-А
За позовом Державної податкової інспекції у Ярмолинецькому районі, смт. Ярмолинці
до Відкритого акціонерного товариства “Ярмолинецьке хлібоприймальне підприємство”, смт. Ярмолинці
За участю третіх особ, які не заявляють вимог на предмет спору на стороні позивача:1.Відділення державного казначейства у Ярмолинецькому районі, смт.Ярмолинці
2.Управління державного казначейства у Хмельницькій області, м.Хмельницький
про стягнення 782 582,97 грн. заборгованості згідно бюджетної позички 1997 р.
Суддя Магера В.В. Секретар судового засідання Приступа Д.І.
Представники сторін:
Від позивача - Польовий В.А. - за довіреністю №45/9/10-029 від 18.01.06 р.
Від відповідача - Стефанишин С.Л. - представник за дорученням.
- Хоптяр Ю.І. - представник за дорученням.
Від третьої особи: 1. - Бескупська А.Д. - за дорученням №624 від 12.09.2006 р.
2. - Заворотна О.Л. - за дорученням №22 від 11.01.2006 р.
Ухвалою суду від 13.06.2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання по справі на 06.07.2006 р. Ухвалою суду від 06.07.2006 року залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача та відкладено попереднє судове засідання на 24.07.2006 р. Ухвалою суду від 24.07.06 р. закінчено підготовче провадження та призначено судовий розгляд на 12.09.2006 р. Ухвалою суду від 12.09.06 р. судовий розгляд пор справі відкладено та призначено на 22.09.06 р. Ухвалою суду від 22.09.06 р. судовий розгляд відкладено та призначено на 10.10.06 р. У судовому засіданні від 10.10.06р. оголошено перерву до 24.10.06 р. Ухвалою суду від 24.10.06 р. судовий розгляд відкладено та призначено на 01.11.06 р. Ухвалою суду від 01.11.06 р. судовий розгляд відкладено та призначено на 14.11.06 р.
Суть спору: Позивач у позовній заяві та його представник у судовому засіданні просять стягнути з відповідача заборгованість в сумі 782 582,97 грн. згідно бюджетної позички 1997 р. На підтвердження посилається на акти передачі-прийому зерна на загальну суму 488 708,68 грн. Крім цього позивач вказує, що протягом 1997 року відділенням державного казначейства в Ярмолинецькому районі проавансовано відповідача для закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 р. на загальну суму 293 874,29 грн. При цьому, позивач посилається на ст. 22 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2006 рік ”.
Представники третіх осіб, які не заявляють вимог на предмет спору на стороні позивача, у поясненні по справі від 12.09.2006 р. та у судовому засіданні зазначають, що відповідно до п.11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” встановлено, що до функцій державних податкових інспекцій в районах у містах належить подача до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст. 22 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 20.12.2005р. (зі змінами та доповненнями) в 2006 році органи державної податкової служби України визнані органом стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками.
Відповідно до п. З ст. 42 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 20.12.2005р. (зі змінами та доповненнями) джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2006 рік у частині кредитування є: повернення бюджетних позичок, наданих на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1994-1997 років.
Відповідно до п. 7.1. Порядку надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997р., затвердженого наказом Мінфіну України, Міністерства сільського господарства і продовольства України, ДАК „Хліб України” від 04.03.1997р. № 70/54/18 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 06.06.1997р. № 212/2016) при внутрішньосистемному переміщенні зерна з одного заготівельного підприємства на інше одночасно передається заборгованість по бюджетній позичці, виходячи з його облікової вартості, а при переміщенні продуктів його переробки (борошно, крупи) - за затвердженими в установленому порядку нормативами повернення заготівельними підприємствами бюджетної позички. Передача заборгованості по бюджетній позичці оформляється актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутрішньообласному) переміщенні зерна згідно з додатком N 9.
Ст.17 Бюджетного кодексу України встановлено, що Кабінет Міністрів України в особі Міністра фінансів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим в особі Міністра фінансів Автономної Республіки Крим та міські ради в особі керівників та їх виконавчих органів можуть надавати гарантії щодо виконання боргових зобов'язань суб'єктам виключно в межах повноважень, встановлених відповідно законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет. Гарантії надаються лише на умовах платності, строковості, майнового забезпечення та зустрічних гарантій, отриманих від інших суб'єктів. Платежі, пов'язані з виконанням гарантійних зобов'язань, належать до платежів по боргу.
У разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Враховуючи вищевикладене, представник позивача та представники третіх осіб, які не заявляють вимог на предмет спору на стороні позивача, просять позов про стягнення 782 582,97грн. заборгованості за бюджетною позичкою 1997р. задовольнити.
Відповідач у запереченнях на позов, його представники в судовому засіданні проти пред'явлених позовних вимог заперечують обґрунтовуючи тим, що позивачем документально не підтверджено суми позичок, що надавались відповідачу, ним надано лише акти приймання-передачі бюджетної позички при міжобласному переміщенні зерна. Сама сума позовних вимог є непідтвердженою і не обґрунтованою, тому що між відповідачем та Держказначейством будь які договори про надання бюджетної позички не укладалися. Тому відповідач просить суд в позові відмовити. Крім того, представником відповідача 14.11.2006 р. подано до суду клопотання, в якому він просить застосувати у даній справі строк давності щодо стягнення заборгованості 1095 днів, визначений п.15.2 ст. 15 Закону України „Про порядок погашення забов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 та на підставі цього відмовити позивачу у позові. При цьому позивач посилається на вимоги ст. 17 Бюджетного кодексу України та Ухвалу Вищого адміністративного суду України №2-386/06 від 11.05.2006 р. як на підставу відмови у позові з причини пропушення зазначеного строку позовної давності.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Відкрите акціонерне товариство “Ярмолинецьке хлібоприймальне підприємство”, смт.Ярмолинці зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Хмельницькій області №1698 та здійснює свою діяльність на підставі статуту підприємства та входило в період 1997-1998 р. в структуру ДАК “Хліб України”.
Відповідно до укладених Актів передачі -прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна відповідач - ВАТ “Ярмолинецьке ХПП” прийняв на себе заборгованість по бюджетній позичці при внутрішньо обласному переміщенні зерна від наступних підприємств:
- Хмельницького комбінату хлібопродуктів - в сумі 6 984,02 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутрішньообласному) переміщенні зерна №1 від 12.12.1997 р.;
- Красилівського хлібоприймального підприємства в сумі -9 691,09 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутрішньообласному) переміщенні зерна №11 від 17.06.1998 р. та Актом передачі- приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутрішньообласному) переміщенні зерна №31 від 31.05.1999 р.;
- Війтівецького хлібоприймального підприємства -в сумі 35 435,74 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутрішньообласному) переміщенні зерна від 31.08.1998 р.;
- Закупнянського хлібоприймального підприємства -в сумі 120 950,39 грн, що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна від 30.06.1998 р. та Актом передачі- приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна від 04.08.1999 р.;
- ВАТ „Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів” - в сумі 171 831,00 грн., що підтверджується Актом передачі -приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна;
- Дунаєвецького хлібоприймального підприємства -в сумі 26 801,68 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна від 03.08.1998 р.;
- Богданівецького комбінату хлібопродуктів -в сумі 19 903,39 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна від 24.03.1999 р. та Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна;
- Вікторійського хлібоприймального підприємства -в сумі 19 800,00 грн., Актами передачі- приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна;
- ДП „Старокостянтинівський елеватор” -в сумі 5 237,40 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна;
- Буринського елеватора -в сумі 7 327,68 грн., що підтверджується Актом передачі- приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна №19 від 25.06.1999 р.;
- Чорноострівського хлібоприймального підприємства -в сумі 9 504,00 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна;
- Білогірського комбінату хлібопродуктів - в сумі 2 500,00 грн., що підтверджується Актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна №20 від 17.04.2000 р.;
Відповідно до акту звіряння від 01.10.2005 р., який було підписано керівником ВДК у Ярмолинецькому районі та головою правління ВАТ “Ярмолинецьке хлібоприймальне підприємство”, останнє має заборгованість по виконанню Постанови КМ України №269 від 20.05.1998 р. в розмірі 782 582,97 грн.
Довідкою про надання і повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року по Ярмолинецькому ХПП станом на 01.10.2005 р., яка підписана керівниками відповідача та ВДК у Ярмолинецькому районі підтверджується факт наявності простроченої заборгованості по бюджетній позичці в сумі 782 582,97 грн.
Факт отримання та передачі заборгованості по бюджетній позичці при внутрішньо системному переміщенні зерна підтверджується Актами передачі -приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна, отримання заборгованості по бюджетній позичці, наданій для авансування закупівлі насіння підтверджується Актами передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці, наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року.
Наявність заборгованості відповідача по бюджетній позичці яка виникла внаслідок поставки продовольчого зерна в рахунок оплати за одержані нафтопродукти підтверджується Актами передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці, наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року та Типовими договорами про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників нафтопродуктами в рахунок фінансування закупівлі сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1997 року та проведення за них розрахунків шляхом поставки зерна до державних ресурсів з оплатою вартості цих нафтопродуктів об'єднанню „Укрнафтопродукт”. Відповідно до укладених типових договорів вони діють до 31.12.1997 р.
Факт отримання та передачі заборгованості по бюджетній позичці яка виникла при міжобласному переміщенні зерна підтверджується Актами передачі -прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна. Факт отримання заборгованості по бюджетній позичці яка виникла внаслідок поставки продовольчого зерна в рахунок оплати за отриману техніку сільгоспвиробниками підтверджується Актами передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці, наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року.
Також заявлену до стягнення суму заборгованості обґрунтовують протоколи урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання між стороною-надавачем позичок та стороною-отримувачем, що укладені між Управлінням сільського господарства і продовольства Ярмолинецької райдержадміністрації та сільськогосподарськими підприємствами Ярмолинецького району: СТОВ „Нива” с. Баранівка, СЗАТ ім. Косовського с. Москалівна, СТОВ „Маяк” с.Косогірка, СФГ „День врожаю” с. Кадиївка, СФГ „Ранок” с. Волудринці; Акт звірки суми заборгованості між сільськогосподарським підприємством та підприємствами і організаціями, через які надавались бюджетні позички.; Графіки погашення сум заборгованостей, реструктуризованих, згідно із розпорядженням КМУ від 3 квітня 2002р. №186-р., реєстр та зведені реєстри урегульованої заборгованості сільгосптоваровиробників за станом на 01.01.2000 р. за отримані в 1994-1999 рр. Бюджетні позички та зерно, поставлене до державних ресурсів та державних резервів по Ярмолинецькому районі; Угоди про поставку сільгосптоваровиробнику техніки та запчастин на умовах поставки ним зерна до державних ресурсів.
Відповідно до протоколів №№9, 16, 20, 13, 18 що підписані сільгоспвиробниками Ярмолинецького району, представниками Ярмолинецького ХПП, Управління сільського господарства району, Управління Державного казначейства підтверджується наявність боргу у цих сільгоспвиробників по бюджетних позичках. Цей борг також підтверджується графіками погашення сум заборгованостей, реструктуризованих відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України.
В зв'язку із наявною заборгованістю відповідача по погашенню бюджетної позички позивачем заявлено позов про примусове її стягнення.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне:
Надання бюджетних позичок (фінансових допомог) передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 04.02.1997 р. “ Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році ”.
Відповідно до п. 7.1. Порядку надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997р., затвердженого наказом Мінфіну України, Міністерства сільського господарства і продовольства України, ДАК „Хліб України” від 04.03.1997р. № 70/54/18 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 06.06.1997р. № 212/2016) при внутрішньосистемному переміщенні зерна з одного заготівельного підприємства на інше одночасно передається заборгованість по бюджетній позичці, виходячи з його облікової вартості, а при переміщенні продуктів його переробки (борошно, крупи) - за затвердженими в установленому порядку нормативами повернення заготівельними підприємствами бюджетної позички. Передача заборгованості по бюджетній позичці оформляється актом передачі-приймання заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутрішньообласному) переміщенні зерна згідно з додатком N 9.
Відповідно до п. 3 ст. 42 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 20.12.2005р. (зі змінами та доповненнями) джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2006 рік у частині кредитування є: повернення бюджетних позичок, наданих на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1994-1997 років.
Згідно ст. 22 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік“ від 20.12.2005р. органи державної податкової служби України визнано в 2006 році органом стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками.
Крім того, згідно п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4.12.1990р. державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ч.4 ст.17 Бюджетного кодексу України визначено, що у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Порядок стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів встановлений Законом України „Про порядок погашення забов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, пп.15.2.1 п.15.2 ст.15 якого, встановлено граничні строки стягнення податкового боргу.
Відповідно до пп. 15.2.1 п.15.2 ст.15 Закону у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним. Відповідно до пп. 15.1.1. п.15.1 ст.15 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Отже, поширення законодавцем на стягнення заборгованості з позичок, наданих із державного бюджету, порядку стягнення податкового боргу дає підстави для висновку про застосування в процедурі стягнення вказаної заборгованості встановлених законом граничних строків стягнення податкового боргу.
Доводи та заперечення позивача проти застосування судом строку позовної давності до стягнення бюджетної позички, з посиланням на те, що дана заборгованість не є податковим забов'язанням, а також те що дана заборгованість є реструктуризованою відповідними графіками погашення до уваги не приймаються, оскільки ч.4 ст.17 Бюджетного кодексу України чітко встановлює механізм стягнення бюджетної заборгованості, в тому числі з позичок із державного бюджету, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників. Посилання позивача на реструктуризацію боргу є також безпідставним, оскільки складені протоколи лише фіксували факт наявності боргу сільгоспвиробників району по отриманих позичках, графіки реструктуризації боргів із відповідачем не погоджувалися та останнім не підписувалися. Крім того судом враховується, що в договорах про надання бюджетних позичок встановлено строк їх дії в 1 рік.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає за необхідне відмовити в позові ДПІ у Ярмолинецькому районі, з підстав та у спосіб визначених позивачем у позовній заяві, про стягнення з ВАТ “Ярмолинецьке ХПП” 782 582,97 грн. заборгованості згідно бюджетної позички 1997 р.
У відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати на відповідача не покладаються.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД-
В позові Державної податкової інспекції у Ярмолинецькому районі, смт. Ярмолинці до Відкритого акціонерного товариства “Ярмолинецьке хлібоприймальне підприємство”, смт.Ярмолинці, за участю третіх особ, які не заявляють вимог на предмет спору на стороні позивача:
1.Відділення державного казначейства у Ярмолинецькому районі, смт. Ярмолинці
2.Управління державного казначейства у Хмельницькій області, м.Хмельницький про стягнення 782 582,97 грн. заборгованості згідно бюджетної позички 1997 р. відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Магера
Постанова оформлена і підписана 17.11.2006р.
Віддрук. 5 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.
4-5 третім особам