29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"20" жовтня 2006 р. Справа № 21/2281-А
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Ізяславської центральної районої лікарні м. Ізяслав
про стягнення 79582,56 грн.
Суддя Огороднік К.М. Секретар судового засідання Степчук Т.А.
Представники:
Від позивача - Замрієва С.С. - за довіреністю № 0043 від 16.01.2006 року.
Від відповідача - Андрушко А.В. - за довіреністю № 12-Н від 22.05.2006 року.
Згідно ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення із відповідача суми 79582,56 грн., в т.ч. суми порушення 26527,52 грн. та штрафу в сумі 53055,04 грн., застосованих рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 068 від 23.03.2005 року. Заявлені позовні вимоги обгунтовував обставинами, викладеними у позовній заяві та доданими до неї документами.
Відповідач у відзиві на позов, керуючись п.п. 3, 4 ст. 267 ЦК України, ст.ст. 99, 100 КАС України, просив суд застосувати по справі позовну давність. Вказував на те, що сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у справі, є підставою для відмови у позові.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Проведеною Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області перевіркою додержання державної дисципліни цін (акт перевірки від 14.03.2005 року) встановлено необґрунтоване одержання виручки внаслідок завищення тарифів на платні медичні послуги за рахунок включення до складу калькуляцій заробітної плати медичного персоналу, яка на 100 відсотків відшкодовується із загального фонду бюджету, чим порушено вимоги п.п. „а” п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 року № 659 „Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх створення і напрямку використання”; Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”.
На підставі акту перевірки позивачем прийняте рішення від 23.03.2005 року № 068 про стягнення до бюджету суми порушення - 26527,52 грн., штрафу в сумі - 53055,04 грн., всього - 79582,56 грн.
24.03.2005 року позивачем направлено відповідачу претензію № 385 з вимогою виконати вказане рішення.
Відповідач претензію позивача залишив без відповіді, зазначену у претензії суму не сплатив.
В зв'язку з цим позивач звернувся до суду з вимогою про примусове виконання рішення від № 068 від 23.03.2005 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Крім того, судом встановлено, що постановою господарського суду Хмельницької області від 26.07.2006 року у справі № 16/174-НА відмовлено в позові Ізяславської центральної лікарні м. Ізяслав до Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області м. Хмельницький про визнання нечинним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 068 від 23.03.2005 року.
Аналізуючи обставини справи, доводи і заперечення сторін, судом враховується наступне:
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за № 1047/6238, у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
Судом береться до уваги, що постановою господарського суду Хмельницької області від 26.07.2006 року у справі № 16/174-НА відмовлено в позові Ізяславської центральної лікарні м. Ізяслав до Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області м. Хмельницький про визнання нечинним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 068 від 23.03.2005 року.
При цьому судом враховуються приписи ст. 71 КАС України за змістом якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними у справі доказами та підлягає задоволенню.
При цьому, посилання відповідача на п. 2 ст. 258, п.п. 3, 4 ст. 267 ЦК України судом до уваги не беруться, оскільки штраф та сума порушення, які є предмет спору, є господарськими санкціями, та не є неустойкою (штрафом, пенею) в розумінні п. 2 ст. 258 ЦК України. Посилання відповідача на ст.ст. 99, 100 КАС України (річний строк звернення до суду) також до уваги не беруться, оскільки суд вважає, що до 01.09.2006 року посилання на пропуск вказаного строку є безпідставним.
При прийнятті постанови, судом враховано норми ст. 223 КАС України.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 51, 71, 86, 94, 104, 105, 112, 158-163, 167, 254-259, п.п. 3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до Ізяславської центральної районної лікарні м. Ізяслав про стягнення 79582,56 грн. задоволити.
Стягнути з Ізяславської центральної районної лікарні (м. Ізяслав, вул. Б.Хмельницького, код 02004309) на користь Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Пушкіна, 11, код 23565225) 79582,56 грн. (сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят дві гривні 56 коп.).
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя К.М. Огороднік
Постанова оформлена в повному обсязі та підписана 23.10.2006 року.
Помічник судді О.С. Гуменюк
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.