вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
14.04.09Справа №2а-3561/09/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК
до Комунального підприємства "Автотранспортне санітарне очищення
про стягнення заборгованості в сумі 16283,82 грн.
за участю представників:
від позивача - не з'явився
від відповідача - Лихина Н.М., представник, довіреність № 538 від 10.11.08,
Суть спору Сакський міжрайонний прокурор, діючий в інтересах держави в особі Сакської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства «Автотранспортне санітарне очищення» (далі відповідач) заборгованості в сумі 16 283,82 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несплачена сума узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку за 2004-2005 роки.
У судове засідання, яке відбулось 14.04.2009 року, позивач явку свого представника не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, 14.04.2009 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника у зв'язку з не можливістю явки та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні з позовними вимогами не погодився та просив суд у позові відмовити.
Суд, враховуючі клопотання позивача, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника відповідача, суд
Відповідач 27.06.2002 року зареєстрований Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_1, та відповідно є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 - ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
19 грудня 2005 року Євпаторійською ОДПІ в АР Крим було проведено планову комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства КП «Автотранспортне санітарне очищення» за період з 01.10.2004 року по 30.09.2005 року. За результатами перевірки було складено акт № 365/23-1 від 19.12.2005 року, у висновку якого зазначено, що відповідачем у тому числі було порушено ст.ст. 2,5.14,15 Закону України «Про плату за землю», що виявилося у ненаданні КП «Автотранспортне санітарне очищення» розрахунку суми земельного податку за 2004-2005 роки, в результаті чого було занижено податок на землю за IV квартал 2004 року на суму 4512,10 грн., дев'ять місяців 2005 року - 13533,00 грн., у тому числі: за використання земельних ділянок у м. Євпаторія в сумі 2905,10 грн. та використання земельних ділянок у Сакському районі в сумі 15140,00 грн.
На підставі вказаного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0001822301/0 від 20.12.2005 року, в якому визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 22710,00 грн., з них за основних платежем - 15140,00 грн. та за штрафними санкціями - 7 570,00
Зазначене податкове повідомлення-рішення отримане в.о. головного бухгалтера підприємства 20.12.2005 року, про що свідчить його підпис на корінці цього податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У зв'язку з чим позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/35 від 19.01.2006 року та друга податкова вимога № 2/64 від 22.03.2006 року, які отримані останнім відповідно 24.01.2006 року та 25.03.2006 року, що підтверджується відмітками на повідомленнях про вручення поштових відправлень.
Відомості особового рахунку відповідача свідчать про те, що 20.10.2008 року відповідачем частково була погашена заборгованість у розмірі 2630,43 грн. та 21.10.2008 року погашена інша частина податкового боргу у розмірі 20079,57 грн., у тому числі пеня у сумі 985,13 грн. Сплачені суми податкового боргу було розподілено відповідно до п.п. 3.7 Інструкції «Про порядок нарахування та погашення пені з платежів, які контролюються органами державної податкової служби», затвердженої Наказом ДПА України від 11.06.2003 року № 290.
Підпунктом 16.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
За несвоєчасну сплату відповідачем сум узгодженого податкового зобов'язання Сакською ОДПІ в АР Крим була нарахована пеня: 20.10.2008 року - у розмірі 1035,96 грн. за період з 31.12.2008 року та 30.09.2008 року; 21.10.2008 року - у розмірі 7677,85 грн. за період з 31.12.2008 року по 21.10.2008 року.
04.11.2008 року на адресу відповідача було надіслано запрошення для проведення невиїзної документальної перевірки, яке було отримано останнім 11.11.2008 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 484145.
Проте, відповідно до акту № 1069/15-03 від 18.11.2008 року, представник відповідача для проведення перевірки до Сакської ОДПІ в АР Крим для проведення перевірки не з'явився.
18 листопада 2008 року посадовими особами Сакської ОДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань своєчасності сплати погодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку згідно повідомлення - рішення № 0001822301/0, в результаті якої встановлено порушення п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 17 Закону України «Про плату за землю», що виявилося у несвоєчасному погашенні узгодженого податкового зобов'язання.
Результати перевірки відображено в акті № 1761/1503/32057414 від 18.11.2008 року, який було надіслано відповідачеві та фактично ним отримане 25.11.2008 року, що підтверджується супровідним листом від 18.11.2008 року № 11206/10/15-03, а також відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення № 421301.
На підставі акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 007631503/0 від 02.12.2008 року, в якому визначено суму штрафних санкцій, нарахованих відповідачеві за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, у розмірі 7570,01 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення отримано відповідачем 06.12.2008 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.
Відповідно до відомостей особового рахунку станом на 24.12.2008 року заборгованість по штрафним санкціям з земельного податку у розмірі 16 283,82 грн. відповідачем погашена не була.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 16 283,82 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в зазначеній сумі.
У судовому засіданні, яке відбулось 14.04.2009 р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 20.04.2009 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з фізичної особи - підприємця Комунального підприємства «Автотранспортне санітарне очищення» (97420, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Чорноморське шосе,25; р/р № 260000443368020, № 26008443368011 у філії КРУ «Приватбанк», м. Сімферополь, МФО 384436, ЄДРПОУ 32057414) на користь місцевого бюджету Суворівської сільської ради (код податку 13050100 на р/р 33210811700264 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34415656) 16 283,82 грн. заборгованості по штрафним санкціям з земельного податку.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.