Рішення від 04.12.2013 по справі 676/4885/13-ц

Справа № 676/4885/13-ц

Номер провадження 2/676/1889/13

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 року м. Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільського міськрайонний суд, Хмельницької області в складі:

головуючого суддя - Лисюка А.І.

при секретарі - Сопрун С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КП «Житловик» про визнання протиправними дії, зобов'язання надати належним чином завірену копію схеми прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до КП «Житловик» про визнання протиправними дії, зобов'язання надати належним чином завірену копію схеми прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському, де вона проживає.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що на протязі останніх двох років неодноразово зверталась із письмовими проханнями до адміністрації КП «Житловик» надати для ознайомлення примірник договору про надання ним житлово-комунальних послуг, в чому їй було відмовлено. Відповідач систематично відмовляє в будь-якій усній та письмовій інформації, змушуючи її звертатись за даною інформацією до міської ради.

Так, 15.03.2013 року за вхідним номером 124/01-13/гр. вона вимушена була зареєструвати в Департаменті економіки та розвитку інфраструктури міста міської ради прохання повідомити план-схему прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок, де вона мешкає та яку нібито прибирає (обслуговує) КП «Житловик.

Дана інформація їй потрібна для того, щоб вона мала можливість переконатися у тому, що за прибирання території, яку вона хоче оплачувати не будуть також платити мешканці сусідніх будинків та для того, щоб вона змогла заключити договір із відповідачем.

Листом від 29.03.2013 року відповідач повідомив її, що «..питання…плану прибудинкової території… є безпідставним».

Як вказує позивачка - споживач, відповідач, відмовляючи в інформації, порушив її право на інформацію.

Просить визнати протиправними дії КП «Житловик» щодо відмови надати ОСОБА_1 план-схему прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському. Зобов'язати КП «Житловик» надати їй належним чином завірену копію схеми прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, подала заяву в якій просить справу розглядати в її відсутності. Позов підтримує в повному обсязі.

Будучи опитаною на попередньому судовому засіданні, ОСОБА_1 позов підтримувала, посилаючись на те, що вона є споживач і вона має право знати, яку територію обслуговує відповідач, а відмова їй у наданні такої інформації є безпідставною. Просила позов задоволити.

Представник КП «Житловик» подала клопотання в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі. Справу просить розглядати у відсутності представника.

Будучи опитаною на попередньому судовому засіданні, представник відповідача позов заперечила з тих підстав, що позивачка не уклала з ними договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території. Що вимоги позивачки є безпідставними, що схеми прибудинкової території в КП «Житловик» не має.

Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що заперечення представника відповідача не підлягають задоволенню, а вимоги позивачки слід задоволити на слідуючих підставах.

Як відомо, позивачка проживає в кв.№11 будинку №12 по площі Польський ринок в м.Кам'янець-Подільський і користується комунальними послугами з позивачем та іншими комунальними підприємствами міста. Вона, як споживач має право отримати інформацію від КП «Житловик», що стосується житлового будинку в якому вона проживає. Вона має право, як споживач отримувати інформацію, що стосується обслуговування її житлового будинку в якому проживає та прибудинкової території, яку обслуговує відповідач.

Встановлено, що позивачка на протязі останніх двох років неодноразово зверталась із письмовими проханнями до адміністрації КП «Житловик» надати для ознайомлення примірник договору про надання ним житлово-комунальних послуг, в чому їй було відмовлено. Відповідач систематично відмовляє в будь-якій усній та письмовій інформації, змушуючи її звертатись за даною інформацією до міської ради.

Так, 15.03.2013 року за вхідним номером 124/01-13/гр. позивачка зареєструвала в Департаменті економіки та розвитку інфраструктури міста міської ради прохання повідомити план-схему прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок, де вона мешкає та яку нібито прибирає - замітає «Житловик».

Дана інформація позивачці потрібна для того, щоб вона мала можливість переконатися у тому, що за прибирання території, яку вона хоче оплачувати не будуть також платити мешканці сусідніх будинків та для того, щоб вона змогла заключити договір із відповідачем.

Листом №01-03/430 від 29.03.2013 року Кам'янець-Подільське комунальне підприємство «Житловик» відмовило у наданні завірених копій акту обстеження водостоку та плану прибудинкової території житлового будинку по вул.Польський ринок,12, посилаючись на безпідставні інформаційні запити ОСОБА_1.

Відмова відповідача в наданні завіреної копії схеми плану прибудинкової території житлового будинку по вул.Польський ринок,12 м.Кам'янець-Подільського порушує її право на інформацію, як споживача комунальних послуг.

Згідно ст.5 ЗУ «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно ст.4 Закону України «Про захист прав споживача», споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: захист своїх прав державою; 2)належну якість продукції та обслуговування; 3) безпеку продукції; 4) необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість,якість,асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); 5) відшкодування шкоди (збитків), завданих дефектноючи фальсифікованою продукцією або продукцією неналежної якості, а також майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством; 6) звернення до суду та інших уповноважених органів державної влади за захистом порушених прав; 7) об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів). 2. Споживачі також мають інші права, встановлені законодавством про захист прав споживачів.

Згідно ст.34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відповідно ч.1 ст.2 ЗУ «Про інформацію», основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя; ч.1 ст.3 ЗУ «Про інформацію», основними напрямами державної інформаційної політики є: забезпечення доступу кожного до інформації; забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації; ст.5 ЗУ «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

В силу ст.20, ч.1 ст.21 ЗУ «Про інформацію», за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.Інформація з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Відповідно ст.9 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;

2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування".

Статтею 1 Закону України «Про захист прав споживачів» № 1023-ХІІ визначено, що: послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб (п. 17); продукція - будь-який виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб (п. 19).

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» № 1023-ХІІ споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця).

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV: житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Споживач має право одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо (п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 1875-ІV). Виконавець зобов'язаний надати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо (п. 4 ч. 2 ст. 21 Закону № 1875-ІV).

Чинне законодавство визначає право ОСОБА_1, як і будь-кому вільно збирати, зберігати та використовувати інформацію. Більше того, в КП «Житловик» послугами якого вона користується.

За своїми характером і правовою природою запитувана нею у КП «Житловик» інформація є відкритою. Документи, які ОСОБА_1І просила у відповідача, не віднесені законом (ст. 21 Закону № 2657-ХІІ) до інформації з обмеженим доступом.

ОСОБА_1, як споживач житлово-комунальних послуг намагалась отримати належнимчином завірену копію схеми прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському Хмельницької області. Ці відомості є інформацією про виконавця житлово-комунальних послуг, а право позивачки на цю інформацію не може бути обмежене.

Суд не приймає до уваги заперечення-клопотання представника відповідача щодо заявленого позову з безпідставними посиланнями на те, що позивачка не уклала з ними договір про надання послуг з утримання будинку та споруд, прибудинкової території, що також свідчить про те, що вимоги позивачки є обґрунтованими, оскільки вона вправі знати, як споживач які послуги надає КП «Житловик» з утримання будинку споруд та прибудинкової території.

Так як житловий будинок №12 по площі Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському, де проживає позивачка знаходиться на балансі відповідача про що свідчить лист КП «Житловик» від 04.12.2013 року за №01-20/1956 цей житловий будинок за рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 24.03.2011 року за №379 «Про затвердження акту приймання- передавання житлового фонду з балансу КП «Старе місто» на баланс КП «Житловик»», - обслуговується КП «Житловик», то і прибудинкову територію цього житлового будинку обслуговує відповідач. Тому відмова позивачці відповідачем в наданні такої інформації з посиланням на те,що план-схема прибудинкової території №12 по площі Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському на підприємстві відсутня є безпідставними та необґрунтованими, а його дії є протиправними.

Як відомо, з 2011 року на балансі КП «Житловик» знаходиться житловий будинок №12 по площі Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському, який надає послуги споживачам з утримання цього будинку, його споруд та прибудинкової території, то у КП «Житловик» повинна знаходитися план-схема прибудинкової території, оскільки обслуговування будинку, нарахування відповідної плати входить і обслуговування прибудинкової території.

Тому, оцінюючи та аналізуючи докази, перевірені судом, суд приходить до переконання, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з вищенаведених підстав.

Керуючись ч.3 ст.88 ЦПК України, стягненню на користь держави з відповідача підлягають судові витрати по справі, а саме судовий збір в сумі 229 грн.40коп..

На підставі ст.34 Конституції України;

ст.ст.4,5,21,22,23 Закону України «Про захист прав споживача»№1023-ХІІ,

ст.ст.2,5,20,21 ЗУ «Про інформацію»№2657-ХІІ,

ст.9 Закону України «Про доступ до публічної інформації»№2939-VI,

ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV ,

керуючись ст.ст. 3,10,15,30, 60,88, 107, 208,209,213,215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Визнати протиправними дії КП «Житловик» щодо відмови надати ОСОБА_1 план-схему прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському.

Зобов'язати Кам'янець-Подільське комунальне підприємство «Житловик» надати ОСОБА_1 належним чином завірену копію схеми прибудинкової території будинку №12 по майдану Польський ринок в м.Кам'янець-Подільському Хмельницької області.

Стягнути з Кам'янець-Подільського комунального підприємства «Житловик» на користь держави судовий збір в сумі 229грн.40коп..

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Хмельницької області через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а якщо особи не були присутні під час проголошення рішення, то протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя міськрайонного суду: А.І.Лисюк