Справа № 712/13065/13-ц
Провадження № 2/712/3522/13
04 грудня 2013 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого \судді - ОСОБА_1
при секретарі - Шевченко О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Прокурора м. Черкаси в інтересах ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради про захист прав споживача,-
Перший заступник прокурора м. Черкаси 11. 10. 2013р. звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради про захист прав споживача, мотивуючи свої вимоги наступним: ОСОБА_2 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та є споживачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року позов прокурора м. Черкаси до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання незаконним рішення № 1747 від 25. 11.2008 року «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» задоволено повністю, оспорювань рішення визнано незаконним і скасовано. В подальшому рішення суду першої інстанції ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011 року залишено без змін. Вказану ухвалу апеляційної інстанції залишено без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 24.01.2013 року.
Таким чином, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.09 набрало законної сили з 03 лютого 2011 року і є чинним по сьогодні.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. КП ВЖ РЕУ-2, а в подальшому його правонаступник КП «Соснівська СУБ» ЧМР зобов'язано було нараховувати плату за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до діючих тарифів, проте знехтувало вимогами закону.
Прокуратура міста Черкаси зверталась з листом до відповідача та просила останнього здійснити перерахунок зайво сплачених ОСОБА_2 коштів за період з 01.12.2008 року до 01.04.2011 року, на що листом від 04.10.2013 № 1490 отримала відмову. Вказані порушення усунуті не були, у зв'язку з чим перший заступник прокурора звернувся до суду з даним позовом та просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_2 коштів по сплаті за житлово-комунальні послуги, які були надані в період з грудня 2008 року по квітень 2011 року по тарифам згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 16.10.07 № 1473 «Про встановлення вартості житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», зобов'язати відповідача видати ОСОБА_2 довідку про стан заборгованості за вказані послуги з урахуванням зроблених перерахунків та стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 кошти за житлово-комунальні послуги за період з грудня 2008 року по квітень 2011 року у розмірі 725,96 грн., з яких 673,27 грн. зайво сплачені кошти за житлово-комунальні послуги та 52,69 грн. - 3 % річних.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримала частково та просила його задоволити зменшивши розмір заборгованості до 486 грн. 72 коп. та без стягнення 3 % річних. Зазначені кошти просила зарахувати в рахунок майбутніх платежів.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити в їх задоволені, мотивуючи тим, що нарахування проводились відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради, і кошти, які були оплачені позивачем, пішли на облаштування території будинку та на інші послуги. Також вважала, що якщо і задовольняти позов, то лише з часу вступу рішення адміністративного суду в силу, а не за весь час дії тарифів, визнаних незаконними.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_2 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та є споживачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Даний будинок обслуговується комунальним підприємством «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради, до якого позивач здійснює оплату за надані ним послуги.
25.11.2008 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради було прийняте рішення № 1747, яким збільшені тарифи на оплату послуг з утримання будинків та прибудинкових територій порівняно з раніше діючими за рішенням № 1473 від 16.10.2007 року.
03.03.2009 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради ухвалено рішення № 239 «Про внесення змін до рішення № 1747 від 25.11.2008 року», яким викладений у новій редакції додаток 3, про встановлення вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. 25.03.2009 року прокурором м. Черкаси Черкаській міській раді був внесений протест на рішення № 1747 від 25.11.2008 року, в якому ставилось питання про скасування даного рішення з підстав наведених розрахунків щодо їх економічної необгрунтованості, обрахування з грубим порушенням вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2005 року № 560, тарифи не погоджувались з профспілками, зазначалось, що внесеними змінами рішенням № 239 від 03.03.2009 року тарифи штучно зменшені на 5%, але порушення, допущені при розрахунку тарифів у листопаді 2008 року не виправлені і, як наслідок, тарифи залишаються економічно необґрунтованими і завищеними.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року визнане незаконним та скасоване рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1747 від 25.11.2008 року «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011 року апеляційну скаргу міськвиконкому відхилено, постанова від 15.06.2009 року залишена без змін та набрала законної сили.
Судом встановлено, що внесення змін до оскаржуваного про зменшення тарифів не підтверджує обґрунтованості підвищення тарифів оскаржуваним рішенням, а лиш приводить їх у відповідність до Закону «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у адміністративній справі, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
30.03.2011 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення № 423, яким встановлені тарифи на оплату житлово-комунальних послуг з 01.04.2011 року рішення № 1747 від 25.11.2008 року та № 239 від 03.03.2009 року визнані такими, що втратили чинність.
Згідно зі ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом. (ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до ст. 21, 22 Закону України «Про захист прав споживачів» вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо ціну продукції (вартість послуги) визначено неналежним чином. Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.
Скасування акта суб'єкта владних повноважень означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням. Рішення суб'єкта владних повноважень є скасованими з моменту набрання постановою законної сили.
Суд вважає, що позовні вимоги першого заступника прокурора в інтересах ОСОБА_2 підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
За період з грудня 2008 року по 01.04.2011 року нарахування позивачці вартості послуги з утримання будинку та прибудинкової території здійснювалось на підставі рішення № 1747 від 25.11.2008 року із змінами до нього рішенням № 239 від 03.03.2009 року Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2009 року, яка набрала законної сили, рішення № 1747 від 25.11.2008 року визнано незаконним та скасоване. Судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання.
За таких обставин суд вважає обґрунтованими доводи прокурора про відсутність правових підстав для нарахування позивачу вартості житлово-комунальної послуги за даний період за тарифами на підставі визнаного незаконним рішення № 1747 від 25.11.2008 року із змінами до нього рішенням № 239 від 03.03.2009 року, внаслідок незаконно встановленої вартості даної послуги порушені права позивачки як споживача послуг з утримання будинку та прибудинкової території, які підлягають до поновлення шляхом стягнення з відповідача на користь позивача зайво сплачених коштів нарахованих їй за житлово-комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.12.2008 року по 01.04.2011 року в сумі 486 грн. 72 коп., що підтверджується довідкою - розрахунком наданої відповідачем по справі.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сторони перебувають у фактичних договірних правовідносинах відповідно до ст. 901 ЦК України. Дані правовідносини сторін регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» тобто є договірними.
На підставі ст. 88 ЦПК України суд вважає стягнути з КП «Соснівська служба утримання будинків» до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 229,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5, 10,11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. 16, 22, 1212 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про захист прав споживачів», суд -
Позов задоволити частково.
Зобов'язати комунальне підприємство «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги ОСОБА_2 за період з грудня 2008 року по квітень 2011 року за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 16.10.2007 року № 143 «Про встановлення вартості житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» та зарахувати в рахунок майбутніх платежів ОСОБА_2 486 грн. 72 коп. В решті заявлених вимог відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради до Спеціального фонду Державного бюджету України 229,40 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий: підпис ОСОБА_1