29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"25" вересня 2006 р. Справа №20/3871-А
за позовом Прокурора м. Кам'янця-Подільського в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському, м. Кам'янець-подільський
до Відкритого акціонерного товариства " Кам'янець-Подільське АТП 16855", м. Кам'янець-Подільський
про стягнення 33088,84 грн. недоїмки
Суддя Гладій С.В.
Секретар судового засідання Микитюк О.А.
Представники:
Від позивача: - Кубрак І. Я. - за довіреністю № 3065/07 від 08.08.2006 року
Від відповідача: - не з'явився
Від прокуратури - Шкадько В. В. -прокурор відділу прокуратури області
Згідно ч. 3 ст. 160 КАСУ, в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суть спору :
Прокурор та позивач у позовній заяві просять суд стягнути з відповідача заборгованість по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що виникла станом на 01.05.2005 року в розмірі 33088,84 грн., з якої 20761,66 грн. -заборгованість по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 11787,64 грн. -штрафні санкції, 629,66 грн. -пеня, 212,52 грн. -недоїмка по пільговим пенсіям.
Відповідач в судове засідання за викликом не з'явився.
Ухвалою суду від 30.06.2005р. порушено провадження у даній справі відповідно до норм господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою від 14.10.2005р. провадження у даній справі було зупинено на підставі ст. 79 ГПК України в зв'язку з неможливістю її розгляду до вирішення пов'язаної з нею справи № 10/223-нА, ухвалою від 16.08.2006р. провадження у справі № 20/3871 було поновлено та враховуючи публічно-правовий характер спору дану справу призначено до судового розгляду із зміною номера на № 20/3871-А за правилами КАС України.
Розглядом матеріалів справи встановлено :
ВАТ „Кам'янець-Подільське АТП 16855”, м. Кам'янець-Подільський зареєстроване платником до Пенсійного Фонду України, відповідно до власної заяви.
Згідно поданих відповідачем розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, станом на 01.05.2005 року у відповідача рахується заборгованість в сумі 33178,84 грн. Зазначена заборгованість підтверджується картками особового рахунку платника, розрахунками сум страхових внесків, розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, рішенням про застосування штрафних санкцій.
Позивачем, відповідно до вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виставлені вимоги про сплату боргу, які постановами про повернення виконавчого документа повернуто без виконання.
У зв'язку із наявною заборгованістю відповідача, прокурором в інтересах позивача подано позов до суду про примусове стягнення зазначеної заборгованості.
Аналізуючи надані сторонами докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне :
Згідно ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ від 09.07.03р. Пенсійний фонд є органом, який провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Частиною 1 п.7 ст. 64 Закону визначено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
При цьому під страховими внесками у відповідності до ст.1 Закону є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. При цьому згідно пункту 3 даної статті територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Згідно ч. 2 п.9. ст. 106 зазначеного Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Згідно п. 14 ст. 106 Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем відповідно до ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003р. прийнято вимоги про сплату недоїмки, протягом десяти робочих днів із дня отримання яких відповідач зобов'язаний був сплатити суми недоїмки. Розмір останньої підтверджується поданими позивачем доказами.
Оскільки протягом десяти днів із дня отримання вимог відповідач не сплатив зазначені у вимогах суми, не оскаржив їх до суду, позивач обґрунтовано просить стягнути з відповідача недоїмку в сумі 20761,66 грн. та пеню в сумі 629,29 грн.
Згідно ст. 13 Закону України “ Про пенсійне забезпечення “ від 5.11.1991р. підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів "б" - "з" цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, в розмірі 100 процентів.
Згідно ст. 2 Закон України " Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених п.1 та 2 ст. 1 цього Закону є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
Розмір заборгованості підтверджується розрахунками за 2005р.
Щодо застосування до відповідача штрафних санкцій згідно рішення управління ПФУ в м. Кам'янець-Подільському № 7 від 19.12.2003 року судом приймається до уваги наступне:
Постановою господарського суду Хмельницької області від 02.12.2005р. по справі № 10/233-нА за позовом відкритого акціонерного товариства „Кам'янець-Подільське АТП 16855” до управління ПФУ в м. Кам'янець-Подільському про скасування рішення щодо застосування штрафних санкцій № 7 від 19.12.2003 року позов задоволено частково рішення скасовано на суму 853,56 грн.
Зазначена постанова суду по справі № 10/233-нА ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 21.03.2006р. залишена без змін.
Оскільки підставою для стягнення з відповідача штрафних санкцій по даній справі стало прийняте управлінням ПФУ в м. Кам'янець-Подільському рішення № 7 від 19.12.2003р. про застосування фінансових санкцій в розмірі 11787,89 грн., яке частково скасоване на суму 853,56 грн. згідно постанови суду по справі № 10/233-нА від 02.12.2005р., позовні вимоги управління ПФУ в м. Кам'янець-Подільському в частині стягнення з відповідача 853,56 грн. штрафних санкцій, суд вважає безпідставними.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 71, 86, 87, 90, 104, 105, 158-163, 167, 254-259 Кодексу адміністративного судочинства України, п. п. 3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов прокурора м. Кам'янець-Подільського в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському, м. Кам'янець-Подільський до відкритого акціонерного товариства „Кам'янець-Подільське АТП 16855”, м. Кам'янець-Подільський про стягнення 33088,84 грн. недоїмки задовільнити частково.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Кам'янець-Подільське АТП 16855”, м. Кам'янець-Подільський, вул.. Нігинське шосе, 3, код 03374244 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-подільському, м. Кам'янець-Подільський, вул. Соборна, 9, код 04060631 недоїмку в сумі 32235,28 грн. (тридцять дві тисячі двісті тридцять п'ять гривень 28 коп.).
Згідно ст. ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гладій
Віддруковано в 5-ти примірниках
1 -до матеріалів справи
2 -позивачу
3 -відповідачу
4,5 - прокуратурі